دومین جلسه جمع اندیشی محاسبات شناختی توسط مرکز نوآوری گروه بهسازان فردا

دومین جلسه جمع اندیشی محاسبات شناختی در مرکز نوآوری پل وینو با محوریت صنعت ارتباطات و مخابرات در روز چهارشنبه یکم آبان ماه 1398 برگزار شد.

عصر بانک؛در آغاز جلسه اسماعیل ثنایی مقدمه‌ای در زمینه روندهای فناوری در صنعت مخابرات مطرح کرد.

وی روند کلی صنعت مخابرات در طول چند سال اخیر را بررسی کرد و پس از آن به جایگاه فناوری‌های مخرب از جمله هوش مصنوعی و محاسبات شناختی در کل اکوسیستم ارتباطات پرداخت.
در ادامه‌ی این جلسه حسین نیلی خلاصه‌ای از مطالب جلسه پیش، شامل معرفی مبحث علوم شناختی و زیر مجموعه‌های در حال شکل گیری آن از جمله فناوری‌های شناختی و محاسبات شناختی و ارتباط آن با هوش مصنوعی را بیان و چشم اندازی از آینده بحث محاسبات شناختی را ارائه کرد.
پس از مطالبی در مورد فناوری محاسبات شناختی و روندهای صنعت مخابرات؛ مهدی عرب زاده یکتا به واشکافی بحث محاسبات شناختی در صنعت مخابرات پرداخت.
وی ابتدا وارد بحث چالش‌های صنعت مخابرات در سال‌های اخیر شد و سپس راهکارهای برون رفت از مسائل و مشکلات امروز را مورد بررسی قرار داد. ظهور فناوری‌های نوین همچون هوش مصنوعی و محاسبات شناختی به عنوان حد بلوغ آن، از جمله راهکارهای برون رفت از وضعیت موجود و حرکت در جهت توسعه پایدار در این صنعت برشمرده شد.
همچنین عرب زاده یکتا به کاربردهای مهمی از محاسبات شناختی در صنعت ارتباطات مانند تحلیل رفتار مشتریان، قیمت‌گذاری پویا و نیز افزایش بهره‌وری سیستم‌های پشتیبان و عملیاتی اپراتورها پرداخت.
در بخش پایانی نشست، پیمان ستوده عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه شیراز و محقق آزمایشگاه محاسبات شناختی هوآوی در کانادا مهمان اسکایپی این برنامه بود. ایشان از تجربه‌های عملی استفاده از محاسبات شناختی در صنعت ارتباطات دنیا به واسطه هوآوی سخن گفت و روند تکامل محاسبات شناختی، از استفاده از شبکه‌های عصبی تا تکنیک‌های نوین ریاضی در راستای هوشمندسازی یک سیستم را تشریح کرد. توضیحات ایشان بر کم رنگ شدن مرز میان مباحثی چون فناوری‌های 5G، محاسبات شناختی و هوش مصنوعی دلالت داشت.
  یازدهمین رویداد فیناپ با حمایت گروه بهسازان فردا برگزار می‌شود
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.