اعطای تسهیلات به صنایع کوچک و متوسط در قالب سامانه سککوک

تفاهم‌نامه سه‌جانبه اعطای تسهیلات به صنایع کوچک و متوسط در قالب سامانه کسب و کار به کسب و کار (سککوک) بین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، بانک مشترک ایران ـ ونزوئلا و شرکت توسعه تجارت الکترونیک نگین توسن منعقد شد.

عصر بانک؛به گزارش وزارت صمت، این تفاهم‌نامه در راستای اجرای سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید ملی و تولید کننده داخلی، خلق ارزش‌های نو برای مشتریان و ذینفعان صنایع کشور، بهره‌گیری حداکثری از بستر فنآوری اطلاعات و تسریع در عملیات مالی بنگاه‌ها، هدایت هدفمند منابع برای کارآفرینی و ایجاد اشتغال پایدار منعقد شده است.

 
همکاری بانک مشترک ایران ـ ونزوئلا در ارائه تسهیلات و خدمات به طرح‌ها و واحدهای صنعتی کوچک و متوسط عضو سامانه کسب و کار به کسب و کار (سککوک) در قالب اعطای تسهیلات، صدور ضمانت‌نامه، بازخرید برات و همچنین همکاری طرف‌های تفاهم‌نامه برای بهره‌گیری از امکانات بازار سرمایه برای رشد و گسترش و رونق تولید واحدهای صنعتی کوچک و متوسط کشور از طریق انتشار اوراق بهادار و پذیرش سمت ارکان مورد نیاز برای انتشار اوراق، از جمله اهداف این تفاهم‌نامه سه‌جانبه است.
 
طرف‌های تفاهم‌نامه همچنین تعهد نمودند نسبت به معرفی مشتریان و متقاضیان خدمات به طرف‌های دیگر، همکاری لازم در فرآیند اعتبارسنجی متقاضیان دریافت تسهیلات و خدمات بانکی، همکاری لازم برای تسهیل بازپرداخت مطالبات از اعضای سککوک، تبادل تضامین اخذ شده از متقاضی برای وصول مطالبات از متقاضیان، خرید دین برات‌های صادره در سککوک در جهت تأمین مالی دارندگان برات، ارائه تضامن برات‌های صادره در سککوک در جهت تقویت توان عملیاتی واحدهای متقاضی و صدور ضمانت‌نامه برای واحدهای متقاضی به‌منظور به‌کارگیری در تضمین معاملات خرید مواد اولیه، تجهیزات و سایر نیازهای چرخه تولید واحدها با یکدیگر همکاری نمایند.
 
تکمیل زنجیره ارزش کسب و کارها و تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز متقاضیان، توسعه فعالیت، نوسازی، تکمیل و ارتقاء توان و میزان تولید بنگاه‌های کوچک و متوسط عضو سامانه سککوک و توسعه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و صنایع نوین (پیشرفته) نیز از جمله خدماتی است که طرفین این تفاهم‌نامه به متقاضیان ارائه می‌نمایند.
 
میزان و نوع وثائق دریافتی بانک مشترک ایران ـ ونزوئلا از متقاضیان عضو سامانه سککوک نیز بر اساس مقررات بانک مرکزی، ضوابط و سیاست‌های اعتباری این بانک و رتبه اعتباری مشتری، تعیین و اخذ خواهد شد.
 
این تفاهم‌نامه از تاریخ امضاء به مدت 5 سال معتبر و نافذ است و این زمان با موافقت طرف‌های توافق قابل تمدید است.
 
کمبود نقدینگی ناشی از عدم وصول به‌موقع مطالبات همواره یکی از چالش‌های اصلی بنگاه‌های اقتصادی است. سامانه کشوری کسب و کار به کسب و کار (سککوک) به‌عنوان بستر تأمین مالی بنگاه‌ها با ارائه راهکارهای نوین تلاش می‌کند زمینه کاهش کمبود نقدینگی بنگاه‌های اقتصادی را بر بستر وب فراهم آورد.
 
سککوک اولین سامانه مبادلات اعتباری در ایران برای ارتقاء و تسهیل تعاملات تجاری داخلی و بین‌المللی است که خدمات بازار سازی، لجستیکی و ابزارهای مالی نوین را به صنایع کوچک و متوسط ارائه می‌نماید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.