فیروزآبادی: واحد‌های تولیدی تعطیل و در حال استخراج بیت کوین هستند / دستگاه‌های ماینر قاچاقی وارد کشور شده اند

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: قانونی برای فعالیت ماینینگ در کشور نداریم و به همین دلیل نمی‌توانیم بگوییم آنچه هم اکنون توسط عده‌ای از مردم انجام می‌شود، خلاف قانون است، چون قانونی وجود ندارد که با آن مغایرت داشته باشد.

عصر بانک؛ابوالحسن فیروزآبادی درباره گستردگی تولید ارز‌های مجازی (بیت کوین) در کشور، اظهار داشت: طرحی برای قانونمند کردن این موضوع با استفاده از نظرات دستگاه‌های مربوطه از جمله بانک مرکزی، وزارت نیرو، سازمان بورس و … آماده و در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد، ولی هنوز در هیات دولت مورد بررسی قرار نگرفته است.

 

وی افزود: قانونی برای فعالیت ماینینگ در کشور نداریم و به همین دلیل نمی‌توانیم بگوییم آنچه هم اکنون توسط عده‌ای از مردم انجام می‌شود، خلاف قانون است، چون قانونی وجود ندارد که با آن مغایرت داشته باشد.

 

رییس مرکز ملی فضای مجازی تأکید کرد: اکثر دستگاه‌ها به روش غیرقانونی و قاچاق وارد کشور شده اند و ابهام مهمی که در این حوزه وجود دارد این است که عمل ماینینگ توسط اموال قاچاق صورت می‌گیرد.

 

تولید ارز‌های مجازی در کشور، کسب و کاری است که از چند ماه قبل در شهر‌های مختلف رونق یافته و موجب شده تا جمع زیادی از جوانان با هدف کسب سود سراغ این فعالیت بروند.

 

سودآوری تولید ارز مجازی به حدی وسوسه کننده است که تعداد زیادی از واحد‌های تولیدی، تولید را کنار گذاشته و درحال تولید رمز ارز هستند.

 

اما در کنار سودآوری این طرح نباید از هزینه‌های بسیار زیادی که تولید هر واحد بیت کوین در کشور دارد، غافل شد چراکه برای ایجاد واحد‌های ارز مجازی بیت‌کوین، برق زیادی مصرف می‌شود که موجب افزایش بی سابقه مصرف برق کشور و فشار‌های سنگین بر شبکه‌های برق شده است. طبق اعلام سخنگوی شرکت برق «مصرف برق کشور در همین ماه 7 درصد افزایش یافته است».

 

مهمتر اینکه برق مصرفی برای تولید ارز‌های مجازی، در برخی از مناطق رایگان تأمین می‌شود.

 

همایون حائری، معاون وزیر برق و انرژی وزارت نیرو در همین ارتباط گفته است: معدنکاران بیت کوین در ایران از نرخ برق یارانه‌ای بهره می‌برند و حتی از مراکزی هم که برق را رایگان می‌گیرند سوء استفاده می‌کنند.

 

وزارت نیرو قصد دارد تعرفه‌ای خاص برای استخراج کنندگان بیت کوین وضع کند تا هزینه تولید آن کاهش یابد و فشار بر شبکه‌های برق کم شود.

 

گفتنی است، تولید هر بیت کوین معادل مصرف سالانه 24 خانه در تهران برق مصرف می‌کند یا معادل مصرف برق یک خانه در تهران به مدت 24 سال.

 

یارانه هر کیلووات برق 5000 ریال است یعنی تولید یک واحد بیت کوین حدود 350 میلیون ریال با یارانه دولتی هزینه می‌برد یا حدود 2700 دلار.

 

بیت کوین 11770 دلار در ایران در روز جمعه معامله شد که 38 درصد در همین ماه و بیش از 200 درصد بصورت سالانه افزایش داشت. بر این اساس استخراج هر واحد بیت کوین 8300 دلار یا به عبارتی 108 میلیون تومان در ایران درآمد دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.