استقبال خوب استارت‌آپ‌ها و مدیران فین‌تک از هشتمین فیناپ

رویداد بزرگِ «فیناپ» پنجشنبه 30 خرداد ماه با محوریت بررسی نقاط ضعف و قوت پرداخت‌یارها برگزار شد.

عصر بانک؛رویداد بزرگِ «فیناپ» پنجشنبه 30 خرداد ماه از ساعت 15 الی 20 در پژوهشکده انرژی دانشگاه شریف با محوریت بررسی چالش‌های پیش روی پرداخت‌یارها و با حضور مدیران و صاحب‌نظران حوزه فین تک و اصحاب رسانه و چند تن از مدیران استارت‌آپی برگزار شد.

 

در این رویداد که 5 ساعت به طول انجامید، مسائل مربوط به پرداخت یارها، وضعیت فین‌تک در ایران، وضعیت کنونی شاپرک  و مسائل حقوقی استارت‌آپ‌ها و چالش‌های پیش روی آن‌ها بررسی شد.

 

در ابتدای جلسه، امید حق رنجبر، مدیرعامل شرکت «ایران رنتر» به معرفی LendTech و فرصت‌ها و چالش‌های آن در ایران، پرداخت. لندتک استفاده از فناوری در دریافت تسهیلات بانکی است و این چرخه و فرآیند را در خود ادغام می‌کند. 

 

وی با بیان مشکلات گرفتن وام در ایران پروسه آنلاین، کاهش زمان، معتبران ناشناخته، افزایش شفافیت، نرخ مناسب و میکروکردیت را از ویژگی‌های مثبت  این استارت‌آپ برشمارد.

 

همچنین توضیحاتی در خصوص میکروکردیت کردن و وام‌دهی فردبه‌فرد در لندتک ارائه داد.

 

در ادامه علیرضا هوشمند، هم‌بنیان‌گذار رویداد فیناپ،در خصوص تاریخچه  شکل‌گیری فیناپ و برنامه‌های قبلی آن توضیحاتی ارائه داد.

 

وی گفت: ایده شکل‌گیری فیناپ، 31 تیرماه 96 در نمایشگاه الکامپ با هدف تسهیل ورود و تعامل استارت‌آپ‌ها به حوزه فین‌تک شکل گرفت و اولین دور برگزاری این رویداد در 11 شهریور 96 با همکاری کافه آی‌تی و با برگزاری یک کارگاه آموزشی درخصوص بانکداری الکترونیک و پرداخت الکترونیک برگزار شد.

 

هوشمند،  توسعه، آموزش و تعامل را از اهداف اصلی فیناپ عنوان کرد و گفت: یکی از اهداف فین‌آپ، توسعه فین‌تک در تمام کشور بود و در این راستا رویداد فیناپ شیراز برگزار شد و در سال جاری نیز سفر به کلان‌شهرها به‌منظور آشنایی بیشتر استارت‌آپ‌ها با سرمایه گذاران و تعامل میان آن‌ها صورت می‌گیرد.

 

وی با بیان اینکه تاکنون 7 رویداد و دور‌همی با محوریت تعامل میان استارت‌آپ‌ها، کمک‌ به رشد و حل چالش‌های حوزه فین تک و کارآفرینی توسط فیناپ برگزار شده است به معرفی ادامه بخش‌های رویداد شامل انتقال تجربیات راویان فیناپ، فرآیند شبکه‌سازی، برگزاری پنل تخصصی با محوریت بحث درباره مشکلات پرداخت یارها و فیناپ پلاس با موضوع  بررسی مسائل حقوقی فین تک  پرداخت.

فیناپ

پس از معرفی فیناپ و تاریخچه آن، صادق فرامرزی، بنیان‌گذار PainTech  و صابر خسروی، مشاور نوآوری به‌عنوان راویان فیناپ به انتقال تجربیاتت خود در این خصوص به مخاطبین پرداختند.

 

فرامرزی به چالش‌های چند سال اخیر با توجه در شرایط تحریمی به وجود آمده در کشور و مشکلاتی که ایران کیش و صنعت پرداخت با آن مواجه شد اشاره کرد و گفت: احترام به کرامت انسان‌ها همواره در اولویت ایران کیش بوده است و این شرکت با کمک نیروی انسانی متخصص و متبحر و بهره‌گیری از دانش و فناوری‌های روز دنیا توانست به‌خوبی بر این مشکلات فائق آید.

 

فیناپ

در ادامه، صابر خسروی به بیان تجربیات خود در حیطه استارت‌آپ‌ها و فین تک پرداخت. وی به راهکارهای مورد نیاز استارت‌آپ‌ها برای تسهیل ورود و تعامل به سیستم بانکی کشور به ارائه مطالبی پرداخت.

 

بررسی فرآیند شبکه‌سازی از دیگر بخش‌های برنامه بود که بیژن وثوقی مراحل و ویژگی‌های این فرآیند را توضیح داد.

 

وی شبکه‌سازی را ساخت، حفظ و توسعه روابط خواند و گفت: هر زمان ما بتوانیم ارتباطات را بسازیم و پس‌ازآن با پیگیری مؤثر و ادامه‌دار تعامل خود را با شخص مقابل بیشتر کنید و به درجه‌ای برسید که آن شخص برای شما کاری انجام دهد در آن زمان شبکه‌سازی انجام‌ شده است.

 

وثوقی کاهش هزینه‌های بازاریابی، ارتباطات جدید و ارجاعات، دیده شدن هرچه بیشتر، به‌روز ماندن به معنای داشتن اطلاعات خاص، حل مسئله و به اشتراک‌گذاری دانش و تجربه از دلایل اهمیت شبکه‌سازی خواند.

 

فیناپ

 پس از استراحت و تعامل کوتاه میان استارت‌آپ‌ها و مدیران حوزه فین تک،  پنل تخصصی فیناپ نیز با حضور علیرضا هوشمند، مجری و دبیر پنل، مهدی طوبایی، معاون توسعه و نظارت شاپرک و مهدی عبادی، دبیر انجمن فین تک برگزار شد.

 

در این پنل تخصصی وضعیت پرداخت یارها، سیستم شاپرک، اقدامات صورت گرفته در خصوص مبارزه با سایت‌های قمار و مواردی از این دست مورد بررسی قرار گرفت.

 

دبیر انجمن فین تک ایران، درباره علت طولانی شدن فرآیند پرداخت یاری در کشور گفت: در بسیاری از مواقع پرداخت یارها به اندازه کافی بر روی شبکه شاپرک فشار نیاوردند که این فرآیند بتواند زودتر محقق شود و به‌تبع آن این فشار از سوی شاپرک به بانک‌ها به‌منظور پیشبرد این فرآیند صورت نگرفت.

 

عبادی درباره موضوع جاه‌طلبی فین تک‌ها و پرداخت یارها در سیستم بانکی کشور گفت: در حال حاضر 200 میلیون تراکنش آنلاین در حال انجام است که تنها 6 میلیون آن توسط پرداخت یارها صورت می‌گیرد و اگر فین تک‌ها جاه‌طلب بودند تعداد بیشتری از این تراکنش‌ها توسط آن‌ها صورت می‌گرفت.

 

وی در ادامه به برتری پرداخت یارها در مقایسه با پی اس پی ها اشاره کرد و گفت: هم اکنون تراکنش در لایه بالاتر مورد توجه پی اس پی ها قرار دارد و نقش پرداخت یارها در لایه کوچک‌تر آن مشهود است و اگر جاه‌طلب بودند به‌صورت حداقلی 2 مشتری در اندازه شهرداری داشتند.

 

عبادی خاطرنشان کرد: اگر پرداخت یارها خدمات سرویس‌های پرداخت یاری را ارائه کنند هزینه تمام‌شده آن از پی اس پی‌ها کمتر خواهد بود.

 

معاون توسعه و نظارت شاپرک  بابیان اینکه در یک ساختار حاکمیتی پرداخت بانکی نمی‌شود از ابزارهای مالی جدید استفاده نکرد گفت: تعداد زیادی از افراد به‌واسطه کلاه‌برداری و خدمات غیرقانونی شبکه‌های قمار ورشکسته شده‌اند و در این زمینه ابزار نظارتی دقیق نیاز است.

 

وی افزود: رگلاتوری ابزاری دو لبه است و همیشه حق هرکسی هست که در سیستم قضایی بتوانند از کسی شکایت کنند.

 

عبادی گفت: از سوی دادستانی به بانک مرکزی و شبکه شاپرک در خصوص برخورد با سایت‌های قمار و شرط‌بندی ابلاغیه‌ای صورت گرفته است و درصورتیکه سایت قمار و شرط‌بندی بخواهد از شبکه پرداخت کشور سرویس بگیرد در این مرحله وظیفه برخورد با شاپرک است.

 

وی افزود درصورتیکه این سایت‌ها بخواهند بر پایه کریپتوکارنسی و کارت به کارت فعالیت‌های خود را انجام دهند بانک مرکزی مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت ولی در حوزه‌ای که بانک مرکزی مسئول دانسته شده است باید این مسئولیت انجام گیرد.

 

فیناپ

در خاتمه، بخش جدید رویداد با نام «فیناپ پلاس» با حضور جواد جاویدنیا، سرپرست معاونت کل دادستان کشور و فضای مجازی و امیر مستکین، دبیر ارشد دیجیاتو با محوریت فیلترینگ و احراز هویت و اطلاعات کاربران برگزار شد.

 

جاویدنیا در پاسخ به سوالی درخصوص خلاء های قانونی در ارتباط با فضای مجازی و عدم وجود ضمانت اجرایی در این قوانین گفت: ما به دنبال ایجاد یک استاندارد مشخص برای قوانین در این زمینه هستیم تا از حالت سلیقه‌ای خارج شود.

 

وی درباره شرایط فیلترینگ کسب‌وکارها و صدمه‌ای که از این موضوع می‌بینند گفت: در چند ماه اخیر سعی شد تغییراتی در این خصوص اعمال شود تا کسب‌وکارها بیش از این متضرر نگردند و بخشنامه‌ای در این خصوص صادر شد که از اعمال سلیقه‌ای در این زمینه جلوگیری شود و تلاش می‌شود استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای ثبت‌شده موردحمایت ویژه قانونی قرار گیرند.

 

فیناپ

گفتنی است، نظرسنجی جمعِ کل و نمایشگاه عکس فیناپ از دیگر بخش‌های ارائه‌شده در این رویداد بزرگ بود. در پایان اعضای تیم فیناپ در کنار مدیران حوزه فین تک و اصحاب رسانه عکس یادگاری گرفتند. علاقه‌مندان به  رویداد فیناپ و حوزه فین تک و استارت آپ می‌توانند آخرین اخبار، اطلاعات و تصاویر رویدادهای فیناپ را در وب‌سایت این رویداد به نشانی   http://finupevent.ir  و شبکه‌های اجتماعی آن با آی‌دی finupevent مشاهده کنند.

فیناپ

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.