خبر پشت پرده همتی برای اقتصاد ایران چیست؟

دلار در حالی برای ایستادگی در کانال سیزده هزار تومانی مقاومت می کند که فعالان بازار از تداوم روند ریزش قیمت ها خبر می دهند.

عصر بانک؛سیگنال اولیه، برای ریزش بازار ارز و تغییرات بنیادی در این حوزه پیش تر از سوی رییس کل بانک مرکزی داده شد.

 

در حالی که ایران به کانون رایزنی های سیاسی و اقتصادی در جهان بدل شده است، خبرهای رسیده نشان می دهد امریکا برای مذاکره بی قید و شرط با ایران اعلام امادگی کرده است. جنگ اقتصادی تمام عیار و حمله ارزی به بازار ارز ایران که به ریزش ارزش ریال در برابر ارزهای بین امللی منجر شد، هزینه سنگینی را به اقتصاد تحمیل کرده است.

 

شوی جنجالی ترامپ که با به رسمیت نشناختن برجام آغاز شد، حالا وارد فاز تازه ای شده است. خروج امریکا از برجام حالا یک ساله شده است و پس از تهدید و ارعاب و عملی کردن تحریم نفتی و عدم تمدید معافیت خریداران عمده نفت از ایران، کار به ارسال شماره تلفن رسید و حالا مقامات این کشور خبر از تمایل برای مذاکره بی قید و شرط می دهند.

 

داستان مذاکرات دیپلماتیک به اینجا ختم نمی شود.

 

در شرایطی که رییس کل بانک مرکزی به سئول سفر کرده است تا در باب رفتار غیر قابل تحمل بانک های کره ای با مقامات این کشور مذاکره کند، ایران آماده میزبانی نخست وزیر ژاپن می شود که می گویند حامل پیامی از سوی آمریکاست.سفرهای فشرده ظریف به کشورهای منطقه و رد و بدل پیام میان ایران و عربستان و بحرین نیز تنها بخش دیگری از مذاکرات متعددی است که در جریان است.

 

همه این ها دست به دست هم داده تا ریزش قیمت در بازار ارز ایران و به تبع آن بازارهای موازی دیگر را رقم بزند.

 

خبر مهم همتی چه بود؟

 

10 روز قبل، سوم خرداد ماه، همتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام موضوعی دو پهلو را مورد اشاره قرار داد. وی در پستی در باب ازادی خرمشهر نوشته بود: " سال 1361 در چنین روزی جانشین پخش اخبار صدا و سیما بودم، خبر آزادی تدریجی خرمشهر را دریافت کردیم. خبر بسیار مهمی برای مردم بود. تلاش ما برای اعلام خبر تا ساعت 14 به نتیجه نرسید. فرماندهان عملیات نظر داشتند تا تثبیت کامل موقعیت، اعلام خبر صلاح نیست.

 

در بخشی از این یادداشت امده است: اعلام خبر به ساعت 15 به بعد موکول شد. به اتفاق همکاران برای صرف ناهار در غذاخوری نزدیک جام جم ساعتی به فضای شهر وارد شدیم. شهر تهران گویا روح نداشت، ما اخبار مهمی داشتیم که آنها نداشتند، لذا به خوبی تفاوت روحی بین ما و مردم کاملاً محسوس بود. به سازمان برگشتیم و بعد از کشمکش گویندگان وقت رادیو و خبر در اینکه کدام شان این خبر مسرت بخش را اعلام کنند و توافق بر اینکه هر دو با هم اعلام کنند، خبر آزادی خرمشهر را اعلام کردیم.

 

ساعتی بعد برای شرکت در جلسه‌ای مجدداً به سطح شهر تهران رفتم. جشن و سرور و شادی مردم وصف ناپذیر بود، روحیه‌ها عالی و در عرض سه ساعت کل جامعه یکپارچه، متحول شده بود.

 

شاید امروز نیز در همان مقطع سه ساعته باشیم، تمام تلاش‌های دولت آمریکا در جنگ اقتصادی که عمدتاً اقشار متوسط به پایین جامعه ما را تحت فشار اقتصادی قرار داده است در عمل نتوانسته آنها را به اهداف رسماً اعلام شده آنها برساند. "

 

بازخوانی این پیام مهم حالا نشان می دهد رییس کل بانک مرکزی خبر هایی مهم برای مردم ایران را دارد اما به نظر می رسد مقطع سه ساعته سوم خرداد 1361، این بار در روزهایی طولانی تر، در قامت چند روز تبلور یافته است.

 

بر این اساس به نظر می رسد هنوز اخبار پشت پرده ای وجود دارد که رییس کل بانک مرکزی و مقامات ایران از ان اطلاع کافی و وافی دارند اما همچون مقطع آزادی خرمشهر در انتظار تثبیت کامل موقعیت  هستند و پیش بینی می شود به زودی گشایشی در عرصه بین المللی برای ایران روی دهد.

 

بازارها زودتر خبردار می شوند

 

فعالان بازار ارز می گویند همواره بازارهای مهم سرمایه گذاری و خصوصا بازار ارزی، پیش از سایر بخش ها از تحولات با خیر می شود چرا که یک سر بازار ارز، به ان سوی مرزها متصل است و در نتیجه پیش بینی تقویت ریال پیزی نیست که بتوان ان را نادیده انگاشت.

 

صرافان روند ریزش قیمت ها را ادامه دار ارزیابی می کنند و معتقدند دلار در صورت ادامه ایت شرایط دلار در کانال 12 هزار تومان نیز ماندگار نخواهد بود.

 

/خبرآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.