وقتی پرداخت باج‌ هم دیجیتال می‌شود!

به نظر می‌رسد که مجرمان سایبری نیز به سمت و سوی باج‌گیری از سوی ارزهای دیجیتال روی آورده‌اند و برای احیای فایل‌های کدگذاری شده رایانه کاربران، تقاضای بیت‌کوین می‌کنند.

عصر بانک؛شاید تا همین سال گذشته بسیاری از مجرمان سایبری و هکرها بعد از نفوذ و حمله به رایانه کاربران، به ازای بازیابی و احیای اطلاعات کدگذاری شده آنها پول درخواست می‌کردند اما حالا به نظر می‌رسد که پیشرفت تکنولوژی بر نحوه اخاذی و باج‌گیری آنها نیز تأثیر گذاشته است و آنها درخواست بیت‌کوین می‌کنند.

 

حالا به تازگی اخبار و گزارش‌های جدیدی در وب سایت زد دی نت منتشر شده است که نشان می‌دهد مجرمان اینترنتی و سایبری بعد از حملات باج افزاری و نفوذ به سیستم رایانه آنها به ازای بازیافت اطلاعات از آنها ارز دیجیتال رمزنگاری‌شده همچون بیت کوین درخواست کرده‌اند.

 

همان طور که می‌دانیم، ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده که از مهم‌ترین و مشهورترین آنها می‌توان به بیت‌کوین اشاره کرد، در سال‌های اخیر از محبوبیت و استقبال بی‌نظیری از سوی کاربران مواجه شده است که قابلیت‌های متفاوتی با پرداخت‌های معمول بین بانکی دارد. یکی از این قابلیت‌ها که موجب شده است محبوبیت آن در میان مجرمان اینترنتی بیشتر شود، عدم ردیابی و پیگیری توسط نهادهای مسئول و مراجع قضائی است و کشورهای بسیاری نیز در جهان به همین سبب مخالف توسعه بیت کوین و ارز رمزهای مشابه بوده و قوانین متعددی نیز برای جلوگیری از فعالیت و وضع محدودیت بر پرداخت‌های این چنینی ایجاد کرده‌اند تا جلوی پول‌شویی، فرار مالیاتی، قاچاق دارو، تسلیحات و تجهیزات تروریستی و کلاهبرداری‌های اینترنتی را در جهان بگیرند.

 

به طور معمول مجرمان سایبری بعد از آنکه به سیستم‌های رایانه‌ای کاربران و قربانیان نفوذ پیدا کنند، اطلاعات شخصی و فایل‌های آنها را کدگذاری می‌کنند تا آنها نتوانند به اطلاعات خود دسترسی یافته و از آن استفاده کنند و با ارسال پیامی هشدارآمیز به ازای بازیابی و احیای فایل‌های کدگذاری شده از آنها پول‌های هنگفتی دریافت می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.