بازار نه چندان داغ اسکناس نو در آستانه شب عید

امسال برخی مشکلات اقتصادی، بازار فروش اسکناس‌های تانخورده را سرد کرده، اما گرایش مردم به سمت خرید اسکناس‌ کم‌ارزش‌تر بیشتر شده است.

عصر بانک؛چند روزی بیشتر به پایان سال نو باقی نمانده است. بازار خرید و فروش کالاها به دلیل رشد قیمت‌ها با احتیاط بیشتر خریداران روبروست و هم عرضه‌کننده جانب احتیاط را نگه می‌دارد که به دلیل قیمت بالا، مشتری پس نزند و هم خریداران حساب و کتاب بیشتری می‌کنند تا بلکه بتوانند آنچه که مایحتاج شب عیدشان است را با قیمتی مناسب‌تر خریداری نمایند.

 

در این میان مطابق با رسوم و سنت‌های هر ساله، بازار خرید و فروش اسکناس‌های نو و تانخورده نیز داغ است و البته برخی خودپردازهای بانکی نیز از هفته‌ها قبل اقدام به بارگذاری اسکناس‌های نو در مخازن خود کرده‌اند و بنابراین مردم چند هفته‌ای است که می‌توانند اسکناس‌های جدید را در مبادلات روزمره خود استفاده کنند.

 

روزگار اسکناس‌فروشان این روزها چطور می‌گذرد؟

در این میان مطابق با شرایط هر سال، فاصله بین میدان فردوسی تا چهارره استانبول نیز، از دستفروشانی پر شده است که اسکناس نو می‌فروشند و فارغ از هیاهویی که بازار ارز این روزها تجربه می‌کند، تلاش دارند تا حال و هوای عید را به فضای بازار ارز غالب کنند و مردم را تشویق به خرید اسکناس نو برای عیدی دادن به دوستان و آشنایان خود کنند؛ البته این کار با توجه به شرایط اقتصادی امسال چندان آسان به نظر نمی‌رسد.

 

علی. م یکی از فروشندگان اسکناس نو در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: مردم در خرید اسکناس‌های نو همچون سایر بازارها استقبال کمتری نسبت به سال‌های گذشته دارند و اگر هم دنبال خرید اسکناس‌های نو باشند، دیگر تمایلی به خرید اسکناس ده هزار تومانی و 5 هزار تومانی تانخورده ندارند؛ بلکه بیشتر تقاضا بر روی خرید اسکناس‌های 1000 تومانی و 2000 تومانی نو است.

 

وی افزود: البته دیگر کمتر کسی به سراغ اسکناس‌های تانخورده قدیمی‌تر مثل 100 تومانی، 50 تومانی، 20 تومانی و 10 تومانی می‌آید و اگر هم مشتری برای آن وجود داشته باشد، به طور قطع فقط به خاطر زنده نگاه داشتن یاد و خاطره قدیمی است.

 

به گفته این فروشنده، قیمت برخی از اسکناس‌های نو نسبت به سال گذشته گران‌تر شده است؛ البته مردم این افزایش قیمت را با توجه به شرایط افزایش قیمتی که روی سایر کالاها به چشم می‌خورد، می‌پذیرند؛ اما به طور کلی تقاضا کمتر از قبل شده است.

 

قیمت انواع اسکناس نو در بازار

اگرچه همه ساله علاوه بر اینکه اسکناس فروشان از هفته‌های ابتدایی اسفندماه، به خواسته متقاضیان خود برای خرید اسکناس‌های نو پاسخ می‌دهند، اما طبق روال همه ساله، بانک مرکزی نیز فهرست شعب عرضه‌کننده اسکناس‌های نو را اعلام می‌کند تا مردم با هزینه کمتر و سهولت بیشتری، اقدام به خرید اسکناس تانخورده مورد نیاز کنند. بنابراین انتظار می‌رود که در روزهای پیش رو، بانک مرکزی، فهرست این شعب را به طور رسمی اعلام کند.

 

اما در این میان، بازار اسکناس‌های تانخورده در خارج از بانک‌ها، روال خود را طی می‌کند. هم اکنون بررسی‌های میدانی خبرنگار مهر نشان می‌دهد که هر بسته 100 عددی اسکناس نو 10 هزار تومانی یک میلیون و 30 تا یک میلیون و 40 هزار تومان است که سودی 30 هزار تومانی را برای فروشندگان به دنبال دارد، اما بالطبع، مشتریان کمتری را هم دارد.

 

در عین حال هر بسته 100 عددی اسکناس نو 5 هزار تومانی، بین 532 تا 535 هزار تومان است که سودی بین 32 تا 35 هزار تومان را برای فروشندگان در پی دارد، اما در همین بازار، هر بسته 100 عددی اسکناس نو 2 هزار تومانی که متقاضی بیشتری نسبت به دو نوع قبلی دارد، 225 هزار تومان، بسته 100 عددی اسکناس نو 1000 تومانی 125 هزار تومان و هر بسته 100 عددی 500 تومانی نیز 80 هزار تومان فروخته می‌شود.

 

/خبرآنلاین 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.