اخراج بزرگ ترین بانک دانمارکی از کشورهای بالتیک

مقامات استونی از "دانسکه بانک" خواستند به فعالیت شعبه خود در این کشور خاتمه دهد.

عصر بانک؛ به نقل از رویترز، پس از آنکه دولت استونی از دانسکه بانک خواست تا به فعالیت شعبه خود در این کشور خاتمه دهد، این بانک دانمارکی در بیانیه‌ای اعلام کرد به کلیه فعالیت‌های خود در استونی، لتونی، لیتوانی و روسیه خاتمه خواهد داد.

 

به دلیل پرونده پولشویی 200 میلیارد یورویی این بانک در استونی که یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های پولشویی های تاریخ به شمار می‌رود، مقامات اتحادیه اروپا، دانمارک، انگلیس، استونی و آمریکا در پرونده‌های جداگانه ای در حال رسیدگی به این اتهام هستند.

 

سازمان تنظیم مقررات مالی استونی از دانسکه بانک خواسته است تا نسبت به تسویه حساب با مشتریان خود در این کشور و ترک استونی اقدام کند. دانسکه بانک تنها ساعاتی پس از این تصمیم اعلام کرد به فعالیت خود در کشورهای حوزه دریای بالتیک و روسیه خاتمه خواهد داد. طبق گزارش صورت مالی دانسکه بانک، درآمد خالص این بانک از محل فعالیت در این چهار کشور در سال 2018 معادل 100 میلیون دلار بوده است.

 

کیلور کسلر، مدیر سازمان تنظیم مقررات مالی استونی ضمن متهم کردن دانمارک به سو مدیریت در برخورد با این پرونده، از اخراج دانسکه بانک دفاع کرده است. حدود 3000 نفر در این چهار کشور در شعبات این بانک فعالیت داشتند که طبق اعلام این بانک دانمارکی، احتمالاً به جای دیگری منتقل خواهند شد و این بانک قصد اخراج آنها را ندارد.

 

کسلر در جمع خبرنگاران گفت تصمیم به اخراج دانسکه بانک به این جهت بوده است که وی متقاعد به عدم تکرار چنین اقداماتی از سوی بانک دانمارکی نشده است. بانک در پاسخ به این اظهارات گفته است که تلاش‌های خود برای مقابله با پول‌شویی را تشدید کرده است.

 

دانسکه بانک متهم است بین سال‌های 2007 تا 2015 از طریق فراهم کردن انتقال وجه و نگهداری حساب وجوه غیرقانونی، حدود 200 میلیارد یورو پولشویی در شعبه خود در استونی انجام داده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.