پیگیری مشکلات و ابهامات عوارض آزادراهی از چه طریقی امکان‌‏پذیر است؟

از سال 1397 این امکان برای همه شما هموطنان فراهم شده تا بدون نیاز به پرداخت نقدی، عوارض آزادراهی را به صورت آنلاین پرداخت کنید. مرحله اول اجرای پروژه الکترونیکی کردن پرداخت عوارض در بامداد روز 28 اسفند 1397به بهره‎برداری رسید.

این طرح به سرعت به محبوبیت زیادی بین افرادی که از بزرگراه‌ها تردد می‌کنند، دست یافته است. زیرا دیگر نیاز نیست در هنگام عبور از عوارضی‌ها متوقف شوید و گاهی حتی در صف‌های طولانی عوارضی منتظر بمانید. به این ترتیب بدون هیچ مشکلی می‌توانید وارد بزرگراه‌های مختلف شده، از عوارضی‌ها عبور کنید و در نهایت با استعلام بدهی، به صورت آنلاین این بدهی را بپردازید.

در حال حاضر پرداخت الکترونیکی عوارض در تعدادی از آزادراه‌‏های کشور نظیر آزادراه تهران-ساوه، تهران-قم، کرج-قزوین ، قزوین-زنجان توسط آنی‎رو راه‎اندازی و جایگزین روش سنتی شده است. علاوه بر این اخیراً نیز آزادراه بندرعباس-بندر شهید رجایی و قطعه 4 آزاد راه تبریز- ارومیه به طرح آنی‎رو پیوسته و عوارض آن به صورت الکترونیکی دریافت می‏گردد و مرحله دوم پروژه شامل سایر آزادراه‎های کشور است که به زودی اجرا خواهد شد.

استعلام و پرداخت عوارض آزادراهی از طریق اپلیکیشن ایزی‌پی

یکی از بهترین و آسان‌ترین روش‌های استعلام و پرداخت عوارض آزادراهی استفاده از اپلیکیشن ایزی‌پی است. با نصب این اپلیکیشن می‌توانید در کنار استفاده از سایر سرویس‌ها و خدمات کاربردی مانند شارژ بلیت مترو و طرح ترافیک، از خدمات استعلام و پرداخت عوارض آزادراهی نیز بهره‌مند شوید. با انتخاب گزینه عوارض آزادراهی در این اپلیکشین و درج شماره پلاک خود هم زمان می‌توانید استعلام بدهی عوارض خود را به همراه جزییات تردد مشاهده کنید و در صورت نیاز اقدام به پرداخت آنلاین عوارض نمایید. لازم به ذکر است که مبلغ دریافت عوارض برابر با نرخ مصوبی است که توسط وزارت راه و شهرسازی ابلاغ شده است.

دانلود اپلیکیشن ایزی‌پی

نحوه استعلام و پرداخت عوارض آزادراهی از طریق اپلیکیشن ایزی‌پی

برای استعلام عوارض آزادراهی کافی است تا شماره پلاک خودرو مدنظر خود را وارد کنید. سپس با انتخاب گزینه استعلام، بدهی‌های مربوط به شماره پلاک وارد شده را مشاهده خواهید کرد. حالا در صورتی که قصد پرداخت بدهی را داشته باشید می‌توانید گزینه پرداخت را انتخاب کنید. در صورتی که موجودی کافی برای پرداخت نداشته باشید به صفحه پرداخت بانکی هدایت خواهید شد و از طریق درگاه بانک می‎توانید عوارض آزادراهی خودروی خود را پرداخت کنید.

مشکلات و سؤالات مربوط به پرداخت عوارض آزادراهی

استفاده از سرویس‌های آنلاین در کنار سرعت و راحتی زیادی که دارد گاهی ممکن است مشکل ساز نیز باشد. در مواردی به علت بروز خطا در شبکه‌های مختلفی که در روند استعلام و پرداخت بدهی به هم متصل می‌شوند، مشکلاتی بروز کند. شما می‌توانید با تماس از طریق شماره تلفن 02143617 یا ثبت درخواست در سایت ایزی‌پی با مشاوران متخصص آن ارتباط برقرار کنید و مشکلات احتمالی را با آن‌ها در میان بگذارید. در ادامه به تعدادی از مشکلات و سوالاتی که در مورد پرداخت عوارض آزادراهی مطرح می‌شود اشاره خواهیم کرد.

عدم مشاهده بدهی عوارض بزرگراهی

در مواردی ممکن است بعد از عبور از عوارضی اقدام به پرداخت آنلاین بدهی ثبت شده برای خودرو خود نمایید اما هنگام دریافت استعلام بدهی برای شما ثبت نشده باشد. این مشکل مربوط به ارتباط سرورهای سیستم ثبت بدهی عوارض و سامانه مرکزی پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی کشوراست. گاهی اوقات حداقل 72 ساعت زمان خواهد برد تا بدهی ثبت شده در استعلام نیز به نمایش درآید. در این صورت اگر مطمئن هستید که برای پلاک مد نظر بدهی عوارض ثبت شده است، حداقل 72 ساعت صبر کنید و مجدداً اقدام به استعلام بدهی عوارض بزرگراهی نمایید.

پرداخت عوارض آزادراهی با اپلیکیشن ایزی‌پی

وجود بدهی ثبت شده برای شماره پلاک بدون عبور از عوارضی

در مواردی ممکن است در فرایند ثبت پلاک توسط دوربین‌های تشخیص پلاک عوارضی‌ها، به دلیل ناخوانا بودن پلاک‌ها (وجود آلودگی روی پلاک، تغییر رنگ پلاک و …) خطاهایی رخ دهد. در صورتی که در زمان استعلام، شاهد وجود بدهی ثبت شده برای شماره پلاک خود بدون عبور از عوارضی بودید، می‌توانید از طریق راه‎های ارتباطی با سامانه پرداخت‏‌های نوین آزادراه‎های کشور (آنی‎رو) با شماره‎گیری شماره تماس 1531شکایت خود مبنی بر ثبت اشتباه بدهی عوارضی را به آن‌ها اعلام نمایید.

عدم ثبت بدهی عوارضی پرداخت شده

در زمان پرداخت بدهی عوارضی شبکه‌های مختلفی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. در این بین ممکن است اختلال در یکی از شبکه‌های بانکی، سامانه مرکزی پرداخت عوارض آزادراهی یا سیستم ثبت بدهی عوارض بزرگراهی، سبب شود که هزینه پرداخت شده برای بدهی عوارضی ثبت نشده باشد. در صورتی که بدهی عوارضی خود را پرداخت کرده‌اید و در استعلام بعدی متوجه شدید که بدهی مدنظر پرداخت نشده است، با کارشناسان ایزی‌پی از طریق شماره تلفن 43617-021 تماس بگیرید یا در قسمت “تماس با ما” در سایت ایزی‌پی درخواست رفع مشکل را ثبت کنید. در کوتاه‌ترین زمان کارشناسان مربوطه مشکل شما را پیگیری خواهند کرد.

مشکلات مربوط به پرداخت بدهی عوارض به صورت آنلاین

برخی از مشکلات مرتبط با پرداخت عوارض آزادراهی در هنگام پرداخت آنلاین صورت می‎گیرد. در صورتی که هنگام پرداخت بدهی عوارض از طریق کارت بانکی مشکلی رخ دهد و وجه مدنظر از حساب شما کسر شود اما به موجودی کیف پول اضافه نشود یا پرداخت با موفقیت صورت نگیرد؛ ظرف مدت 72 ساعت آینده وجه پرداخت شده به حساب شما باز خواهد گشت یا کیف پول شما شارژ خواهد شد. اگر در زمان پرداخت بدهی عوارض از موجودی کیف پولتان مشکلی رخ دهد پس از دقایقی مبلغ کسر شده به کیف پول بر می‎گردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.