آغاز پرداخت وام 100 میلیونی ازدواج / پیشنهاد تجمیع وام ازدواج و مسکن یکم عملی می‌شود؟

در حالی که مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد داده بود تا تسهیلات صندوق مسکن یکم با تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تجمیع شود، بانک عامل بخش مسکن پرداخت وام 100 میلیون تومانی ازدواج را آغاز کرد.

پرداخت وام 100 میلیونی ازدواج آغاز شد

بانک عامل بخش مسکن اعلام کرد: بر اساس بند الف تبصره 16 قانون بودجه سال 1399 کل کشور مقرر شده است: به منظور حمایت از ازدواج جوانان، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آنان بعد از اول فروردین ماه 96 می‌باشد و تا کنون تسهیلات ازدواج دریافت نکرده اند، پرداخت شود.

تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها در سال 1399 پانصد میلیون (500.000.000) ریال با دوره بازپرداخت هفت ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است.

همچنین نرخ کارمزد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج همچنان 4 درصد تعیین شده است. بر همین اساس، بخشنامه جدید مبنای عملکرد شعب بانک مسکن در خصوص پرداخت تسهیلات ازدواج در سال جاری قرار خواهد گرفت.

مطابق با بخشنامه ابلاغی افراد مندرج در مفاد ماده 50 قانون خدمات رسانی به ایثارگران، می‌توانند به میزان 2 برابر افراد عادی یعنی مبلغ یک میلیارد ریال مطابق با شرایط و ضوابط تعیین شده از این تسهیلات استفاده کنند.

این بخشنامه می‌افزاید: در اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، احراز توانایی مالی متقاضیان در بازپرداخت اقساط بر اساس ضوابط جاری بانک الزامی است.

مطابق با شرایط پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، افزایش سقف تسهیلات موصوف قابل تسری به تسهیلات گیرندگان قبلی (پس از ثبت قطعی قرارداد) نخواهد بود.

رعایت سایر شرایط و ضوابط مندرج در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج جهت دریافت وام 100 میلیونی ازدواج الزامی می‌باشد.

پیشنهاد تجمیع وام ازدواج و مسکن یکم عملی می‌شود؟

شهریور سال گذشته، مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی پیشنهاد داده بود تا تسهیلات قرض الحسنه ازدواج با تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم تجمیع شود تا قدرت خرید زوجین جوان افزایش یابد.

  رقم وام ازدواج در سال آینده مشخص شد

این پیشنهاد د ر زمانی ارائه شد که وام ازدواج برای زوجین، 60 میلیون تومان بود که همان زمان با مخالفت معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به بهانه تورم زا بودن افزایش رقم وام مسکن روبه رو شد.

این در حالی است که به دلیل کاهش شدید معاملات در بازار مسکن و همچنین کوچ نقدینگی به بازارهای موازی، کارشناسان معتقدند حجم معاملات سوداگرانه به حداقل خود در سال‌های اخیر رسیده و در حال حاضر خریداران مصرفی هستند که قیمت گذاری در بازار مسکن را در اختیار دارند.

مجموع وام مسکن یکم زوجین + وام ازدواج زوجین + وام جعاله + سپرده صندوق یکم: 380 میلیون تومان

در حال حاضر رقم تسهیلات مسکن زوجین از محل صندوق پس انداز مسکن یکم در تهران 160 میلیون تومان است؛ با توجه به اینکه امکان دریافت وام جعاله 40 میلیون تومانی هم برای متقاضیان تسهیلات مسکن یکم وجود دارد، رقم این تسهیلات به 200 میلیون تومان می‌رسد.

از سوی دیگر 80 میلیون تومان سپرده اولیه متقاضیان دریافت این تسهیلات نیز همزمان با اصل وام، قابل برداشت می‌شود که در صورت تجمیع وام مسکن یکم با وام 100 میلیون تومانی ازدواج، زوجین تهرانی می‌توانند 380 میلیون تومان نقدینگی از بانک مسکن دریافت کنند.

با توجه به اینکه بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، متوسط قیمت مسکن در اسفند ماه سال گذشته در تهران در 12 منطقه که عمدتاً مناطق میانی و جنوبی پایتخت هستند، متری 7 تا 11 میلیون تومان (بسته به هر منطقه) در نوسان است، زوجین می‌توانند در این مناطق منازل مسکونی 40 تا 60 متری خریداری کنند.

/ خبر آنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.