تازه واردان بورسی بخوانند: توصیه‌هایی که شما را پولدار میکند

آنهایی که تازه به بورس می آیند، چه کارهایی باید انجام دهند و چه کارهایی نباید انجام دهند. توصیه های هشت گانه به جدیدالورودها چیست؟

تازه واردان بورسی بخوانند

رکوردهای صعودی پی در پی شاخص بورس، حمایت تمام قد دولت از بازار سرمایه و کاهش جذابیت بازارهای موازی درکنار هم قرار گرفته تا استقبال عامه مردم از بازار سرمایه روز به روز بیشتر شود. در این شرایط کم تر کسی است که بانگ گسترش و سودآوری بورس را نشنیده و نقشه ای برای ورود به این بازار نکشیده باشد. این درحالی است که بسیاری از علاقه مندان هنوز با الفبای بورس آشنا نیستند و حتی مطلع نیستند نخستین قدم چیست.
شاخص کل بورس که معاملات سال گذشته بورس را از ارتفاع 178هزار و 659 واحد آغاز کرد، با 334هزار و 241واحد رشد، معادل 187 درصد افزایش را به ثبت رساند و به ارتفاع 512هزار و 901واحد رسید. روند صعودی شاخص در سال جدید نیز ادامه یافت و شاهد ورود شاخص بورس به کانال 800 هزار واحد بودیم. روند صعود شاخص در برخی روزها واقعا چشم گیر بود. به طور مثال چهارشنبه هفته جاری شاخص کل  31 هزار واحد صعود کرد تا رکورد خود را بشکند.
زمانی که این آمار در کنار عزم جزم دولت برای توسعه و گسترش  بازار سرمایه قرار می گیرد و از طرف دیگر در شرایطی که مردم در شرایطی قرار دارند که نمیدانند با سرمایه های خرد و بعضا کلان خود چه کنند تا ضمن حفظ سرمایه، بتوانند سود کسب کنند، طبیعی است که بازار سرمایه روز به روز بیشتر شاهد ورود سهام داران باشد.

مهم‌ترین توصیه‎ها برای تازه واردان بورسی

می توان به جرات گفت تب و تابی که امروز بین مردم برای ورود به بورس افتاده، بی سابقه است و حتی افرادی که کم ترین دانش و تخصصی در این حوزه دارند مصرانه در پی اخذ کد بورسی هستند. عدم داشتن تخصص مردم، موضوعی است که یکی از چالش های این حوزه به شمار می رود و همواره نقدهایی درمورد عدم اطلاع رسانی کافی  و آموزش افراد به سازمان بورس وارد است.
در این روزها حتی مسئولان هم بارها تاکید کرده اند که اگر فردی دانش کافی برای خرید و فروش سهم ندارد، به صورت غیرمستقیم وارد این بازار شده و سرمایه خود را به صندوق های سرمایه گذاری یا سبدگردان ها بسپارد. هرچند به نظر نمی رسد این تاکیدات تاثیری در نحوه تصمیم گیری مردم داشته باشد و باید گفت اعتماد و شناخت مردم نسبت به صندوق های سرمایه گذاری بسیار کم است.
مهم‌ترین توصیه‎ها برای تازه واردان بورسی که از تخصص کافی برخوردار نیستند این است که از سرمایه گذاری در بازار سرمایه با پول وام یا قرض خودداری کنند و با سرمایه کم وارد بازار شوند، هیجانی تصمیم نگیرند و نگاهی بلند مدت به بورس داشته باشند.
تازه واردان بورسی بخوانند

تشریح الفبای ورود به بازار سرمایه

در این میان اما هنوز بسیاری از علاقه مندان نمی دانند نخستین قدم ورود به بازار سرمایه چیست و یا بعد از ورود به این بازار و اخذ کد بورسی چه باید بکند. در این راستا یک کارشناس بازار سرمایه ضمن تشریح الفبای ورود به بورس، توصیه هایی را برای جدیدالورودان به این بازار ارائه کرد.

احمد جواهری، با بیان اینکه هر فردی که قصد دارد کد بورسی دریافت کند و معاملات آنلاین انجام دهد باید دو اقدام مراجعه به کارگزاری و ثبت نام در سجام (سامانه جامع اطلاعات مشترین) را انجام دهد، افزود: به طور کلی 107 کارگزاری مجوزدار در کشور وجود دارد و هر فردی که قصد گرفتن کد بورسی دارد باید به یکی از این کارگزاری ها مراجعه و فرم های مختلف از جمله فرم های مشتریان حقیقی، دستیابی به سامانه معاملات آنلاین و… را پر کند و تحویل کارگزاری دهد تا کارگزاری به فرد دسترسی به سامانه آنلاین معاملات به کارگزاری را بدهد. البته فرم های مذکور در وبسایت اکثر کارگزاری ها موجود است و در دسترس متقاضیان قرار دارد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر فرد برای اخذ کد بورسی باید احراز هویت شود. برخی کارگزاری ها این خدمت را مشتریان خود ارائه می دهند و برخی دیگر ارائه نمی دهند. چنانچه کارگزاری عملیات احراز هویت را برای متقاضی انجام نداد، فرد باید به دفاتر منتخب پیشخوان دولت مراجعه کند. افراد باید توجه داشته باشند که فرایند احراز هویت یک بار انجام می شود و چنانچه فرد بعد از مدتی قصد داشته باشد کارگزاری خود را تغییر دهد، نیاز به احراز هویت دوباره ندارد.

تفاوت کارگزاری‌های بورسی با یکدیگر چیست؟

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه به این سوال که تفاوت کارگزاری ها با یکدیگر چیست، پاسخ داد: اصلی ترین خدمت که همان خدمات معاملات آنلاین است تقریبا توسط  همه کارگزاری ها ارائه می شود و سایر خدمات کارگزاری ها با یکدیگر متفاوت است. برای مثال برخی کارگزاری ها خدمات عرضه و پذیرش، خدمات مربوط به بورس کالا و بورس انرژی دارند، برخی کارگزاری ها با مشتریان خود قرارداد خرید اعتباری امضا می کنند و یا مجوز مشاوره دارند. اطلاعات کارگزاری ها و خدماتی که ارائه می دهند در دسترس همه قرار دارد.

جواهری ادامه داد: کارگزاری های بزرگ تر مشتری، مراجعه کننده، دفتر و نیروهای بیشتری دارند اما ممکن است سامانه معاملاتی آن ها نسبت به کارگزاری های کوچک تر بیشتر دچار اختلال شود. کارگزاری های بزرگ نیروهای پاسخ دهنده بیشتری دارند اما اگر قرار باشد به هر علتی تماس های سهام داران با کارگزاری ها بیشتر شود، ممکن است مردم دسترسی کم تری به کارگزاری داشته باشند، زیرا ممکن است یک کارگزاری پنج نیرو و هزار مشتری داشته باشد اما کارگزاری بزرگ تر با 20 نیرو باید به 50 هزار مشتری پاسخ بدهد.

روش های سرمایه گذاری در بازار سرمایه

وی در ادامه با بیان اینکه متقاضیان ورود به بورس می توانند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم سرمایه گذاری کنند، توضیح داد:مفهوم سرمایه گذاری مستقیم این است که فرد به طور مستقیم و شخصا اقدام به خرید و فروش سهام، اوراق مشارکت و… کند. در این نوع سرمایه گذاری هیچ واسطه ای وجود ندارد اما  این روش فقط برای افراد حرفه ای و آشنا به بازار سرمایه توصیه می شود.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری غیرمستقیم برای افرادی است که تخصص، تجربه و وقت کافی ندارند، اظهار کرد: این افراد می توانند از طریق صندوق های سرمایه گذاری یا شرکت های سبدگردانی اقدام کنند. عملکرد صندوق های سرمایه گذاری به این صورت است که فرد به کد بورسی نیاز ندارد و فقط یونیت های(واحدهای سرمایه گذاری) صندوق را خریداری می کند. در نتیجه متوجه نمی شود چه سهمی برایش خرید یا فروش شده است. فقط از میزان سود و ضرر و اطلاعات کلی باخبر می شود.

به گفته وی صندوق های سرمایه گذاری به دو نوع غیرقابل معامله و قابل معامله تقسیم می شوند که صندوق های قابل معامله ETF ها هستند که برای معامله آن ها کد بورسی نیاز است. صندوق های غیرقابل معامله عموما بر اساس صدور و ابطال هستند.

جواهری افزود: اکثر سبدگردان ها مبالغ کم تر از 100 میلیون تومان را نمی پذیرند. سبدگردان ها درصدی کار می کنند و ابتدا با متقاضی درمورد میزان درصدی که سهم سبدگردان می شود توافق می کنند. در این روش هم فرد متوجه نمی شود چه سهمی خرید و فروش شده است.

توصیه به افراد جدیدالورود به بازار سرمایه

وی در ادامه به جدیدالورودهای بازار سرمایه توصیه کرد: برای ورود به بازار سرمایه به هیچ عنوان اقدام به فروش مسکن و خودروی خود نکنند، از سایر افراد پولی به عنوان قرض یا وام بانکی نگیرند. بازار سرمایه در تمام دنیا، ریسک های خاص خود را دارد. به افراد جدیدالورود به بازار بورس اکیدا توصیه می شود شخصا نسبت به خریدو فروش سهام اقدام نکنند و  برای سرمایه گذاری، از طریق صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های سبدگردان تحت مجوز و معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار  اقدام کنند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: این نکته مهم را نیز مد نظر داشته باشند که حتی حرفه ای ترین معامله گران جهان نیز همواره در برخی از معاملات خود زیان کرده اند. بنابراین انتظار سوددهی همیشگی سهام بازار، غیرمنطقی است و محقق نخواهد شد. هر فرد سرمایه گذار باید بداند که در هر معامله ای احتمال زیان نیز وجود دارد.

راز موفقیت سهامداران در چیست؟

یاسرفلاح، مدیر روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت گو با «رادیو تهران» گفته است، توجه به سودآوری شرکت ها، راز موفقیت سهامداران است. به گفته فلاح افرادی که قصد خرید و فروش مستقیم سهام را دارند باید به رابطه سودآوری شرکت و قیمت سهام آن شرکت توجه کنند. راز موفقیت سهامداران در بورس توجه به سودآوری شرکت و رابطه آن با قیمت سهام است. باید بدانیم که چه چیزی را در بورس می خریم؟ آنچه که ما می خریم مالکیت یک شرکت است و ما صاحب بخشی از یک شرکت می شویم و سهامی که ما خریداری می کنیم واحد های مالکیتی یک شرکت است.پس باید با وسواس در مورد شرکت تحقیق کنیم.

/ دنیای بورس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.