شرایط ضامن قانونی برای وام ازدواج چیست؟

همواره برای بسیاری از زوجین که با مشکل ضامن کسب و کار دست و پنجه نرم می‌کنند این سوال مطرح بوده که ضامن معتبر قانونی چه کسی است؟

با مصوبه مجلس شورای اسلامی و براساس قانون بودجه سال ۹۹ وام ازدواج برای هر یک از زوجین از ۳۰ میلیون تومان به ۵۰ میلیون تومان افزایش یافت.

طبق قانون، به هر یک از زوجین ۵۰ میلیون تومان وام تعلق می‌گیرد که در مجموع دو نفر می‌توانند ۱۰۰ میلیون تومان وام بگیرند. از آن طرف بانک مرکزی هم وظیفه دارد از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آن‌ها بعد از ۱۳۹۶/۱/۱ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کند.

طبق بخشنامه‌ای که بانک مرکزی منتشر کرد، برای هر ۵۰ میلیون تومان وام ازدواج یک ضامن نیاز است و زوجین می‌توانند طی ۸۴ ماه یا ۷ ساله مبلغ را با سود ۴ درصد پرداخت کنند. همچنین پیش ثبت نام از طریق سایت انجام می شود و زوجین می‌توانند برای ثبت نام دریافت وام ازدواج به سایت رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نشانی ve.cbi.ir مراجعه کنند و آن ها هنگام دریافت کدرهگیری می‌توانند به شعبه معرفی شده مراجعه کنند.

شروط عجیب و غریب تکراری بانک‌ها؛ ضامن قانونی برای وام ازدواج 

لازم به ذکر است آدرس ذکر شده، سایت تسهیلات ازدواج در کشور است و به جز این لینک هر سایت دیگری کلاهبرداری است. اما زمزمه‌هایی از سمت مردم به گوش می‌رسد  که بانک‌ها برای وام ازدواج جوانان را اذیت و نسبت به پرداخت وام ۵۰ میلیونی ازدواج سخت‌گیری می‌کنند. به طور مثال یک بانک در صورتی وام ازدواج به زوجین می‌دهد که هر نفر دو ضامن و دسته چک جدید داشته باشند.

بانک دیگری شرط کرده که ضامن باید مالک خانه و با حقوق ماهبانه ۵ میلیون تومان باشد.

  دلیل سنگ‌اندازی برخی بانک‌ها برای وام ۱۰۰ میلیونی ازدواج چیست؟

یکی از افرادی که در شرف ازدواج و منتظر وام ازدواج خود است، می‌گوید: بانک‌های خصوصی ما را با وعده‌های بسیار جذب کردند، ولی حالا به نظر می‌رسد نسبت به بانک‌های دولتی سخت گیری‌های بیشتری دارند.

اما آن طور که پیداست این قوانین در شعب بانک‌های مختلف، متفاوت است و بانک‌ها آنطور که دلشان می‌خواهد برای متقاضیان وام ازدواج، تعیین نرخ  کرده و تصمیم می گیرند!

اما چرا با وجود مشاهده چنین مواردی و پیگیری‌ها کسی پاسخگوی مردم نیست؟ آیا وقت آن نرسیده که جلوی عملکرد نا مناسب بانک‌ها در ارائه وام به متقاضیان نیازمند گرفته شود تا جوانان بتوانند به راحتی وارد زندگی مشترک خود شوند و از همان اول با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم نکنند؟

یک ضامن آن هم قانونی!

مرتضی اکبری، مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران، در خصوص وام‌های ازدواج ۵۰ میلیون تومانی برای جوانان اظهار کرد: وام ازدواج از طریق  سامانه بانک مرکزی به بانک‌های متولی ارجاع داده می‌شود و ثبت نام به طور مستقیم از طریق بانک‌ها انجام نمی‌شود.

وی ادامه داد: پرداخت وام ۵۰ میلیون تومانی تا این لحظه توسط بانک قرض الحسنه مهر ایران انجام شده است و طبق قانون بانک مرکزی هر یک وام ۵۰ میلیون تومانی به یک ضامن قانونی نیاز دارد.

اکبری در پاسخ به این سوال که ضامن قانونی برای گرفتن وام چه کسی است؟ توضیح داد: منظور از ضامن قانونی آن است که فرد (به عنوان ضامن) باید یا کارمند رسمی دولت یا صاحب کسب وکار باشد که اصول اقساط مخدوش نشود. مگر آن که خود رئیس شعبه تشخیص بدهد که فرد گیرنده وام، توان پرداخت بازپرداخت وام بدون ضامن را دارد.

این مقام مسئول بیان کرد: بانک‌ها علاوه بر آنکه در صدد افزایش قیمت وام ازدواج هستند، سود بازپرداختی این وام‌ها راهم در نظر می‌گیرند. در صورتی ممکن است بانک‌ها تعداد ضامن بیشتری از افراد بخواهند که ضامن ارائه شده توسط زوجین قانونی نباشد. یعنی کارمند رسمی یا صاحب کسب و کاری با پروانه کسب  نباشد.

  شرایط دریافت وام ازدواج تسهیل شد

وی گفت: بانک‌ها به طور قانونی موظفند از زوجین یک ضامن طلب کنند، اما در صورتی که دو ضامن بخواهند، این مسئله خلاف قانون نیست. به طور مثال احتمال دارد ضامن یک فرد از نوع ضامن کسب و کار باشد، اما بانک به این کسب و کار اطمینان کافی نداشته باشد؛ در این صورت از زوجین درخواست ضامن دیگری می‌کند.

در پایان انتظار می‌رود بانک‌ها بیشتر مراعات زوج های جوان را کنند و با سنگ اندازی‌های بسیار مانع ازدواج بسیاری از افراد نشوند. همچنین انتظار می رود بانک مرکزی نظارتی کلی روی عملکرد این بانک ها داشته باشد  تا بیشتر از این  زوجین اذیت نشوند.

/ باشگاه خبرنگاران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید