این بانک شناخته‌شده آمریکایی با اشاره به اینکه روند جایگزینی پول دیجیتال بانک‌های مرکزی با دلار زمانبر است پیش‌بینی می‌کند این جایگزینی در ذخایر ارزی جهان برای آینده نزدیک (حداقل پنج سال آتی) نامحتمل باشد. با این حال مدعی می‌شود حتی در این بازه هم سلطه دلار در حوزه‌های شکننده‌تر نظیر پراخت‌های ارزی بین‌المللی به چالش کشیده خواهد شد.

به‌علاوه گرچه ریسک‌هایی پیرامون کارکردهای خرد «پول‌ دیجیتال بانک‌مرکزی» مطرح است- نظیر جذب حجم عظیمی از سپرده‌های بانکی یا به مشکل خوردن نظام پولی- اما تحلیلگران «جی‌پی مورگان» این ریسک‌ها را منتفی می‌دانند و می‌گویند می‌توان پول دیجیتال بانک‌مرکزی را با حداقل پیامدهای منفی توسعه داد، در حالی که تمام مزیت‌های آن را نیز حفظ کرد.

گِلِن گودمن، نویسنده متون مالی و کسی که با مبادلات موفق در بحران مالی 2008 برای خود شهرتی دست‌وپا کرد در این رابطه می‌گوید: «تهدیداتی که متوجه سلطه جهانی دلار است، بسیار بزرگ‌تر از چیزی است که جی‌پی مورگان پیش‌بینی می‌کند.» این اظهارات گودمن درحالی است که او به دقت تحولات پول دیجیتال بانک‌های مرکزی را زیرنظر دارد. به عقیده او، پول دیجیتال بانک‌های مرکزی، نظام مالی جهانی را متحول خواهند کرد. درحالی‌که اصلی‌ترین بازنده این تحولات دلار آمریکا است اما به‌نظر نمی‌رسد چین و بانک‌های عمدتا دولتی آن نگرانی پیرامون تغییر وضع کنونی اقتصاد جهان داشته باشند.

او می‌گوید: «پس از سال‌ها پیشرفت و توسعه، اکنون چین با فاصله نسبت به سایر کشورها در آستانه دستیابی به یوآن دیجیتالی کاملا عملیاتی قرار دارد. در این میان اما آمریکا حتی یک پروژه برای توسعه [پول دیجیتال] در دست اجرا ندارد. آن زمانی که آمریکا تازه از سکوی شروع می‌پرد، چین به انتهای مسابقه رسیده است.» سایر کارشناسان نیز نظری مشابه دارند. به عقیده آنها چینی‌ها برای رهبری کردن اقتصاد جهانی دیجیتال، سال‌ها از آمریکا جلوتر هستند.

آدیتی کومار و اریک روزنباخ محققان مرکز «بلفر» در «دانشکده کندی دانشگاه هاروارد» این هفته در مقاله‌ای که در مجله «فارن افرز» به چاپ رسید با اشاره به مشکلاتی که یوآن دیجیتال برای قدرت تحریمی آمریکا علیه ایران ایجاد خواهد کرد نوشتند: «سیاست‌گذاران آمریکایی برای پیامدهای یوآن دیجیتال آماده نیستند.» در این مقاله مشترک آمده است: «در نهایت و به‌طور اجتناب‌ناپذیر، نظام‌های پولی جهان در حال حرکت به سوی دیجیتالی‌شدن و استقلال بیشتر از واسطه‌گری آمریکا هستند. یوآن دیجیتال چین می‌تواند همان راه‌حلی باشد که کشورها برای جایگزین کردن دلار آمریکا آن را می‌طلبند.»

 

/ دنیای اقتصاد