وضعیت رشد ATMها بعد از کرونا چگونه خواهد بود؟

به گزارش گروه تحقیق و ترجمه عصربانک؛ تعداد خودپردازها درحالی در چین رو به کاهش است که شاهد افزایش این ماشین‌های بانکی در دیگر کشورهای دنیا از جمله ایران هستیم.

به گزارش RBR در مجله بازار جهانی ATM و پیش‌بینی‌ آن تا سال ۲۰۲۵، در سال ۲۰۱۹ شاهد کاهش تعداد خودپردازها در سراسر جهان بودیم که در ابتدا از چین شروع شد و دلیل آن رواج روش‌های پرداخت غیر نقدی بود.

افزایش تعداد خودپرداز در سال ۲۰۱۹

طبق یافته‌های این تحقیق، همچنان در کشورها و مناطق مختلف دنیا پول نقد به‌صورت گسترده استفاده می‌شود به استثناء چین. به این ترتیب در اواخر سال ۲۰۱۹ در مقایسه با سال قبل خودپردازهای فعال بیشتری در دنیا وجود داشتند. تقریباً نیمی از موارد بررسی شده نشان دهنده افزایش تعداد خودپرداز بود. بالاترین آمار متعلق به هند است که حدود هفت هزار عدد خودپرداز به آمار افزوده است.

در هندوستان توسعه‌دهندگان خودپرداز مستقل سه برابر بانک‌ها در سال ۲۰۱۹ خودپرداز راه‌اندازی کرده‌اند. مصر کشور دیگری است که ۱۱ درصد افزایش در تعداد خودپرداز را به نام خود ثبت کرد.

غرب اروپا رکورددار کاهش تقاضای پول نقد 

کاهش تقاضای پول نقد در پی رواج بانکداری دیجیتال و پرداخت‌های غیر نقدی در مناطقی مثل غرب اروپا نشان‌دهنده کاهش استفاده از خودپردازهاست. در برخی از مناطق نیز بانک‌ها شروع به ادغام خودپردازها و یا واگذاری مدیریت برخی از آنها به IADها یا همان توسعه‌دهندگان خودپرداز مستقل کرده‌اند. سه بانک بزرگ هلند نیز خودپردازهای خود را ادغام کرده‌اند و خودپردازهایی که در فاصله کمی از هم قرار گرفته بودند را حذف کردند که این کار منجر به کاهش شدید تعداد خودپردازهای این منطقه شده است.

وضعیت رشد ATMها بعد از کرونا چگونه خواهد بود؟

طبق پیش‌بینی‌های RBR، آمار تعداد خودپردازها در سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع بیماری کووید ۱۹ نوسان خواهد داشت. اگرچه پیش‌بینی‌ها حاکی از کاهش تعداد خودپردازها به دلیل همه‌گیری بیماری در مناطق بزرگتر است؛ اما روند کاهش بسیار آهسته خواهد بود و در بازه زمانی امسال تا سال ۲۰۲۵ بسیاری از کشورها شاهد افزایش تعداد خودپردازها خواهند بود.

  افراد هوشمند، پرداخت از داخل اتومبیل را ترجیح می‌دهند

در ایران نیز تعداد خودپردازها بر اساس جدیدترین آمار بانک مرکزی تا آخر اردیبشت ماه سال 99 عدد 60400 را نشان می‌دهد، در حالیکه این تعداد، در مدت مشابه سال قبل 57900 عدد بود.

به گفته رووان بریج، سرپرست بخش تحقیقات و پیش‌بینی خودپردازها در RBR، برای درصد بالایی از جمعیت جهان به دلیل ناتوانی در پرداخت از کانال‌های دیگر و یا عادات و تمایلات شخصی، پول نقد همچنان از اهمیت بالایی برخوردار است و در پی کاهش تمایل بانک‌ها در راه‌اندازی شعب بزرگ، خودپردازها عامل مهمی در ارائه پول نقد و سرویس‌های متنوع بانکی به مشتریان خواهند بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید