آغاز مرحله اول تسهیلات به کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا در بانک ملت

بانک ملت با هدف حمایت از فعالیت های اقتصادی و حفظ اشتغال در کشور، براساس دستورالعمل های بانک مرکزی به کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا تسهیلات 2 ساله با نرخ 12 درصد اعطا می کند.

آغاز پرداخت تسهیلات به کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا 

به گزارش روابط عمومی بانک ملت، این تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی صاحب کسب‌وکار دارای مجوز کسب و تولید در رسته های معین شده از سوی هیات وزیران و کارگروه مقابله با پیامدهای ناشی از کرونا پرداخت می شود.

براین اساس در مرحله نخست، واحدهایکسب‌وکاری که در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی دارای لیست بیمه بوده و در سال گذشته و هم اکنون فعال بوده و هستند و پس از شیوع کرونا در کشور (ابتدای اسفند 98) تعدیل نیرو نداشته اند، جهت پرداخت دستمزد نیروی کار و تامین بخشی از هزینه های عملیاتی خود، تسهیلات دریافت می کنند.

مبلغ این تسهیلات برای واحدهای کسب و کار به ازای هر شاغل 12 میلیون تومان، برای رسته هایی که براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل شده اند به ازای هر شاغل  16 میلیون تومان و برای رانندگان مسافری درون و برون شهری 6 میلیون تومان است.

مدت بازپرداخت این تسهیلات 24 ماه و شروع بازپرداخت اقساط از ابتدای مهرماه 99 است و صاحبان کسب و کارهای مشخص شده، برای بهره مندی از این تسهیلات باید در سامانه کارا (متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) به نشانی kara.mcls.gov.ir ثبت نام کنند و فرآیند تشکیل پرونده و معرفی به بانک از مسیر این سامانه فراهم می شود.

براساس این گزارش، برای کسب و کارهایی که این تسهیلات را در محلی غیر از اهداف تعیین شده در این طرح مصرف می کنند، جرایمی از سوی بانک و نهاد معرفی کننده (وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی) در نظر گرفته شده است.

فهرست کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا

این گزارش می افزاید، فهرست واحدهای کسب‌ و کار آسیب‌دیده از شیوع کرونا و مشمول طرح به ترتیب زیر است:

  پایانه‌های فروشگاهی بانک گردشگری به سوییچ "به‌پرداخت ملت"متصل شد

‏1‏‏- مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی‌ها، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه ‌فروشی‌ها (و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت)

‏‏‏‏2‏‏‏- مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمان‌پذیرها، مهمان سراها، مسافرخانه‌ها، زائرسراها، مراکز بوم گردی، مراکز اقامتی و پذیرایی و تفریحی و خدماتی بین‌ راهی و موزه‌ها (و موارد مشابه به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی)

‏‏‏‏3‏‏‏- حمل‌ونقل عمومی مسافر برون‌شهری اعم از هوایی، جاده‌ای، ریلی و دریایی (وزارت راه و شهرسازی)

4‏‏‏- حمل‌ونقل عمومی مسافر درون‌شهری (وزارت کشور)

‏‏‏‏5‏‏‏- دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و زیارتی (وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و سازمان حج و زیارت حسب مورد)

‏‏‏‏‏6‏‏‏- تولید و توزیع پوشاک (وزارت صنعت، معدن و تجارت)

‏‏‏‏‏7‏‏‏- تولید و توزیع کیف و کفش(وزارت صنعت، معدن و تجارت)

‏‏‏‏‏8‏‏‏- مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه (وزارت صنعت، معدن و تجارت)

‏‏‏‏‏9‏‏‏- مراکز، باشگاه‌ها و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی (وزارت ورزش و جوانان)

‏‏‏‏‏10‏‏‏- مراکز و مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی، هنری و رسانه‌ای شامل کتاب‌فروشان، ناشران، موزعان(کتاب، کتاب‌های هنری، پوستر) وکارت پستال فروشان (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حسب مورد)

‏‏‏‏‏11‏‏‏- مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع‌دستی (وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی)

12‏‏‏- موسسات خصوصی، دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در حوزه‌های درمانی و تشخیصی اعم از آزمایشگاهی و پاراکلینیکی فعال هستند. ( در این گروه ارائه تاییدیه دانشگاه‌های علوم پزشکی الزامی نیست)

13‏‏‏-آموزشگاه‌های رانندگی، آرایشگاه‌ها، سالن‌های زیبائی و گرمابه (وزارت صنعت، معدن و تجارت)

14‏- واحد های پرورش مرغ گوشتی و مرغ مادرگوشتی ، مراکز تولید محصولات گلخانه ای سبزی و صیفی جات صادراتی و مراکز تولید و عرضه گل و گیاهان زینتی و ماهیان زینتی ( وزارت جهاد کشاورزی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.