شرط ارزان شدن دلار چیست؟

کارشناس اقتصادی گفت: همه سیاست‌های مربوط به بازار پول و سرمایه، مناسبات خارجی، رونق و رکود و مدیریت تقاضا در کاهش قیمت ارز تاثیر بسزایی دارد.

شرط ارزان شدن دلار

ایرج ندیمی یکی از نمایندگان اسبق کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در خصوص روند  قیمت ارز با توجه به بازار کنونی اظهار کرد:  به طور کلی ارز در بازار عرضه و تقاضا به قیمت نهایی می رسد. برای کاهش قیمت ارز باید ورودی های ارزی بیشتر شود که احتمال آن کمتر است  زیرا مناسبات  بین المللی قابل اعتمادی  برای  ورود ارز وجود ندارد.

وی ادامه داد: برای کاهش قیمت ارز باید قیمت تقاضا مدیریت شود و  مانع ورود واردات غیر ضروری شویم. ارز تابع سیاست های اقتصادی طلاست. به طور مثال, علی رغم  کاهش ارزش پول, سود سپرده های بانکی کاهش یافت و این مسئله باعث شد بخشی از منابع از بانک ها خارج شده و به سوی منابع ارزی حرکت کند.

این  کارشناس اقتصادی گفت: زمانی که ارزش پول پایین می آید, کاهش سود سپرده های بانکی خودکشی است. بنابراین همه سیاست های مربوط به بازار پول و سرمایه، مناسبات خارجی، رونق و رکود و مدیریت تقاضا در کاهش قیمت ارز تاثیر به سزایی دارد.

ندیمی در رابطه با شرط ارزان شدن دلار بیان کرد: با توجه به آنکه ارز یک کالای سرمایه ای محسوب می شود، نمی توان دقیق گفت که قیمت آن در چه تاریخی به تعادل خواهد رسید زیرا تاکنون  ارزش پول مدیریت نشده است.

/ باشگاه خبرنگاران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.