سرمایه گذاران در بورس املاک صاحب‌ خانه می‌شوند یا سها‌م‌دار؟

عضو شورای‌عالی بورس توضیحاتی در خصوص نحوه سرمایه‌گذاری در بورس املاک و تاثیر این بورس بر بازار مسکن ارائه داد.

چگونه قیمت مسکن کاهش می‌یابد؟

شاهین چراغی عضو شورای‌عالی بورس در بخش خبری 21 شبکه یک سیما در خصوص بورس املاک تصریح کرد: سهم بخش مسکن در اقتصاد ملی حدود 35 درصد است و بر اساس اصل 31 قانون اساسی، دولت مکلف به تامین مسکن مورد نیاز مردم است. با توجه به اهمیت بخش مسکن در سبد خانوار، نیازمند ایجاد بورس مستقل در این بخش هستیم که به افزایش تولید مسکن کمک می کند.

چراغی بیان کرد: اقتصاد ما به گونه ای است که با انبوه سازی که در زمین های بزرگ از سوی نهادهای دولتی و عمومی صورت می گیرد، قیمت تمام شده مسکن کاهش می یابد. به همین جهت  قوانین و مقرراتی ایجاد شده تا دولت و نهادهای عمومی بتوانند منابع و زمین ها را بیاورند و پروژه های انبوه سازی اجرا کنند.

چگونگی سرمایه‌گذاری در بورس املاک

چراغی گفت: در بورس املاک صندوق های مختلف از جمله زمین و ساختمان و طرح های فروش مسکن متری در این راستا ارائه می‌شود و افراد با توجه به میزان سرمایه‌ای که دارند می توانند بخشی از منابع خود را تبدیل به مسکن کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: براساس منابع مالی که در بازار سرمایه ایران وجود دارد اگر دارندگان زمین و افرادی که منابع مالی دارند و پیمانکاران بزرگی که در این 40 سال تجربه خوبی در صنعت ساخت و ساز دارند را کنار هم قرار دهیم تحول اساسی در بخش ساخت و ساز ایجاد خواهیم کرد. به طور متوسط سالانه حدود یک میلیون واحد مسکونی در کشور باید ساخته شود.

 مدل‌هایی به نام امین دارایی

عضو شورای‌عالی بورس تصریح کرد: در تمام دنیا مدل هایی به نام اس پی وی یا امین دارایی وجود دارد که در آن دارنده زمین، زمین خود را می‌آورد و سرمایه گذار تامین سرمایه می‌کند و پیمانکار هم ساخت انجام می دهد. اوراق به سرمایه گذاران داده می شود یا اوراق متری یا اوراق قابل معامله  و این اوراق بر اساس  تحلیل کارشناسی قیمت گذاری می شود.

او ادامه داد: در مرحله بعد این اوراق قابل معامله می شود. در انتهای پروژه دارندگان اوراق یا می توانند خودشان ملک را تحویل بگیرند یا اوراق را به فرد دیگری واگذار کنند.

عضو شورای‌عالی بورس در پایان درباره تصویب آیین نامه اجرایی آزاد سازی سهام عدالت در شورای عالی بورس هم گفت: 30 درصد دیگر سهام عدالت تا عید غدیر آزاد سازی و تا پایان امسال 100 درصد سهام عدالت آزاد سازی خواهد شد.

/باشگاه خبرنگاران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.