لیست نرخ سود 18 بانک و موسسه اعتباری

درحالی که بانک‌مرکزی سقف سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری با سررسید یکساله را 16درصد تعیین کرده، اما همچنان مشتریان قادرند با 100 میلیون تومان سپرده‌گذاری سود ماهانه‌ای بین یک میلیون و 200 هزار تا یک میلیون و 700 هزار تومان دریافت کنند.

برخی از بانک‌ها هم‌چنان توجهی به نرخ مصوب سود بانکی ندارند و بعضا سود 18 و 20 درصدی هم پرداخت می‌کنند. اگرچه حتی با پرداخت سود بالاتر هم بازدهی سرمایه‌گذاری در بانک همچنان اختلاف فاحشی با سرمایه‌گذاری در سایر بازارها دارد.

اواخر تیر ماه امسال شورای پول واعتبار با افزایش نرخ‌های سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری موافقت کرد. براین اساس سقف نرخ سودعلی‌الحساب سپرده‌های‌سرمایه‌گذاری با سررسید یکساله 16 درصد تعیین شد. اما آیا نرخ سود تعیین شده در بانک‌ها رعایت می‌شود؟ پیگیری‌ها از شعب 18 بانک و موسسه اعتباری نتایج قابل توجهی به همراه دارد.

کم‌توجهی به قانون؟

پیگیری‌ها نشان می‌دهد تعدادی از بانک‌ها برای سپرده یکساله سود 18درصدی در نظر گرفته‌اند. از جمله بانک شهر، پارسیان، کشاورزی، مسکن و اقتصادنوین. به عبارتی اگر 100 میلیون تومان در این بانک‌ها سپرده‌گذاری کنید ماهانه(با فرض ماه 31 روزه) یک میلیون و 529 هزار تومان سود دریافت خواهید کرد.

بانک ایران‌زمین و موسسه اعتباری کوثر اما، به سپرده‌گذاران یک ساله خود سود 20 درصدی می‌دهند. یعنی با 100 میلیون سپرده شما قادر به دریافت حدودا یک میلیون و 700هزار تومان سود ماهانه خواهید بود.

این نرخ‌ها اگرچه منطبق با دستور سیاستگذار نیست اما برخی کارشناسان با آن مخالفتی ندارند. به باور آنان عقب‌ماندگی شدید نرخ سود بانکی از تورم و عقب‌ماندگی بانک از بازارهای موازی‌اش در جذب نقدینگی هر دو دلایل منطقی‌ای برای بالا بردن نرخ سود سپرده‌ توسط بانک‌ها به نظر می‌رسد.

در این حال برخی دیگر  هم از  آن سوی بوم افتاده‌اند و نرخ سودی کمتر از حد تعیین شده را اعلام می‎کنند. برای مثال بانک سامان و موسسه اعتباری توسعه برای 100 میلیون تومان سپرده، ماهانه یک میلیون و 274 هزار تومان به مشتریانشان پرداخت می‌کنند. یعنی 15 درصد سود برای سپرده سالانه.

سود قانونی 100 میلیون تومان چقدر است؟

بانک‌های سرمایه، ملی، سپه، سینا، پاسارگاد، تجارت و ملت مطابق با دستور بانک‌مرکزی به سپرده‌های یکساله سود 16 درصدی سود می‌دهند. یعنی اگر 100 میلیون تومان سپرده در این بانک‌ها داشته باشید ماهانه یک میلیون و 359 هزار تومان سود به شما خواهند داد.

بانک‌ها در برابر پربازدهی‌ها

در همین حال نگاهی به بازدهی سرمایه‌گذاری در سایر بازارها و مقایسه آن با سرمایه‌گذاری در بانک نشان می‌دهد حتی اگر بانک‌ها نرخ مقرر را رعایت کنند، تصمیم بانک مرکزی برای افزایش سودسپرده‌ تا 16 درصد، بعید است موجب ترغیب مردم به سپرده‌گذاری و در نهایت افزایش بیشتر ‌سپرده‌های بانکی و هدایت نقدینگی به این سو شود.

بازدهی سرمایه‌گذاری بانک در یک سال 16 درصد و در یک ماه 1٫3درصد است. درحالی که برای مثال در ماه اخیر یعنی تیر ماه بازارهای موازی هفت تا 50 درصد بازدهی برای سرمایه‌گذاران داشته‌اند.

براساس داده‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، شاخص این بازار از ابتدای تیرماه تا انتهای آن بیش از 50 درصد سود داشته است.

پس از آن هم سکه 29 درصد، طلا 20 درصد، دلار 10 درصد و در آخر( براساس آمار مرکز آمار ایران) مسکن حدود هفت درصد بازدهی در ماه گذشته داشته‌اند.

/ تجارت نیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.