سربلندی ارز دیجیتالی چین در آزمایشات اولیه

تاکنون بیش از یک میلیارد یوان تراکنش با استفاده از ارز دیجیتالی جدید چین صورت گرفته است.

بانک مرکزی چین با صدور بیانیه ای اعلام کرد که از زمان آغاز عملیات پایلوت آزمایشات فنی ارز دیجیتالی این کشور، حدود 3.13 میلیون تراکنش با استفاده از آن بین شهرهای مختلف این کشور نظیر شنژن و ژیون گان صورت گرفته است. این برنامه های پایلوت پیشرفت مثبتی داشته اند و از اواخر ماه آگوست تاکنون حدود 6700 کاربر دولتی چینی از این ارز دیجیتالی برای انجام امور مربوط به تراکنش ها استفاده کرده اند. علاوه بر دو شهر فوق، شهرهای سو ژو و چنگدو نیز دیگر شهرهایی هستند که به شبکه یوان دیجیتالی متصل شده اند. حدود نیمی از یارانه حمل ونقل در شهر سو ژو با استفاده از این ارز دیجیتالی پرداخت می شود.

فان یی فی- قایم مقام رییس بانک مرکزی چین با بیان اینکه ارزش این تراکنش ها چیزی حدود 1.1 میلیارد یوان ( 162 میلیون دلار) بوده است، افزود: تراکنش های آزمایشی تا برگزاری مسابقات المپیک زمستانی پکن در سال 2022 ادامه خواهد یافت. به گفته یی فی، یوان دیجیتالی از نظر بانک مرکزی و دولت چین، یک زیرساخت مهم مالی برای سال های پیش رو خواهد بود.

یوان الکترونیکی با استفاده از روش های پرداخت مختلفی قابل استفاده خواهد بود که از جمله آن ها می توان به استفاده از بارکد، شناسایی چهره و حسگر انگشت نام برد. از زمان آغاز به کار آزمایشی این ارز تاکنون حدود 113 هزار کیف پول الکترونیکی شخصی و 8800 کیف پول الکترونیکی شرکتی ایجاد شده است.

پیش از این در ماه می بانک مرکزی چین از رونمایی رسمی از این ارز تا المپیک زمستانی پکن خبر داده بود که قرار است نماینده چین در رقابت با ارزهای دیجیتالی غربی نظیر لیبرا و بیتکوین باشد. بانک های مرکزی چین و سوید تاکنون بیشترین پیشرفت توسعه ارز دیجیتالی را در بین بانک های مرکزی جهان داشته اند.

/ ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.