آمریکا، مدیرعامل Payment 24 را به زندان محکوم کرد

سجاد شهیدیان، مدیر ایرانی شرکت پیمنت 24 که پیشتر در بریتانیا بازداشت و به آمریکا مسترد شده بود، روز دوشنبه 18 مه (29 اردیبهشت) در دادگاهی در ایالت مینه‌سوتا تفهیم اتهام شد.

شهیدیان 33 ساله مدیر عامل و بنیانگذار شرکت صرافی payment24 متهم به انجام معاملاتی شده که به گفته دادستانی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض کرده است.

روزنامه وال استریت ژورنال می نویسد که براساس اسناد دادگاه آقای شهیدیان در جلسه روز دوشنبه در دادگاه اعلام بی گناهی کرد.

او و وحید والی، یکی دیگر از مدیران شرکت، در شش مورد از جمله پولشویی، کلاهبرداری بانکی و سرقت هویت متهم شده‌اند.

به گفته دادگاه آقای والی در این پرونده دستگیر نشده و “فراری” است.

سجاد شهیدیان که در ایران با نام سهیل شهیدی شناخته می‌شود، در رسانه‌ها با عناوینی مانند “کارآفرین موفق” و “کارشناس بانکداری الکترونیکی” معرفی می‌شد و در سال‌های گذشته در برنامه‌ها و گردهم‌ِآیی‌های زیادی به عنوان سخنران شرکت داشت.

شهیدیان چه زمانی دستگیر شد؟

اسفند سال 1398 حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا، در توییتی خبر داده بود که آقای شهیدیان “بنا به تصمیم شخصی، اتهام اصلی نقض مقررات تحریمی و در نتیجه، استرداد به آمریکا را پذیرفته است.”

بعیدی‌نژاد نوشت “سفارت طی ملاقات اخیر در زندان، مخاطرات این تصمیم و ضرورت تجدید نظر را به وی اعلام کرده بود.”

بعیدی‌نژاد در آن زمان گفت که سجاد شهیدیان حدود یک سال و نیم پیش “به دستور دادگاه آمریکا در سفر به انگلیس” بازداشت شده بود.

سجاد شهیدیان سال 1395 شرکتی به نام “صرافی سید سجاد شهیدیان و شرکاء” را در ایران ثبت کرد که وحید والی هم از سال 96 عضو هیئت مدیره آن بود. بر اساس اسناد رسمی این شرکت در تاریخ 9 اردیبهشت امسال از سوی بانک مرکزی ایران منحل شد.

رسانه‌های ایران بهمن سال 1397 گزارش دادند که سایت payment24 “یکی از مشهورترین سایت‌های پرداخت برای سرویس‌های اینترنتی یا حواله پول” از دسترس خارج شده است.

اتهامات چیست؟

بنا بر اسناد دادگاه payment24 یک شرکت خدمات مالی اینترنتی بوده که با حدود 40 کارمند در شهرهای تهران، شیراز و اصفهان در داخل ایران دفتر داشته است.

دادستانی می‌گوید کار اصلی این شرکت ارائه خدمات به شهروندان ایرانی برای انجام مبادلات ممنوع با شرکت‌هایی در ایالات متحده بوده است.

“خرید غیرقانونی و صادرات نرم‌افزارهای کامپیوتری، مجوزهای نرم‌افزار و سرورهای کامپیوتری از آمریکا” جمله مواردی است که در کیفرخواست متهمان به آن اشاره شده است.

بنا بر کیفرخواست در سایت payment24 مبلغی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا از مشتریان دریافت می‌شده و این سایت ادعا می‌کرده که میلیون‌ها دلار ارز را به داخل ایران بازگردانده است.

در کیفرخواست ادعا شده است که سجاد شهیدیان و وحید والی و چند نفر دیگر، از سال 2009 تا نوامبر 2018 با نقض محدودیت‌های تجاری و صادراتی آمریکا علیه ایران مرتکب جرم شده‌اند.

بنا بر اسناد دادگاه این سایت به مشتریان ایرانی خدماتی برای خرید آنلاین از ایالات متحده ارائه می‌داده که شامل در اختیار گذاشتن حسابی روی سایت پرداخت آنلاین paypal، کارت شناسایی و آدرس جعلی دریافت خرید، نشانی آی‌پی در امارات متحده و یک کارت هدیه اعتباری ویزا بوده است.

/بی بی سی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.