جریمه پرداخت نکردن عوارض الکترونیکی آزادراه‌ها اعلام شد

سه کلاس جریمه برای خودروهایی که عوارض الکترونیکی را پرداخت نمی‌کنند، در نظر گرفته شده است.

عباس بیات سرمدی مدیرکل اداره بهره‌برداری آزادراه شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در برنامه‌ای تلویزیونی با بیان اینکه هم اکنون حدود 6 آزادراه مجهز به اخذ عوارض به صورت الکترونیکی هستند، گفت: طبق آخرین صحبت وزیر راه و شهرسازی 14 آزادراه دیگر نیز تا انتهای سال مجهز به اخذ عوارض  به صورت الکترونیکی می‌شوند.

30 آزادراه قابلیت الکترونیکی شدن را دارند

او با بیان اینکه در صورت همکاری مردم در پرداخت عوارض الکترونیک تا پایان سال 20 آزادراه دیگر هم مجهز به این سیستم می‌شوند، افزود: در صورتی که مردم استقبال کنند و اقدام به پرداخت عوارض الکترونیکی کنند و همچنین در صورت همکاری سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در آزادراه‌ها می‌توان این آزادراه‌ها را تا پایان خرداد ماه 1400 به 24 آزادراه رساند.

مدیرکل اداره بهره‌برداری آزادراه شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور تصریح کرد: آزادراه‌هایی که امکان تجهیز و اخذ عوارض الکترونیک را دارند پروژه‌هایی هستند که اجرای آن تنها در صورت استقبال مردم و همکاری بخش خصوصی امکان‌پذیر است.

بیات تاکید کرد: ما در سال گذشته اعلام کردیم که تمامی آزادراه‌های جدید را الکترونیکی می‌کنیم و تاکنون هم 6 آزادراه را مجهز کرده‌ایم.

او با تاکید بر اینکه اخذ عوارض به صورت الکترونیک یک اقدام دو جانبه است، افزود: یک بخش از این اقدام مربوط به همکاری شرکت ساخت و همچنین معاونت آزادراه‌ها است که باید تجهیزات و زیرساخت‌ها را فراهم کند و بخش دوم هم به همکاری مردم در پرداخت عوارض به صورت الکترونیک مربوط می‌شود.

مدیرکل اداره بهره‌برداری آزادراه شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اظهار کرد: آزادراه‌ها در کشور به صورت مشارکتی ساخته می‌شوند و سرمایه‌گذار باید از محل پرداخت عوارض بتواند سرمایه خود را بازگرداند که در این صورت می‌توانیم اخذ عوارض آزادراه‌ها را به صورت الکترونیکی انجام دهیم.

بیات تاکید کرد: در صورتی که پرداخت عوارض به صورت الکترونیکی انجام شود پیامک پرداخت بلافاصله به مالک خودرو ارسال می‌شود و در مدت زمان معین باید پرداخت عوارض انجام شود.

ورود پلیس راهور میزان جریمه را به 55 درصد رساند

او با اشاره به اینکه عدم پرداخت عوارض توسط مالکان باعث ورود پلیس راهور به این بخش شده است، افزود: باید از خدمات پلیس راهور در این بخش استفاده کنیم.

او با بیان اینکه ورود پلیس راهور به این حوزه باعث افزایش ضمانت اجرای کار می‌شود یادآور شد: تا پیش از ورود پلیس راهور میزان پرداخت عوارض به صورت الکترونیکی 35 تا 40 درصد بود و پس از ورود پلیس میزان پرداخت عوارض به 55 تا 60 درصد رسیده که امیدواریم با اطلاع رسانی خوب و همکاری مردم به 90 درصد برسد.

بیات با اشاره به اینکه سه کلاس جریمه را برای عدم پرداخت عوارض الکترونیک در نظر گرفته‌ایم، گفت: پرداخت جریمه برای خودروهای سبک 40 هزار و 800 تومان است که شامل خودروهای سواری، مینی‌بوس و کامیون‌های سبک می‌شود. همچنین این جریمه را برای خودروهای نیمه سنگین که شامل اتوبوس و کامیون‌های دو محور است 51 هزار تومان و برای خودروهای سنگین که شامل نفتکش‌ها و کامیون‌های سه محور است 91 هزار و 800 تومان در نظر گرفته‌ایم.

بیات تاکید کرد: ما پس از افتتاح آزادراه‌های دولتی که دوره بهره‌برداری آنها توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی به اتمام رسیده است طرح عوارض الکترونیکی را فعال کرده‌ایم.

مدیرکل اداره بهره‌برداری آزادراه شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اظهار کرد: اپلیکیشن هایی را طراحی کرده ایم که این عوارض را پرداخت کنند.

او توضیح داد: پرداخت عوارض به صورت پیمایشی هم در راستای توسعه عدالت اجتماعی را شده و هم اکنون آزادراه تهران_ ساوه به صورت پیمایشی به صورت آزمایشی انجام می‌شود.

/ باشگاه خبرنگاران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.