ارزهای دیجیتال چالشی جدید برای سوئیفت

بانک مرکزی روسیه اعلام کرد: توسعه ارزهای دیجیتال می‌تواند به چالش جدیدی برای شبکه سوئیفت بین بانکی تبدیل شود.

به گزارش راشا تودی، بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که موضوع توسعه ارزهای دیجیتال می‌تواند به چالش جدی برای شبکه بین‌المللی بین بانکی سوئیفت تبدیل شده و حتی نهایتاً آن را به حاشیه ببرد.

اولگا اسکورو بوگاتوا، معاون اول رئیس کل بانک مرکزی روسیه، در این باره گفت: در حال حاضر حدود 30 بانک مرکزی در  جهان در حال کار برای عرضه ارز دیجیتال ملی خود هستند.

وی با توجه به سرعت توسعه ارزهای دیجیتال گفت که ممکن است طی 5 تا 7 سال آینده چندین کشور ارز دیجیتال خود را عرضه کنند.

این مقام بانک مرکزی روسیه تأکید کرد: در این صورت مبادلات به صورت مستقیم انجام شده و به احتمال زیاد سوئیفت دیگر کارایی نخواهد داشت؛ چراکه مبادلات ارزهای دیجتال از لحاظ فناوری کاملا  متفاوت است.

وی البته گفت که شبکه بانکی جهانی می‌تواند یکی از بسترهای مبادلات نوع جدید ارزهای ملی کشورها باشند.

در حال حاضر شبکه سوئیفت مبادلات بین بانکی میان 11 هزار موسسه مالی و بانکی را تسهیل کرده که این موسسات در 200 کشور جهان فعال هستند.

برخی مقامات غربی تهدید کرده‌اند که قصد دارند در قالب افزایش تحریم‌های علیه روسیه دسترسی این کشور به سوئیفت را قطع کنند. در پاسخ به این اقدام روسیه خود یک شبکه بین بانکی جایگزین ایجاد کرده است و نام آن را SPFS گذاشته است.

بانک مرکزی روسیه هم اکنون در حال کار روی روبل دیجیتال است و قرار است به زودی آزمایش این ارز در شبه جزیره کریمه آغاز شود.

/فارس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.