فروش‌های بلوکی سهام عامل اصلی ریزش این روز‌های بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: نهاد‌ها و اشخاص حقوقی با فروش سهم‌های خود به روش بلوکی عامل اصلی ریزش‌بازار سرمایه هستند.

ولید هلالات کارشناس بازار سرمایه ، در رابطه با محدود کردن حقوقی ها به منظور فروش سهام هایشان در بازار اول، اظهار کرد: گاهی اوقات پیش می آید که اشخاص و نهاد های حقوقی نیاز به سرمایه پیدا می کنند و  وقتی سهام قابل فروش شان  از یک حجمی بالاتر می رود مجاب می شوند که آن را در یک بازار دیگر به فروش بگذارند.

او بیان کرد: اینکه حقوقی ها گاهی صفوف فروش تشکیل می دهند ایرادی ندارد مشکل اصلی از جایی آغاز می شود که این اشخاص حجم پولی را که از بازار سرمایه خارج کرده اند را به بازار برگشت ندهند به طور مثال وقتی به پایان سال نزدیک می شویم بعضی از این نهاد های حقوقی  ناگهان  سهم های خود را برای تامین کسری بودجه به فروش می گذارند و همین سبب می شود که ناگهان شاخص با اُفت مواجه شود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد:اگر حقوقی ها به همان میزان که سهامشان را برای فروش گذاشتند در عوض آن و پس از یک مدت کوتاه دوباره اقدام به خرید یک سهام دیگر کنند نه تنها مشکلی برای بازار پیش نخواهد آمد بلکه سبب رشد شاخص هم می شود.

هلالات بیان کرد:در حال حاضر اگر به کارگزاری ها مراجعه کنید و در رابطه با عملکرد حقوقی ها سوال کنید با این سوال مواجه خواهید شد که آن ها نه تنها سهام و اوراق نمی خرند بلکه سهام هایشان را در بازار به صورت بلوکی به فروش گذاشته اند که همینو موضوع باعث اُفت شاخص شده است.

/ باشگاه خبرنگاران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.