کاهش شدید جرایم مربوط به ارزهای دیجیتال در سال 2020

داده‌های چینالیسیس (Chainalysis) نشان می‌دهد که سهم فعالیت‌های غیرقانونی از مجموع تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در سال 2020 به 34/ 0 درصد (معادل با 10 میلیارد دلار) کاهش یافته است که بسیار کمتر از رقم 1/ 2 درصدی (1/ 21 میلیارد دلار) در سال گذشته است.

به گزارش «The Block»،‌ یکی از دلایل این کاهش چشم‌گیر را می‌توان، رشد سه‌برابری اقتصاد مبتنی بر ارزهای دیجیتال در فاصله سال‌های 2019 تا‌ 2020 دانست.عامل دیگر کاهش این آمار این است که چینالیسیس پیش‌تر در سال 2019 شمار آدرس‌های مرتبط با فعالیت‌های مجرمانه را کمتر از آنچه بوده، تخمین زده است.

گفتنی است که بسیاری از فعالیت‌های مجرمانه رخ‌داده در سال 2019 تا‌ همین اواخر از دید ناظران پنهان مانده بود که از جمله آنها می‌توان به طرح پانزی پلاس‌توکن اشاره کرد.در ژوییه 2020 (تیرماه) بود که دولت چین اعلام کرد که سرانجام پس از ماه‌ها تعقیب و گریز توانسته تمامی 27 مظنون و گرداننده اصلی کلاهبرداری چند میلیارد دلاری پلاس‌توکن را دستگیر و روانه زندان کند.چینالیسیس در خاتمه گزارش خود یادآور شده که آمار ارائه شده از میزان جرایم مالی حوزه ارزهای دیجیتال در سال 2020 احتمالا با گذشت زمان افزایش خواهد یافت.

با این حال، این موسسه تحلیلی کماکان بر این داعیه پافشاری می‌کند که سهم جرایم مالی از کل اقتصاد ارزهای دیجیتال رو به کاهش است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.