احتمال سقوط بورس به زیر یک میلیون واحد

شاخص کل بورس در موقعیت و محدوده بسیار حساسی قرار گرفته است. در صورت شکست قبلی یعنی محدوده یک میلیون و 120 هزار واحدی موج F را باید تمام شده در نظر گرفت و در آن صورت شدت ریزش به نسبت بالایی در قالب موج G تا محدوده 950-850 هزار واحدی خواهیم داشت. ولی در صورتی که کف قبلی شکسته نشود می‌توان به ادامه‌دار بودن موج F تا محدوده 1350-1300 امیدوار بود.
با این حال باید روند معاملات روز‌های آتی را به شدت رصد کرد و در صورت فشار عرضه‌های بالا و شکست کف قبلی شاخص، مانند ریزش‌های موج‌های فرد یعنی A و C و E انتظار هفته‌های پر عرضه را داشت. بنابراین در نتیجه‌گیری کلی ما دو حالت خواهیم داشت. اول اینکه کف شاخص شکسته نشود و همچنان در موج F باشیم و تا محدوده 1300 امید به رشد داشته باشیم. حالت دوم اینکه کف قبلی شکسته و وارد موج G با هدف 950-850 هزار واحد شویم. در آن صورت برگشتی که از آن محدوده خواهیم داشت شروع ساختار جدید نخواهد بود و تنها یک X موج خواهد بود.
در بررسی شاخص هم‌وزن مقداری شرایط بهتر از شاخص کل است ولی در صورتی که شاخص هم‌وزن نیز محدوده 350 هزار را از دست بدهد وارد یک ساختار اصلاحی زمانبر خواهد شد. سهم‌های بزرگ و کامودیتی‌محور که بار اعظم شاخص کل را به دوش می‌کشند، با توجه به شرایط بسیار مناسب قیمت‌های جهانی، از نظر بنیادی دارای موقعیت مناسبی هستند و تنها پارامتری که حاشیه سود آنها را دستخوش تغییرات قابل‌توجهی می‌کند قیمت دلار داخلی است. در صورت بسته شدن قیمت داخلی زیر 20 هزار تومان و تثبیت آن برای مدت طولانی می‌توان اصلاح را توجیه کرد، در غیر این‌صورت بازار در صورت اصلاح از نبود نقدینگی کافی رنج می‌برد، نه از عدم ارزندگی سهام.
/دنیای اقتصاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.