دلار با چه سلاحی به مصاف بیت‌کوین می‌رود؟

پدیده عجیب رمزارزها می‌رود که مناسبات قدرت را در جهان تغییر دهد. این پدیده عجیب ظرف چندماه گذشته جایگاه پول های رایج و قدرتمند دنیا را نشانه گرفته، حالا به مهمترین چالش بانک های مرکزی دنیا تبدیل شده است.

همین چندماه پیش، قبل از آنکه ایلان ماسک در توییتر خود با هشتگ بیت‌کوین به استقبال از محبوب ترین رمز ارز جهان برود، پدیده رمزارزها برای سیاست گذاران پولی اقتصادهای بزرگ به یک شوخی شباهت داشت. اما حالا با حمایت تمام قد ثروتمند ترین فرد جهان از بیت‌کوین و سرمایه گذاری 1. 5 میلیارد دلاری او در پرطرفدارترین ارزدیجیتال، سیاست گذاران پولی ارزهای کاغذی مثل دلار و یورو را برآن داشته تا در مقابل این رخداد عجیب در اقتصاد دنیا یک طرف ماجرا بایستند؛یا همراهی کنند یا مقابل آن بایستند.

جروم پاول که از سال 2018 به ریاست فدرال رزرو آمریکا منصوب شده، همانند جانت یلن رییس پیشین فدرال رزرو نگاه مثبتی به پدیده ارزدیجیتال ندارد. او پیشتر گفته بود که ارزهای دیجیتال چون پشتوانه ندارند، بسیار بی ثبات هستند. اما پاول که به شدت درگیر تصمیم گیری درباره نرخ بهره و انتشار اوراق قرضه برای اقتصاد بحران دیده ناشی از کرونا در آمریکاست، پس از رکوردشکنی بیت‌کوین اظهارنظر خود را به نوعی تعدیل کرده است. او اخیرا گفته است که بیت‌کوین بیشتر می تواند جایگزین دلار باشد و نه دلار.

گفته های پاول، به گفته تحلیلگران بازار ارز دیجیتال، می تواند نشانه عقب نشینی رییس فدرال رزو درباره رمزارزها باشد. چه آنکه پاول و دیگر همتاهایش در بانک های مرکزی دنیا باید برای بیت‌کوین و تحولات آن جایگاه محکمتری را در سیاست های پولی در نظر بگیرند. خصوصا بعد از ورود ایلان ماسک به این بازار و البته هشدارهایی که اقتصاددانان مطرح دنیا نسبت به گسترش روزافزودن رمزارزها دادند.

جنگ پیدا و پنهان

رمزارزها مثل پول کاغذی که دستگاه چاپ آن در اختیار بانک های مرکزی است، متولی ندارند. این مهمترین ویژگی آنهاست. هرچه هست، بازار قیمت آنها را تعیین می کند. مکانسیم عرضه و تقاضا می تواند قیمت های نجومی را هم پیش روی این آنها قرار دهد. همین ابزار آینده آنها را ترسناک کرده که چطور می شود ترمزشان را کشید؟

شاید پیش بینی هایی که حکایت از جنگی بزرگ بین ارزهای دیجیتال و دلار دارد، کمی عجیب باشد، اما واقعیت است. البته رابرت کیوساکی نویسنده کتاب پرفورش «پدر پولدار، پدر بی پول» پیشتر درباره نبرد بیت‌کوین و فدرال رزرو هشدار داده است. او گفته بود که: «بیت‌کوین، فدرال رزرو را که یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های دنیاست، به مبارزه می‌طلبد و وارد قلمروی مبارزه‌ با آن‌ها شده است.»

مشخص است که فدرال رزرو-مالک دلار- ابزاری جز نرخ بهره برای مقابله با افزایش قیمت بیت‌کوین ندارد. پیش بینی سود 1. 5 درصدی اوراق 10 ساله خزانه داری آمریکا فشار مصاعفی را بر هزینه ها وام وارد خواهد کرد و می تواند اولین دست انداز برای بیت‌کوین باشد. زیرا افزایش نرخ بازدهی اوراق قرضه آمریکا به معنی افزایش تورم انتظاری و مانعی برای سیاست های انبساط پولی است. به بیان ساده تر، اوراق قرضه جذابیت پیدا می کنند و این می تواند مانعی برای رشد شارپی در ماههای آینده باشد.

این سیاست فدرال رزرو البته باعث نگرانی بازیگران رمزارزها شده، اما آنها تمایل دارند پیش بینی بیت‌کوین 100 هزاردلاری را باور کنند. پیش بینی که می تواند شروعی جنگی آشکار میان رمزارزدارها و فدرال رزرو آمریکا باشد.

امنیت؛اسم رمز مقابله با ارز دیجیتال

«یک کیفت پول (wallet) از یکی از صدها پایگاه فروش کیف پول دیجیتال خریداری می کنی و سپس دریکی از صرافی ارایه کننده خدمات خرید و فروش ارز دیجیتال حساب کاربری باز کرده و خرید ارز دیجیتال را طبق رویه های معمول انجام می دهی» این توصیه ایست که معمولا به متقاضیان ورود به بازار ارزهای دیجیتال به عنوان اولین مشاوره ارایه می شود. بعد هم تاکید می شود که «کیف پول خود را از جای مطمئن بخر و از طریق یک صرافی معتبر، خرید و فروش ارزهای دیجیتال را انجام بده.» این توصیه هشدارگونه برای کسانی که ریسک گریز هستند، دافعه دارد، زیرا درجه اعتباری که برای فروشندگان کیف پول دیجیتال و حتی صرافی های معتبری مثل بایننس که بسیار هم پرطرفدار است، وجود ندارد.

دنیای خرید و فروش ارز دیجیتال به همان اندازه بی اعتبار است که هر روز خبرهایی از هک کیف های پول دیجیتال یا هک حساب کاربری مشتریان منتشر می شود. بیشتر مقامات پولی در سراسرجهان هم که نگران آینده رمز ارزها هستند، همین بهانه را دستاویز کرده و نسبت به امنیت این بازار هشدار می دهند. اما در عمل ، جذابیت این بازار سبب شده که به تدریج همانها که هشدار داده بودند، خریدهای خود را آغاز کنند و در کنارش مشغول تدوین قوانین محلی برای بهره برداری از این بازار شوند!

برآیند آنچه در ماههای اخیر رخ داده، نشان از آن دارد که ارزهای دیجیتال جای پای خود را در اقتصاد دنیا محکم کرده اند. حتی اسم رمز«امنیت» دیگر تاثیر چندانی بر کاهش عطش خریداران در این بازار ندارد. کودتای رمزارزها در مقابل سلطه پول کاغذی بصورت خزنده اتفاق افتاده است و درست زمانی که پیش بینی بیت‌کوین 100 هزار دلاری به واقعیت بپیوندد، آتشی در خیمه ارزهای رایج دنیا زبانه خواهد کشید.

/خبرآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.