آیا استخراج رمز ارز مقصر قطعی برق است؟

در حالیکه صنعت برق از مصرف 2000 مگاواتی برق توسط مزارع استخراج رمز ارز خبر می‌دهد، آمار جهانی بیانگر مصرف تنها 700 مگاوات بخش استخراج رمز ارز در ایران است.

قطعی برق در روزهای اخیر سبب شده تا همه دنبال مقصر قطعی برق بگردند. عده‌ای مسئله را یک بحث بین‌المللی تلقی کرده و قطعی برق ایران را به توافق پاریس گره زده‌اند؛ بخش دیگری  از مردم موضوع را در ناکارآمدی مسئولان صنعت برق خلاصه می‌کنند اما یکی از پرتکرارترین دلایل قطعی برق در روزهای اخیر به مسئله استخراج رمز ارزها و میزان مصرف برق بالای دستگاه‌های استخراج تعلق دارد.

*تغییر 180درجه‌ای مواضع صنعت برق در قبال استخراج رمزارزها

نکته قابل توجه پیرامون متهم شدن استخراج رمزارزها آن است که صنعت برق به عنوان متولی این مسئله از استخراج رمزارزها به عنوان دلیل قطعی برق یاد می‌کند.

در همین راستا، مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور، در بیان این نکته که استخراج رمزارز منجر به از بین رفتن تجهیزات صنعت برق شده است، گفت:« میزان مصرف برق دستگاه‌های استخراج رمز ارز مجاز و غیر مجاز حدود 2000 مگاوات است که زمینه قطعی برق را به وجود می‌آورد.»

متهم کردن پدیده استخراج رمز ارز به عنوان عامل قطعی برق در شرایطی مطرح می‌شود که 5 ماه قبل در شرایطی که باز هم با پدیده خاموشی مواجه بودیم، متولیان صنعت برق، تاثیر قابل توجه پدیده رمزارزها بر کمبود برق را به طور کامل رد می‌کردند.

در همین رابطه، سخنگوی صنعت برق کشور در دی ماه سال گذشته عنوان کرده بود: «چیزی حدود ۲ درصد از برق صرف استخراج رمز ارز می‌شود و این مسئله نمی‌تواند برای شبکه برق مشکل آفرین باشد.»

چرخش 180 درجه‌ای صنعت برق کشور در قبال مسئله استخراج رمزارزها در بازه زمانی 5 ماهه مسئله جالب توجهی است. در این بین شاید پاسخ به این سوال که استخراج ارز دیجیتال در پهنه کشور چقدر برق مصرف می‌کند؟  تا حد زیادی گره از تناقض‌گویی صنعت برق باز می‌کند.

*میزان مصرف برق استخراج رمز ارز غیر مجاز، کمتر از 1 درصد شبکه برق کشور

به گزارش فارس بر اساس به روزترین آمار منتشر شده و رسمی از سوی دانشگاه کمبریج در آذرماه سال 99، بالغ بر 3.8 درصد از کل شبکه استخراج بیت کوین متعلق به کشور ایران است.

بر همین اساس، میزان استخراج رمز ارزها در کشور در بازه زمانی آذرماه سال 99 نزدیک به 6 اگزا هش برآورد می‌شود.

با توجه به اینکه انواع دستگاه‌های استخراج رمزارز در کشور مشخص است، در بدترین حالت میزان برق مصرف با در نظر گرفتن پرمصرف‌ترین دستگاه‌های استخراج رمزارز، پوشش شبکه 6 اگزا هشی به تامین برق 700 مگاواتی نیاز دارد.

این در حالیست که در طول بازه زمانی 6 ماه گذشته صنعت برق کشور به طور مداوم در حال شناسایی مراکز استخراج رمز ارز غیر مجاز بوده و حداقل 3000 دستگاه استخراج رمز ارز را بر مبنای اخبار منتشر شده کشف و ضبط شده است.

برخی از اخبار اکتشاف مزارع غیر مجاز بیت کوین در پهنه کشور:

کشف 1800 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در رشت

کشف ۵۹۳ دستگاه ماینر غیرمجاز در شهرستان ورامین

کشف۳۰۲دستگاه ماینر و پاور غیرمجاز در شهرستان البرز

کشف ۱۵۳ دستگاه ماینر غیرمجاز به ارزش پنج میلیارد در مراغه

بر همین اساس به نظر نمی‌رسد، میزان برق مصرفی استخراج رمزارز با توجه به اقدامات صورت گرفته از رقم ثبت شده در 6 ماه گذشته فراتر رفته باشد و بیشتر از 700 مگاوات باشد.

به استناد آمار جهانی از آمار میزان مصرف برق استخراج رمز ارز در ایران و مقایسه این آمار با پیک مصرف 56.178 هزار مگاواتی ثبت شده در دوم خرداد سال جاری، تنها 1.2 درصد از کل برق مصرفی در اوج بار متعلق به استخراج رمزارز مجاز و غیر مجاز است.

در این شرایط با توجه به قطعی برق دستگاه‌های استخراج رمز ارز مجاز که حدود 350 مگاوات برق مصرف می‌کنند، تنها 0.6 درصد از شبکه برق کشور توسط دستگاه‌های استخراج رمز ارز غیر مجاز اشغال شده است و طبعا این عامل نمی‌تواند زمینه خاموشی گسترده در سطح کشور به حساب بیاید.

*چرا صنعت برق علاقه دارد، استخراج رمز ارز را به عنوان متهم قطعی برق معرفی کند

با اینکه آمار جهانی از میزان 700 مگاواتی مصرف برق توسط استخراج رمز ارز خبر می‌دهد اما مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور از مصرف 2000 مگاواتی برق مورد استفاده مزارع استخراج بیت کوین می‌گوید. این در حالیست که رجبی مشهدی به عنوان سخنگوی صنعت برق پیش از این، میزان مصرف بخش غیر مجاز رمز ارز را حدود 300 مگاوات عنوان کرده بود.

اختلاف در آمار بیان شده توسط متولیان صنعت برق کشور پیرامون مسئله برق مورد استفاده رمزارزها می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد.

به عبارت دیگر استخراج رمز ارز در کشور متولی مشخصی نداشته و به همین دلیل به راحتی می‌تواند به سیبل انتقادات صنعت برق تبدیل شود. از سوی دیگر عامل خطاب کردن استخراج رمز ارز به عنوان دلیل قطعی برق، می‌تواند بر ترک فعل‌های انجام شده در طول سالیان گذشته نظیر افزایش نیافتن تولید برق طبق قانون برنامه تا ۱۰۰هزارمگاوات و توسعه پیدا نکردن تجدیدپذیرها تا 4000 هزار مگاوات سرپوش بگذارد.

به عبارت دقیق‌تر مسئولان وزارت نیرو با مطرح کردن رمزارزها به عنوان مقصر خاموشی‌های اخیر عملا انجام نشدن وظایف این وزارتخانه در توسعه تولید برق و تلاش برای کاهش و بهره‌وری مصرف برق را برای مدتی می‌پوشانند.

منبع فارس
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.