بازرسی حضوری از شعب بانک‌ها و واحدهای ستادی

بانک مرکزی اعلام کرد: علاوه بر پایش هوشمند و سیستمی تراکنش‌های بانکی، بازرسی‌های حضوری از شعب و واحدهای ستادی بانک‌ها، توسط بازرسان این بانک انجام می‌شود که تاکنون منتج به احراز تخلف یا ترک فعل برخی بانک‌ها و عزل برخی رؤسای شعب بانک‌ها شده است.

بانک مرکزی برای ارتقای شفافیت، پیشگیری از فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا به خصوص در حوزه پولی و ارزی، ارتقای ثبات نظام پولی و بانکی کشور و ایجاد فضای کسب‌وکار مناسب برای فعالان اقتصادی که در نظر دارند، در چارچوب قوانین و مقررات، فعالیت کنند، اقدامات ویژه‌ای در دستور کار دارد.

بازرسی حضوری از شعب بانک‌ها

پیرو اطلاعیه ۲۱ اردیبهشت‌ماه بانک مرکزی در خصوص لزوم اعمال نظارت هوشمند توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی بر نقل‌وانتقال وجوه و شناسایی و مسدودکردن تراکنش‌های بانکی غیرمعمول و نامتعارف که دارای معیارها و قرائن قوی دال بر انجام معاملات غیرمجاز و غیرقانونی هستند، ارتقای حکمرانی ریال، رصد و پایش هوشمند گردش ریال در جامعه و ایفای دقیق و به هنگام تکالیف و مسئولیت‌های قانونی محوله به بانک مرکزی در زمینه مبارزه با پولشویی، یکی از رئوس و محورهای مهم طرح اصلاح نظام بانکی است که با اهتمام و عزم جدی، اجرای آن در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.

بر همین اساس و در ادامه اقدامات پیشین، علاوه بر پایش هوشمند و سیستمی تراکنش‌های بانکی، بازرسی‌های حضوری از شعب و واحدهای ستادی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی نیز توسط بازرسان این بانک انجام می‌شود که تاکنون منتج به احراز تخلف یا ترک فعل برخی بانک‌ها و برخورد قانونی مقتضی از جمله عزل برخی رؤسای شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی شده است.

لذا ضمن تأکید دوباره بر تداوم اقدامات بانک مرکزی در این رابطه تا حصول نتیجه، از مردم تقاضا می‌شود از در اختیار گذاردن حساب‌های سپرده و کارت‌های بانکی خود به‌غیر اکیداً اجتناب  کنند. در غیر این صورت، مسئولیت عواقب و تبعات و پیگیری‌های قانونی آن بر عهده صاحبان حساب خواهد بود.

همچنین از کارکنان نظام بانکی کشور انتظار می‌رود با آگاهی از مسئولیت‌ها و وظایف قانونی خویش و با حساسیت و مداقه فراوان، اجازه ندهند زیرساخت‌های ملی پرداخت و نظامات بانکی کشور مورد سوءاستفاده برخی اشخاص سودجو و قانون‌شکن قرار گیرد.

منبع ایرنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.