هجوم مردم آرژانتین برای خرید دلار، ذخایر نقدی بانک‌ها را پاک کرد

آرژانتینی‌ها برای محافظت از پس‌انداز خود در برابر بحران اقتصادی برای خرید دلار هجوم آوردند.

از آنجایی که ماه گذشته آشفتگی سیاسی آرژانتین را متلاطم کرد و تورم به بالاترین حد در سه دهه اخیر رسید، بر اساس سوابق تاریخی موجود مردم آرژانتین در هر بحران، دلار خریداری کردند.

بر اساس داده‌های بانک مرکزی حدود ۱.۴ میلیون نفر در ماه جولای در بازار رسمی دلار خریدند که تقریباً نسبت به ماه ژوئن ۶۰ درصد افزایش یافته است.

به دلیل کنترل‌های شدید دولت، مردم فقط می‌توانند تا ۲۰۰ دلار در ماه پزو مبادله کنند و علاوه بر آن باید ۷۵ درصد مالیات بپردازند. تعداد خریداران دلار در ماه ژوئن بالاترین میزان از سال ۲۰۲۰ بود، زمانی که تنها یک مالیات، به جای دو مالیات کنونی بر خرید دلار وجود داشت.

علیرغم عوارض، برای بسیاری منطقی بود که پزو را با دلار در بانک و نه در بازار سیاه مبادله کنند. علت آن است که پزو در بازار موازی سقوط کرد و دلار را به‌طور قابل توجهی حتی با محاسبه هزینه‌های اضافی گرانتر از نرخ رسمی ارز کرد.

روز جمعه، یک دلار در بازار سیاه ۲۹۲ پزو قیمت داشت، در حالی که نرخ رسمی با مالیات برابر با ۲۵۳ پزو است.

بحران سیاسی دولت باعث تشدید تورم از قبل بالا در آرژانتین شد زیرا مشاغل قیمت‌ها را افزایش دادند و شهروندان برای محافظت از خود در برابر ضرر، پزو را برای خرید دلار کنار گذاشتند.

پس‌اندازهایی که دلار را در بانک خریداری می‌کنند، فشار بیشتری بر ذخایر نقدی رو به کاهش بانک مرکزی می‌افزایند که هدف آن جلوگیری از کاهش ارزش احتمالی است.

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.