خداحافظی با اینترنت آزاد / اینستاگرام و واتس‌ آپ مثل تلگرام فیلتر می‌مانند؟

در پی اعتراضات یک هفته اخیر مردم ایران، سرعت اینترنت کاهش محسوسی پیدا کرد، دسترسی به پهنای باند بین الملل اینترنت موبایلی قطع شد، اینترنت ملی در اپراتورهای موبایلی جایگزین شد و از دیروز چهارشنبه بعدظهر، در کل کشور، اینستاگرام و بعد واتس آپ فیلتر شد.

همانطور که پیش‌بینی می‌شد دولت ابراهیم رئیسی، در سالگرد اولین سال فعالیت و در اولین فرصت ممکن پهنای باند بین المللی اینترنت موبایلی و دسترسی به اینترنت آزاد را مختل کرد و حالا آینده صدها هزار کسب و کار فعال در شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب مثل واتس آپ و اینستاگرام تاریک شد و مشخص نیست آیا بعد از فروکش کردن اعتراضات و آرام‌تر شدن اوضاع ، این دو شبکه اجتماعی در دسترس مردم ایران قرار می‌گیرند یا سرنوشت این دو شبکه اجتماعی هم مثل تلگرام خواهد شد که فیلتر شد و فیلتر ماند.

از صبح چهارشنبه  که در حاشیه جلسه هیات دولت عیسی زارعپور از احتمال اختلال و محدودیت در شبکه سراسری اینترنت در ایران به دلیل برخی تصمیمات امنیتی سخن گفت تا چند ساعت بعد که این محدودیت ها آغاز شدند ، فاصله زیادی نبود. فاصله ای که در این میان یک بار وزارت ارتباطات اعلام کرد از صحبت های آقای وزیر برداشت اشتباه شده است. همزمان البته توئیت هایی از موافقان طرح صیانت منتشر شد چون روح الله مومن نسب که عدم اجرای طرح صیانت را حاصل این ناآرامی های روزهای اخیر نامید.

اینستاگرام و واتس‌ آپ مثل تلگرام فیلتر می‌مانند؟

 

از عصر چهارشنبه اما اینترنت محدودیت های جدی را تجربه کرد. ابتدا همراه اول و سپس سایر اپراتورهای تلفن همراه پوشش دهی ال تی ای را از دسترس خارج کردند. سپس نوبت به اختلال شدید در اینستاگرام ، شبکه اجتماعی پر طرفداری رسید که سید ابراهیم رئیسی اخیرا بار دیگر در گفت و گو با شبکه سی بی اس آمریکا با اشاره به نقش آن در درآمدزایی مردم اعلام کرد برای بهبود شرایطش هم تلاش می کند.

 

 

ساعاتی بعد نوبت به واتساپ رسید و این شبکه اجتماعی هم از دسترس خارج شد. دقایقی بعد اعلام شد شبکه اپراتورهای موبایلی تنها به پهنای باند ملی دسترسی دارند. اما در انتهای شب سی ام شهریور ، نت بلاکس مرجع رصد جهانی اینترنت اعلام کرده در این روز ، شبکه اینترنت ایران ، بزرگترین اختلال را از سال ۲۰۱۹ تجربه کرده است. اختلالی که البته تسنیم و فارس درباره اش نوشتند یک تصمیم مقطعی به دلیل شرایط خاص امنیتی در کشور است و بزودی دسترسی به پهنای باند بین الملل و همین طور شبکه های اجتماعی فیلتر شده  مثل گذشته از سر گرفته خواهد شد.

 

 

3 نظرات
  1. ناشناس می گوید

    سلام قیمت مناسب باشه چه اشکالی داره

  2. ناشناس می گوید

    سلام قیمت مناسخوبه عالیب باشه چه اشکالی داره

  3. ناشناس می گوید

    عالیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.