فعالان رسانه حوزه علم و فناوری خواستار رفع محدودیت فضای مجازی و آزادی فعالان اینترنتی شدند

گروهی از فعالان رسانه حوزه علم و فناوری در بیانیه‌ای نسبت به محدودسازی فضای مجازی و بازداشت فعالان اینترنت اعتراض کرده‌اند.

در این بیانیه که به امضاء ۹۶ نفر از روزنامه‌نگاران و اهالی رسانه حوزه علم و فناوری رسیده است آنها با اشاره به حق دسترسی به اینترنت به عنوان یک حق اساسی برای مردم, خواسته‌اند تا محدودیت‌های یک ماه اخیر روی اینترنت برداشته شود. همچنین در ادامه هم آنها با اشاره به بازداشت روزنامه‌نگاران و فعالان شناخته شده حوزه فناوری اطلاعات اعلام کرده‌اند که این اتفاق‌ها باعث افزایش سرخوردگی می‌شود.

در ابتدای این بیانیه آمده است: «با بحرانی که در پی درگذشت مظلومانه مهسا امینی ایجاد شده، از سویی شاهد برخوردهای ناروا با مردمی هستیم که اعتراض خود را بیان می‌کنند و از سوی دیگر، بازداشت‌های گسترده فعالان فضای مجازی و محدودسازی اینترنت، حیات اجتماعی و اقتصادی و امنیت مردم را تهدید می‌کند.»

در ادامه این گروه اعلام کرده‌اند که با درک اهمیت دسترسی به عنوان حق اساسی مردم، همواره در مسیر تسهیل توسعه اینترنت و فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی گام برداشته‌اند و اکنون نیز بر این خواسته و حق اساسی پافشاری می‌کنند.

به باور امضاکنندگان این بیانیه سیاست‌های محدودسازی جریان آزاد اطلاعات هرگز کارآمد نبوده و نه تنها به اذعان کارشناسان و استادان علوم اجتماعی؛ بلکه به گواه تاریخ، ایستادن در برابر سیل سهمگین فناوری و تغییرات فرهنگی و اجتماعی و اجرای تصمیمات رسوایی مانند طرح موسوم به صیانت، نتیجه‌ای جز شکست و انداختن کشور به مسیر سنگلاخ تغابن نخواهد داشت.

در ادامه این بیانیه به بازداشت روزنامه‌نگاران و چهره‌های حوزه فناوری اطلاعات اشاره شده و نوشته شده: «بازداشت روزنامه‌نگاران و چهره‌های شناخته شده و دلسوز حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که به‌جز مسوولیت حرفه‌ای خود اقدامی نکرده و به‌غیر از تلاش برای اطلاع‌رسانی و گسترش آگاهی گامی برنداشته‌اند، بی‌تدبیری آشکاری است که به سرخوردگی اجتماعی، تنگ‌تر شدن دریچه‌های تنفس جامعه و در نهایت خشم عمومی خواهد انجامید.»

در پایان روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای علم و فناوری این بیانیه، ضمن اظهار تاسف و نگرانی عمیق خود نسبت به برخوردهای انجام شده و همدردی با تمامی آسیب‌دیدگان و خانواده افراد جان‌باخته گفته‌اند: «سکوت در شرایط کنونی را بیش از این جایز نمی‌دانیم و به مسوولان توصیه می‌کنیم که علاوه بر خویشتن‌داری در برابر مردم، زمینه آزادی هرچه سریع‌تر بازداشت‌شدگان، به ویژه فعالان فناوری و روزنامه‌نگاری و آزادسازی دسترسی مردم به جریان آزاد اطلاعات را فراهم کنند.»

پیش از این نیز جمعی از مدیران و کارشناسان فناوری اطلاعات کشور با امضای نامه‌ای خواستار آزادی فعالان بازداشت‌شده فناوری و همچنین رفع محدودیت‌های اینترنت شده‌ بودند. با این حال با گذشت نزدیک به سه هفته از بازداشت روزنامه‌نگاران و فعالان حوزه فناوری اطلاعات هنوز خبری از آزادی این افراد منتشر نشده است. از سوی دیگر محدودیت‌های اینترنت با وراد شدن به هفته چهارم همچنان و با سختگیری بیشتری ادامه دارد.

متن و امضاء کنندگان بیانیه فعالان رسانه حوزه علم و فناوری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.