۷۷۰ هزار میلیارد تومان تراکنش‌های شاپرک در یک ماه

مبلغ تراکنش‌های شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی کشور در هشتمین ماه سال جاری به بیش از ۷۷۰ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به مهر ماه در تعداد و ارزش ریالی به ترتیب ۰.۵۹ و ۹.۳۱ درصد رشد داشته است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش اقتصادی منتشرشده از سوی شاپرک، مجموع تعداد تراکنش‌های انجام شده شاپرک در آبان ماه سال جاری به ۳۷۳۲ میلیون عدد رسیده که ارزش این تراکنش‌ها در مجموع به بیش از ۷۷۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد که نسبت به مهر ماه معادل ۰.۵۹ درصد در تعداد و ۹.۳۱ درصد رشد در ارزش ریالی داشته است.

البته، تعداد و مبلغ تراکنش‌های در مقایسه با سال قبل نیز ۱۳.۷۷ و ۱۵.۴۵ درصد رشد داشته و رشد اسمی ماهانه تراکنش‌های شاپرک در آبان ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته معادل ۹.۳۱ درصد بوده است.

در آبان ماه ۱۴۰۱، سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی در تراکنش‌های انجام شده ۴.۸ درصد و ابزار پذیرش موبایلی ۲.۷۴ درصد بوده و این در حالی است که کارت‌خوان‌های فروشگاهی ۹۲.۴۶ درصد از کل تراکنش‌های انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.

از تعداد تراکنش‌های انجام شده ۸۹.۵۷ درصد مربوط به خرید کالا و خدمات، ۶.۲۷ درصد مربوط به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و معادل ۴.۱۶ درصد مربوط به مانده‌گیری بوده است.

همچنین، از مجموع کل تراکنش‌های انجام‌شده در آبان ماه معادل ۹۳ درصد موفق و هفت درصد ناموفق بوده، البته تراکنش‌هایی که با سوییچ شاپرک انجام شده، ۹۹.۹۹ درصد موفق بوده است.

اما از مجموع تراکنش‌های ناموفق انجام شده در این ماه، ۱.۱۸ درصد به دلیل خطای پذیرندگی، ۰.۰۹ درصد به دلیل خطای شاپرکی، ۱۰.۶۹ درصد به دلیل خطای صادرکنندگی، ۸۷.۳۷ درصد به دلیل خطای کاربری و ۰.۶۷ درصد به علت خطای کسب‌وکار بوده است.

بر اساس این گزارش، نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرک به نقدینگی در آبان ماه سال جاری نیز ۱۲.۸۸ درصد بوده و این در حالی است که نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی در این ماه تنها ۱.۶۴ درصد بوده است.

بنا بر تحلیل آمارهای رسمی در آبان ماه سال‌جاری، ابزار پذیرش موبایلی با ۸۱۵ تراکنش به ازای هر ابزار پذیرش موبایلی در مکان نخست قرار می‌گیرد و کارتخوان فروشگاهی با ۳۷۷ تراکنش به ازای هر ابزار و پذیرش اینترنتی با ۲۹۷ تراکنش به ازای هر ابزار فعال به ترتیب در مکان‌های بعدی قرار می‌گیرند.

البته، کارتخوان‌های فروشگاهی با سهم ۹۲.۴۶ درصدی بیشترین تعداد تراکنش را در بین سایر ابزارهای پذیرش داشته است که ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایل پس از آن قرار گرفته‌اند.

۷۷۰ هزار میلیارد تومان تراکنش‌های شاپرک در یک ماه

افزون بر این، متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در ماه مذکور معادل ۳۷۸ تراکنش است که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته کاهش ۱۱.۵۴ واحدی (۲.۹۷درصدی) را تجربه کرده است. همچنین، بیشترین کاهش متوسط تعداد تراکنش مربوط به کارت‌خوان فروشگاهی بوده است.

در بخش دیگری از آمار منتشر شده توسط شاپرک، مجموع مبلغ تراکنش‌های هر ابزار پذیرش شاپرکی و سرانه مبلغ تراکنش‌ها مشخص شده است. به گونه‌ای که ابزار پذیرش اینترنتی با تعداد ۶۰۳ هزار و ۴۰۲ ابزار فعال و با مجموع مبلغ تراکنش ۱۱۴ هزار میلیارد تومان، سرانه مبلغی تراکنش هر ابزار اینترنتی به رقم ۱۸.۹ میلیارد تومان را به ثبت رسانده است.

همچنین، در ابزار پذیرش موبایلی بیش از ۱۲۵ هزار ابزار فعال سیستمی بوده است که این تعداد، مجموعا ۱۳۷۰ میلیارد تومان تومان تراکنش داشته‌اند.

این در حالی است که سرانه مبلغ تراکنش‌های هر ابزار پذیرش موبایلی، یک میلیارد و ۹۳ میلیون تومان بوده است. در نهایت، در ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی مجموع مبلغ تراکنش‌ها ۶۵۵ هزار میلیارد تومان بوده که این مجموع مبلغ مربوط به تعداد ۹ میلیون و ۱۵۹ هزار و ۱۱۷ عدد ابزار کارتخوان فروشگاهی است که سرانه مبلغ تراکنش هر کارتخوان فروشگاهی نیز به رقم هفت میلیارد و ۱۵۵ میلیون تومان رسیده است.

 

علاوه بر این، بررسی اطلاعات متوسط مبلغ هر تراکنش در هریک از ابزارهای پذیرش نشان می‌دهد در آبان ماه امسال،  با ابزار پذیرش اینترنتی به طور متوسط ۶.۳۷ میلیون ریال مبلغ هر تراکنش بوده است.

با ابزار پذیرش موبایلی نیز این رقم به عدد ۰.۱۳ میلیون ریال و در نهایت با ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی نیز متوسط مبلغ هر تراکنش ۱.۹۰ میلیون ریال بوده است؛ بنابراین همان طور که در جدول زیر مشخص است، در مجموع سه ابزار پذیرش مذکور، متوسط مبلغ هر تراکنش در هر ابزار، ۲.۰۷ میلیون ریال بوده است.

 

۷۷۰ هزار میلیارد تومان تراکنش‌های شاپرک در یک ماه

منبع ایسنا
1 نظر
  1. کریم نجفی لاهرود می گوید

    سلام به من مبلغی را پول یک میلیارد تومان هدیه انجام میدی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.