هشدار بانک مرکزی درباره صرافی‌های رمزارز غیر مجاز

بانک مرکزی اعلام کرد برخی فعالان در حوزه رمزارزها بعضا با سوءاستفاده از عنوان «صرافی» قصد تحصیل وجاهت و مشروعیت دارند و از این طریق نسبت به جلب اعتماد عمومی اقدام می‌کنند که این اقدام به هیچ وجه مورد تایید بانک مرکزی نیست.
بانک مرکزی : برخی فعالان در حوزه رمزارزها با سوءاستفاده از عنوان «صرافی» به‌ویژه در فضای مجازی، قصد تحصیل وجاهت و مشروعیت دارند و از این طریق نسبت به جلب اعتماد عمومی اقدام می‌کنند که این فعالیت غیرقانونی است و به هیچ وجه مورد تایید بانک مرکزی نیست. با استناد به قوانین جاری کشور از جمله قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، هرگونه فعالیت در بازار ارز مستلزم اخذ مجوز از بانک مرکزی است و اشتغال به عملیات صرافی بدون اخذ مجوز فعالیت از بانک مرکزی و خرید و فروش ارز خارج از واحدهای مجاز ممنوع است.

بنابراین استفاده از عنوان «صرافی» منحصرا در شرکت‌های صرافی دارای مجوز از این بانک امکان‌پذیر است و هیچ کسب‌وکار فعال اقتصادی دیگری مجاز به استفاده از این عنوان برای عملیات خود نیست. برخی فعالان در حوزه رمزارزها بعضا با سوءاستفاده از عنوان «صرافی» قصد تحصیل وجاهت و مشروعیت دارند و از این طریق نسبت به جلب اعتماد عمومی اقدام می‌کنند که این اقدام به هیچ وجه مورد تایید بانک مرکزی نیست و فعالیت‌هایی از این دست که می‌تواند منجر به تحمیل ضرر و زیان به هموطنان شود، غیرقانونی و خلاف مقررات است. بنابراین ضروری است هموطنان گرامی برای جلوگیری از به مخاطره افتادن اموال و دارایی‌های خود صرفا به انجام مبادلات و معاملات مجاز در شرکت‌های صرافی دارای مجوز از بانک مرکزی که اسامی آنها در پایگاه اطلاع‌رسانی این بانک به آدرس www.cbi.ir درج شده است، مراجعه و پس از مشاهده مجوز نصب‌شده در محل شرکت و کنترل اعتبار آن از پایگاه اطلاع‌رسانی مذکور اقدام به انجام امور خود کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.