اجرای مدل کارمزد جدید 2 هفته دیگر!

باتوجه به حساسیت و اهمیت اجرای هماهنگ کارمزد تراکنش خرید در شبکه بانکی و سامانه‌های مرکزی و به منظور عدم ایجاد اختلال در واریز وجوه به حساب پذیرندگان، با نظر به عدم آمادگی زیرساخت برخی بانک‌ها، زمان اجرای اخذ کارمزد کلیه خدمات بین بانکی به تاریخ 04‌‏/04‌‏/1402 بعنوان آخرین مهلت تغییر یافت.

امروز در عصربانک و رسانه‌های دیگر خبری منتشر شد که از فردا (21 خرداد ماه)  مدل جدید کارمزد تراکنش خرید کارتی اجرا خواهد شد که پس از ساعاتی تاریخ 4 تیر ماه یعنی دقیقاً 2 هفته بعد به عنوان تاریخ جدید اجرای مدل کارمزد جدید تعیین شد.

بر این اساس طرح کارمزد تراکنش خرید کارتی از یکشنبه 4 تیر ماه آغاز می‌شود که البته در این مرحله برخی اصناف مانند نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی فعلا مشمول این کارمزد نخواهند شد.

در مدل جدید کارمزد تراکنش خرید، همه ذینفعان یک تراکنش از جمله بانک صادرکننده کارت بانک پذیرنده (حساب پشت کارتخوان)و پذیرنده تراکنش (فروشگاه) کارمزد پرداخت می‌کنند. البته در قالب این طرح دارنده کارت یا خریدار از این کارمزد معاف است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که ۷۸درصد از کل پایانه‌ها کمتر از ۲۰۰۰ تومان در روز کارمزد پرداخت می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود ۴۸درصد از کل پایانه‌ها کمتر از ۱۰۰۰ تومان در روز کارمزد پرداخت کنند. همچنین بر اساس برآوردهای صورت‌گرفته، اصناف غیرمالی ارز، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سکه و طلا کارمزد بیشتری پرداخت می‌کنند. در راستای اصلاح نظام کارمزد، مقرر شده درآمدهای حاصل از اجرای طرح صرف سرمایه‌گذاری در شبکه پرداخت شود. از سوی دیگر بیش از ۱۱ سال تغییری در نظام کارمزد اتفاق نیفتاده بود، اما همچنان بانک‌ها سهم بالایی در پرداخت کارمزد دارند و دارندگان کارت‌های بانکی کارمزدی پرداخت نمی‌کنند. همچنین پیش‌بینی می‌شود حدود ۲۲درصد از پایانه‌ها کارمزدی بالاتر از حداقل کارمزد پرداخت کنند و اجرای این طرح ضمن بقای شبکه پرداخت، زمینه‌ساز ورود ابزارهای نوین پرداخت به کشور خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.