کارتخوان‌های فرسوده؛ نتیجه مدل نظام کارمزدی معیوب

رییس هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران معتقد است کارتخوان‌های فرسوده نتیجه مدل نظام کارمزد معیوب است و برای بهبود باید اصلاح کارمزد به صورت مرتب انجام شود و نباید این چرخه متوقف شود.

حسین اسلامی، رییس هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران درباره مهمترین مشکلات شبکه بانکی و پرداخت به عصربانک گفت: در 10 سال گذشته چند عامل، شبکه بانکی کشور را دچار اختلال کرده که یکی از این عوامل، فرسودگی ‌ناوگان با به روز نشدن کارمزد است و چون هزینه ها به میزان خدمات دریافتی پرداخت نشده، بیشترین فشار را بانک ها متحمل شده‌اند.

وی افزود: بر همین اساس صاحب کارت و پذیرنده در مدل قبلی کارمزد، هزینه‌ای پرداخت نمی کرد و من معتقدم که باید در یک شرایط طبیعی، این موضوع به شیوه‌ای مدیریت شود که تک تک افراد و مجموعه هایی که خدمت می گیرند، هزینه خدماتشان را پرداخت کنند.

رییس هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در پاسخ به این سوال که مدل کارمزد جدید چه نقشی در توسعه شبکه پرداخت دارد، بیان کرد: مدل کارمزد جدید چند مزیت دارد؛ اولا نسبت به نرخ تورم در کشور، اعداد و ارقام آن بروزرسانی شده و برای پذیرنده میزان حداقلی به  عنوان کارمزد پرداختی در نظر گرفته شده است که البته این میزان کافی نیست.

اسلامی عنوان کرد: مدل ایده‌آل کارمزد قطعا با مدل فعلی اقتصاد کشور متفاوت است. مدل ایده‌آل مدلی است که بیش از پیش از بدنه نظام پرداخت بهره‌برداری شود.

وی بیان کرد: الگوی ایده‌آل باید این باشد که مجموعه صنف بتواند تنظیم این موضوع را بر عهده گرفته و به جای آنکه با مصوبه و دستور پیش رود، به صورت تعامل بین بازیگران اجرایی شود. همچنین در غالب تشکل های صنفی جمع بندی شود؛ به همان صورت که درخصوص بسیاری از موضوعات دیگر تصمیم گیری می‌شود.

رییس هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران مطرح کرد: من معتقدم در قدم اول برای بهبود و اصلاح مدل کارمزد پرداختی باید اصلاحاتی صورت گیرد. همچنین این چرخه و مدل باید در هر سال مورد نظرسنجی مخاطبان قرار گیرد که نظام صنفی رایانه‌ای آماده همکاری در این راستاست.

وی با تاکی بر اینکه نظام پرداخت در کشور ما پیشرفته است، ابراز کرد: نظام پرداخت در داخل خدمات خوب و مدرنی را نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا ارائه می دهد و آینده خوبی در انتظار آن است.

اسلامی در پایان در گفت و گو با عصربانک خاطر نشان کرد: امیدواریم تنظیم گر بتواند دقت لازم را داشته باشد و سرمایه گذاری جدی توسط سهامداران و اقتصاد سنتی در این بخش ها صورت گیرد چرا که این بخش به اقتصاد دیجیتال متصل بوده پس بهتر است که اصناف و باقی مجموعه‌های فعال که فعالیت اقتصادی دارند، بیش از پیش به این موضوع بپردازند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.