سیاست‌ها و حساسیت‌های نوبیتکس در لیست کردن کوین‌های جدید

سرپرست محصول نوبیتکس سیاست‌ها و ملاک‎های متعدد نوبیتکس در لیست کردن کوین در این پلتفرم تبادل رمزارز را تشریح کرد و گفت: نوبیتکس تلاش می‌کند ریسک‌های کاربران را تا حدی که ممکن است، کنترل کند.

مهدی سیلاوی در استودیوی نمایشگاه الکامپ با بیان اینکه نوبیتکس به‌عنوان بزرگترین بازار مبادله رمزارز در ایران استانداردهایی را برای لیست کردن کوین‌های مطمئن دارد، گفت: هر نوع سرمایه‌گذاری همان اندازه که بازده دارد، ریسک‌هایی هم به همراهش دارد و بازار رمزارزها هم خالی از ریسک نیست؛ بعضی از این ریسک‌ها قابل اجتنابند و بعضی‌ها ذاتی هستند.

او افزود: ریسک‌های ذاتی به این برمی‌گردد که هر بازاری ریسک‌هایی دارد و هیچ بازار کاملا بدون ریسکی نداریم، بازار رمزارز نیز با توجه به اینکه بازار نویی محسوب می‌شود، ریسک‌های خودش را دارد. اما بعضی ریسک‌ها قابل اجتناب هستند، مثلا یک کوین ممکن است پانزی یا اسکم باشد یا صرفا با یک پامپ رشد کرده باشد. این نوع کوین‌ها بعد از مدتی ارزششان کم می‌شود و کاربران متضرر می‌شوند.

سرپرست محصول نوبیتکس با بیان اینکه استراتژی ما این است که وارد بازارهایی که هنوز امتحانشان را پس نداده‌اند نشویم، ادامه داد: می‌توانم بگویم در عمل هم در این زمینه موفق بوده‌ایم، چون می‌بینید که کاربران حرفه‌ای به کاربرانی که تازه می‌خواهند وارد این حوزه شوند توصیه می‌کنند کوین‌هایی را خریداری کنند که در نوبیتکس لیست شده است.

سیلاوی اظهار کرد: در مجموع در فضای رمزارز اینکه هر کسی باید تحقیق کند و بعد وارد این بازار شود، یک اصل است، اما ما برای اینکه ریسک کاربران را کنترل کنیم بر پیاده کردن استانداردها در لیست هر کوین تاکید داریم.  

او درباره ملاک‌های انتخاب کوین و توکن برای لیست شدن در نوبیتکس توضیح داد: یکی از ملاک‌های مهم این است که یک کوین از فضای هیجانی‌اش عبور کرده باشد و مدتی از لانچ آن گذشته باشد؛ بررسی می‌کنیم که ببینیم بالاترین قیمتی که یک کوین یا توکن داشته با قیمتی که الان دارد چه قدر متفاوت است، اگر این تفاوت زیاد باشد ما آن را انتخاب نمی‌کنیم.

سرپرست محصول نوبیتکس با اشاره به اینکه ملاک‌ها هر کدام ضریب‌های متفاوتی دارند، ادامه داد: یکی دیگر از معیارها این است که کوین مورد نظر در بازارهای معتبر جهانی لیست شده باشد، ملاک دیگر این است که هولدرهای کوین تعدادشان زیاد باشد؛ اگر کوین دست یک سری آدم خاص یا شرکت خاص باشد، این باعث می‌شود که آن افراد بتوانند قیمت کوین را دستکاری کنند.

سیلاوی افزود: در مجموع دیسنترالایز بودن برای ما مهم است. هر چه قدر کوین از جهت هولدرها غیرمتمرکز باشد و از لحاظ طراحی بر بلاکچین غیرمتمرکزی طراحی شده باشد، برای ما جذاب‌تر است.

او یادآور شد: این که کوین چه مارکت کپی دارد، به این معنا که چقدر کوین در بازار وجود دارد و قیمت هر کوین چقدر است نیز واجد اهمیت است و مسئله بعدی توکنومیس است یعنی اقتصاد کوین چگونه است. به این معنی که یک کوین چه پشتوانه‌ای دارد و چگونه خلق می‌شود. یک سری کوین‌ها تعدادشان ثابت است یعنی تورمی نیستند و ضد تورمی‌اند اما یک سری کوین‌ها بدون هیچ برنامه ای و به راحتی خلق و توزیع می‌شوند که این باعث می‌شود قیمتشان ناگهان ریزش کند.

سرپرست محصول نوبیتکس با اشاره به اینکه قوی بودن کامیونیتی کوین مسئله دیگری برای انتخاب کوین است، افزود: موضوع دیگر این است که این توکن چه کاربردی در فضای بلاکچین دارد و چه قولی به کاربران می‌دهد و آیا واقعا قولش همراه با خلق ارزش است؟ یک توکن ممکن است بگوید نتورکی دارد که تعداد تراکنش‌های زیادی را مدیریت می‌کند، فی کمی دارد و زمان ثبت تراکنش آن کم است.

سیلاوی تاکید کرد: برخی از کوین ها این مورد آخر را ندارد و میم کوینی که اخیرا مطرح شد، رمزارز پپه بود که پامپ زیادی نیز داشت، ما هم تقاضاهای زیادی در شبکه‌های اجتماعی و در کانال‌های خودمان داشتیم که کاربران تقاضای لیست شدن پپه میم کوین‌ها را به‌خاطر بحث کاربردشان اضافه نمی‌کنیم. چون میم‌کوین بود و ما میم کوین‌ها را به‌خاطر بحث کاربردشان به سختی و با حساسیت زیادی اضافه می‌کنیم، پپه را هم لیست نکردیم که دیدیم تصمیم خوبی بود و در همین دو هفته اخیر حدود هفتاد هشتاد درصد کاهش قیمت داشت.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 81 رمزارز در نوبیتکس لیست شده‌اند که در دو بازار ریالی و تتری قابل معامله هستند، گفت: اما برنامه سه ماه اخیر این بوده که به‌طور میانگین هر هفته دو کوین را لیست کردیم و این برنامه ادامه خواهد داشت.  

سرپرست محصول نوبیتکس درباره فرایند لیست کوین نیز توضیح داد: تیم بلاکچین بین کوین‌ها و نتورک‌های موجود در بازارهای جهانی، فرایند پردازش را دارد که یک سری ملاک‌ها را اندازه بگیرند و بررسی کنند. بعد کار فنی برای لانچ شدن کوین شروع می‌شود.

سیلاوی افزود: در برنامه‌های پیش روی نوبیتکس در نظر داریم برای آن دسته از کابرانی که نیاز دارند در بازار کوین‌های پربازده‌تر وارد شوند، خارج از بازار پی تو پی که در حال حاضر داریم، سرویس دیگری فراهم کنیم. از طرفی امکان فروش تعهدی را نیز از مدتی قبل در نوبیتکس لانچ کردیم که کاربران بتوانند در بازارهای نزولی کوین‌ها نیز وارد شوند و کسب سود کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.