افزایش پرداخت باج به هکرها در نیمه نخست ۲۰۲۳

طبق تحلیل شرکت Chainalysis جرایم مربوط به رمزارز به طور کلی در ۶ ماهه نخست ۲۰۲۳ کاهش یافت اما حجم پرداخت باج به هکرها افزایش یافت و رقم آن برای دومین سال رکورد می‌زند.

قیمت رمز ارز در سال جاری میلادی به تدریج افزایش یافت و زنجیره‌ای از ورشکستگی شرکت‌های این بخش را در ۲۰۲۲ بهبود داد.

شرکت Chainalysis جریان‌های رمز ارزی برای فعالیت‌های غیرقانونی را ردیابی کرده که شامل بازارهای وب تاریک، عامل‌های بدافزار، بدافزارها، کلاهبردارها، فروشگاه‌های جعلی و محتوای کودک آزاری می‌شود. جریان رمز ارزی صرف شده برای این جرایم در ۶ ماهه نخست ۲۰۲۳ میلادی به ۲.۸ میلیارد دلار رسید که ۶۵ درصد کمتر از ۸ میلیارد دلار ثبت شده در همان بازه از سال گذشته است.

اما این ارقام شامل جریان رمز ارز به ماهیت‌هایی نمی‌شود که تحت تحریم‌های جهانی قرار دارند. طبق گزارش Chainalysis در ماه ژانویه، تراکنش‌های مرتبط با ماهیت‌های تحریم شده حدود ۴۴ درصد از حجم ۲۰.۱ میلیارد دلاری جرایم رمز ارزی را تشکیل می‌دادند.

درآمد مربوط به کلاهبرداری نیز کاهش یافته بود. اما تعداد افرادی که با حملات کلاهبرداری جعل هویت روبرو می‌شدند نیز افزایش یافته بود. در این حملات کلاهبرداران وانمود می‌کردند مأموران دولتی هستند تا از افراد اخاذی کنند.

همچنین پرداخت باج به هکرها به شکل رمز ارز در نیمه نخست ۲۰۲۳ میلادی به ۴۴۸.۱ میلیون دلار رسید که نسبت به ۱۷۵.۸ میلیون دلار ثبت شده در سال قبل از آن بیشتر است.

اگر این روند ادامه یابد مقدار باجی که هکرها دریافت می‌کنند، برای دومین سال متوالی رکورد می‌زند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.