افتتاح نخستین شعبه بانک چین در عربستان

بانک چین (BOC)، یکی از چهار بانک تجاری بزرگ دولتی چین، نخستین شعبه خود را در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، افتتاح کرد.چین، از این راه، استفاده از یوآن را در امور مالی و تجاری گسترش خواهد داد.

به گزارش وبگاه Global Times، کارشناسان خاطرنشان کردند که از زمان نشست سران بریکس، اعضای این بلوک اقتصادی، تسویه‌حساب به ارزهای محلی را در تجارت بین‌المللی برای کاهش اتکا به دلار آمریکا سرعت بخشیده‌اند.

آنها اظهار کردند که ارز چین نقشی مهم در تسهیل تجارت و افزایش همکاری بین کشورهای بریکس ایفا می‌کند. بر اساس اعلامیه‌ای که روز چهارشنبه از سوی بانک چین منتشر شد، این بانک روز سه‌شنبه شعبه خود را در ریاض افتتاح کرد و لیو جین رئیس بانک چین، چِن ویکینگ سفیر چین در عربستان سعودی، ایمن السیاری رئیس بانک مرکزی عربستان و برخی از مقامات دیگر در مراسم افتتاحیه شرکت کردند.

کارشناسان معتقدند گسترش استفاده از ارز چین نشان‌دهنده پیشرفتی بسیار مهم و اعتماد متقابل در میان کشورهای بریکس در تسویه‌حساب به ارزهای محلی برای افزایش کارآیی مالی و تجارت خارجی است؛ ضمن اینکه تبادل تجاری بین کشورهای بریکس با استفاده از ارز محلی یا یوآن ممکن است از زیان‌های نرخ ارز جلوگیری کند. آنها می‌گویند: این اقدام روند عملیاتی تجارت را بهبود می‌بخشد و اجازه نمی‌دهد آمریکا از دلار به عنوان یک سلاح اقتصادی برای تحریم برخی کشورها استفاده ‌کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.