سقوط آزاد ارزهای دیجیتال

هفته گذشته قیمت ارزهای دیجیتال به سرعت کاهش یافت و این در حالی است که ثبات قبل از این سقوط بسیاری از فعالان بازار این ارزها را به این نتیجه رسانده بود که بازار در حال رسیدن به پختگی است؛ اما واقعیت این است که ارزهای دیجیتال فاقد ویژگی‌های بازارهای متعارف هستند و نظارتی بر آنها اعمال نمی‌شود.

عصر بانک؛در ابتدای به‌وجود آمدن ارزهای دیجیتال، نبود نظارت یک عامل جذابیت برای آنها بود؛ اما با گذشت زمان و بروز ریسک‌های مختلف، این ویژگی به یک نقطه ضعف تبدیل شد. مهم‌ترین ویژگی بازار ارزهای دیجیتال ابهام درباره آینده آنهاست که سبب می‌شود اعتماد کافی به این ارزها وجود نداشته باشد و ریسک‌های بزرگ سرمایه‌گذاران را تهدید کند. هفته پیش بروز اختلاف نظر بین دو گروه از جوامع فعال در حوزه بیت‌کوین سبب شد سرمایه‌ها از این بازارها خارج شود و از آنجا که رویه‌های موجود شفاف و قابل پیش‌بینی نیستند، احتمال رخ دادن حوادث مشابه در آینده کاملا وجود دارد. هدف اولیه ایجاد ارزهای دیجیتال این بود که از آنها به‌عنوان ابزارهای آسان پرداخت فرامرزی استفاده شود؛ اما این هدف هرگز تحقق نیافته و ارزهای دیجیتال عموما مورد استفاده سفته‌بازها قرار گرفته است.

 

اخیرا توجه بانک‌های مرکزی و نهادهای بین‌المللی به این ارزها معطوف شده و تلاش‌هایی برای ایجاد ارز دیجیتال بانک مرکزی آغاز شده است. کارشناسان معتقدند جهان به ارز دیجیتال نیازمند است؛ اما ارزهای کنونی توانایی تامین این نیاز را ندارند و ضروری است بانک‌های مرکزی ارزهای دیجیتال خاص خود را ایجاد کنند؛ به‌طوری که بر آنها نظارت صورت گیرد و مقررات حاکم بر آنها شفاف باشد. در مطالب حاضر به علل سقوط قیمت ارزهای دیجیتال در هفته قبل، ریسک‌هایی که بازار این ارزها را تهدید می‌کند، افق ارزهای یاد شده، لزوم اعمال تغییرات بزرگ و فراگیر در بازار ارزهای دیجیتال و برخی نکات درباره ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی اشاره شده است.

 

احسان آذری‌نیا

/دنیای اقتصاد

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.