شکاف بین رشد سپرده‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت

آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد در شهریورماه سپرده‌های دیداری کل بانک‌های کشور به حدود 2/ 199 هزار میلیارد تومان رسیده که به نسبت مرداد ماه رشد 6 درصدی را تجربه کرده است.

عصر بانک؛آمارهای پولی و بانکی شهریورماه نشان می‌دهند شکاف بین سپرده‌های دیداری و سرمایه‌گذاری مدت‌دار افزایش پیدا کرده است. به این معنا که سپرده‌های دیداری با سرعت بالایی در حال افزایش و سرمایه‌گذاری مدت دار در حال کاهش است. جزئیات سرمایه‌گذاری مدت دار نیز نشان می‌دهد شکاف بین رشد نقطه‌به‌نقطه سپرده‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت کم شده است. کاهش فاصله به این معنا است که رشد سپرده‌های کوتاه‌مدت در شهریورماه به شدت افزایش و رشد سپرده‌های بلندمدت به شدت کاهش داشته است.

 

آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد در شهریورماه سپرده‌های دیداری کل بانک‌های کشور به حدود 2/ 199 هزار میلیارد تومان رسیده که به نسبت مرداد ماه رشد 6 درصدی را تجربه کرده است. براساس آمار منتشر شده سپرده‌های دیداری در اسفند ماه سال گذشته 4 /150 هزار میلیارد تومان بوده که به این ترتیب در 6 ماه نخست سال‌جاری 8/ 48 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. به عبارت دیگر رشد 6 ماهه سپرده‌های دیداری 4 /32 درصد بوده است. از سوی دیگر روند رشد نقطه‌به‌نقطه سپرده‌های دیداری نشان می‌دهد که از ابتدای سال 97 روند آن صعودی شده و از تیرماه بر سرعت رشد آن افزوده شده است. آمارها نشان می‌دهند که رشد نقطه‌به‌نقطه سپرده‌های دیداری در تیرماه 3/ 38 درصد، در مرداد ماه 6/ 42 درصد و در شهریورماه به 9/ 48 درصد رسیده است. این افزایش نشان می‌دهد که ترجیح مردم برای استفاده از حساب‌هایی که نقدشوندگی بالاتری دارند افزایش پیدا کرده است.

 

از سوی دیگر گزارش پولی و بانکی بانک مرکزی در شهریورماه نشان می‌دهد که سپرده‌های مدت دار نظام بانکی کشور به حدود 9 /1312 هزار میلیارد تومان رسیده که به نسبت مرداد ماه رشد 7 /0 درصدی را ثبت کرده است. مقایسه مبلغ سپرده‌های مدت دار در شش ماه نخست سال‌جاری نیز نشان می‌دهد که در این مدت سپرده‌های مدت‌دار حدود 1 /79 هزار میلیارد تومان افزایش داشته که رشد آن 4/ 6 درصد بوده است.

 

علاوه براین آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد رشد نقطه‌به‌نقطه سپرده‌های مدت دار در فروردین ماه سال‌جاری رقم 21 درصد را ثبت کرده و خرداد ماه با 2 واحد درصد کاهش به 19 درصد رسیده است. رشد سرمایه‌گذاری‌های مدت دار نیز در تیرماه سال‌جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته رقم 3 /17 را ثبت کرده که در مرداد ماه با 8/ 0 واحد درصد کاهش به 5 /16 درصد رسیده است. در شهریورماه نیز رشد سرمایه‌گذاری مدت دار به نسبت شهریورماه سال گذشته 6 /15 درصد بوده که کمترین مقدار خود از سال 92 بوده است.

 

آمارهای بانک مرکزی جزئیات سرمایه‌گذاری مدت دار را در دو دسته سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت منتشر می‌کند. براساس این آمار، سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت نظام بانکی کشور در شهریورماه به 4/ 490 هزار میلیارد تومان رسیده که به نسبت مرداد ماه رشد 7/ 3 درصدی داشته است. سرمایه‌گذاری بلندمدت نیز در شهریورماه به حدود 6 /822 هزار میلیارد تومان رسیده که رشد ماهانه آن منفی 94/ 0 درصد بوده است.

 

بررسی آمارها نشان می‌دهد که رشد نقطه‌به‌نقطه سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت پس از 9 ماه مثبت شده است. براساس آمار منتشر شده رشد نقطه‌به‌نقطه سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در شهریورماه 9 /1 درصد مثبت بوده در حالی که رشد نقطه‌به‌نقطه این سرمایه‌گذاری در مرداد ماه منفی 8/ 21 درصد بوده است. از سوی دیگر رشد سرمایه‌گذاری بلندمدت نیز در شهریورماه 6/ 25 درصد بوده که به نسبت مرداد ماه کاهش 36 واحد درصدی داشته است. این مقایسه نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری بلندمدت با سرعت بیشتری کاهش پیدا کرده و سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت با سرعت بیشتری به نسبت ماه‌های گذشته افزایش داشته است.

/دنیای اقتصاد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.