خانه سازی جذاب ژاپنی ها در بن بست کوچه

شهرهای مختلف کشور ژاپن از تراکم جمعیتی زیادی برخوردارند و لذا استفاده از معدود فضاهای باقی مانده در شهرها برای خانه سازی اصولی و باکیفیت اهمیت زیادی دارد.

عصر بانک؛به نقل از نیواطلس، کمتر کسی تصور می کرد که بتوان در خیابان ها و کوچه های بن بست شهرهای مختلف کشور ژاپن که عرض زیادی هم ندارند، خانه هایی مناسب ساخت. اما یک شرکت معماری ژاپنی به نام پلاس زیرو توانسته خانه ای را در شهر اوجی به همین سبک طراحی کرده و بسازد.

 

خانه یادشده به گونه ای طراحی شده که نیمی از آن دنباله طبیعی خیابان تلقی می شود و به عنوان محل کار و استودیوی ساکنان منزل قابل استفاده است. اما بقیه خانه نیز به صورت خصوصی ساخته شده تا برای استراحت مالکان منزل به کار رود.

 

 

یک زوج طراح بازی های ویدئویی و نویسنده در خانه یادشده سکونت دارند. خانه یادشده در قالب دو بلوک چسبیده به هم طراحی شده که اولی در سر راه خیابان بن بست قرار  می گیرد و ظاهر آن مشابه سالن های انتظار یا راهروهای شرکت های بزرگ و اماکن عمومی است و حتی عموم مردم می توانند از این مسیر عبور کرده یا از آن به عنوان محلی برای جمع شدن به دور هم در صورت باز بودن درهای شیشه ای استفاده کنند.

 

 

اما بلوک چسبیده به این بخش، کاملا خصوصی بوده و برای زندگی شخصی قابل استفاده است. این بخش دارای امکاناتی مانند آشپزخانه، حمام و اتاق نشیمن است و اوچی نامیده می شود که کلمه ای ژاپنی بوده و به معنای داخل است. بخش خصوصی به صورت دوطبقه طراحی شده و شیشه های بزرگ باعث شده تا این فضای کوچک کاملا دلباز باشد. در این بخش حتی یک حیاط کوچک نیز در نظر گرفته شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.