بزرگ‌ترین رسوایی‌های مالی تاریخ چه بوده‌اند؟

دنیای تجارت پر از افرادی است که خواسته‌اند به هزینه دیگران به ثروت هنگفت دست یابند.

عصر بانک؛به نقل از راشا تودی، بسیاری از مدیران، مدیران عامل، وکلا، مسئولان مالی و … در طول تاریخ دست به تخلفات گسترده‌ای زده‌اند که 5 مورد از مشهورترین آن ها عبارتند از:

 

1-چارلز پانزی: او یک مهاجر ایتالیایی به آمریکا بود که در سال 1919 برای یک سرمایه‌گذاری 45 روزه به سپرده گذاران 50 درصد سود پرداخت می‌کرد. او کسب و کار خود را به شکل یک هرم ایجاد کرده بود که سود سپرده گذاران قبلی را با سپرده های جدید پرداخت می‌کرد بی آن که ارزش افزوده واقعی در اقتصاد ایجاد کرده باشد. نرخ سودهای پرداختی وی چنان وسوسه آور بود که بسیاری از سپرده‌گذاران به محض دریافت سود خود بخشی یا کل مبلغ جدید را مجددا سپرده گذاری می کردند.

 

با این حال از اوت 1920، وی در پرداخت سود سپرده گذاران ناکام ماند و در نهایت ورشکسته شد. دادگاه او را به 5 سال حبس محکوم کرد.

 

2- شرکت انرون: یک شرکت انرژی بود که نماد دستکاری در صورت های مالی برای گمراه کردن سهامداران محسوب می شود. در نوامبر 2001 و هنگامی که مشخص شد کنث لی- مدیرعامل این شرکت- حقایق با اهمیت صورت های مالی و بدهی عظیم این شرکت را پنهان کرده است ارزش هر سهم این شرکت به یک دلار سقوط کرد و این شرکت در سال بعد اعلام ورشکستگی کرد. 

 

3- شرکت ورلدکام: این شرکت که دومین شرکت بزرگ مخابراتی در آمریکا بود که با دستکاری در اسناد حسابداری خود، ارزش دارایی های خود را 3.8 میلیارد دلار بیشتر نشان داده بود. مدیرعامل این شرکت به 25 سال حبس محکوم شد.

 

4-برنارد کدوف- رئیس پیشین بورس نزدک بود که بزرگ ترین تخلف مالی در پرداخت سود سرمایه گذاران بورسی به ارزش 64.8 میلیارد دلار مرتکب شد. او به 150 سال حبس محکوم شد که بیشترین مقدار مجاز حبس در آمریکا است.

 

5-برادران لمان: یکی از بزرگ ترین بانک های سرمایه گذاری دنیا بود که 150 سال سابقه فعالیت داشت. ناتوانی این بانک در دریافت وام های رهنی خود به مشتریانش باعث شد تا این بانک با 619 میلیارد دلار بدهی اعلام ورشکستگی کند. از ورشکستگی این بانک به عنوان یکی از اصلی ترین علل طولانی شدن رکود بزرگ سال 2008 نام برده می شود.

 

/ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.