10 لژیونر برتر تاریخ ایران/مهدوی‌کیا در صدر

مهدی مهدوی‌کیا با رکورد 255 بازی در بوندس‌لیگا بی‌رقیب در صدر رده‌بندی بازیکنان برتر تاریخ فوتبال ایران از حیث حضور در لیگ‌های برتر اروپایی است.

عصر بانک؛اشکان دژاگه و مسعود شجاعی با پیوستن به تراکتورسازی برای همیشه به حضور خود در سطح فوتبال اروپا پایان دادند، چرا که قطعاً خودشان هم می‌دانند در این سن و سال و در این شرایط آمادگی دیگر از شانسی برای حضور در سطح لیگ‌های برتر اروپایی برخوردار نیستند. این در حالی است که هر دوی این بازیکنان در جمع 10 بازیکن برتر تاریخ فوتبال ایران از حیث تعداد بازی در لیگ‌های دسته برتر فوتبال اروپا قرار دارند. رده‌بندی‌ای که مهدی مهدوی‌کیا با رکورد 255 بازی در بوندس‌لیگا بی‌رقیب در صدر آن قرار گرفته و اشکان دژاگه با 200 بازی در بوندس‌لیگا و لیگ برتر جزیره در رده سوم و مسعود شجاعی با 154 بازی در لالیگا اسپانیا و لیگ برتر یونان در رده چهارم آن قرار داشتند. برترین لژیونر‌های اروپایی فوتبال ایران از نظر تعداد بازی در لیگ‌های دسته اول این قاره تاکنون به ترتیب عبارتند از: مهدی مهدوی‌کیا، وحید هاشمیان، اشکان دژاگه، مسعود شجاعی، جواد نکونام، رحمان رضایی، سردار آزمون، علیرضا جهانبخش، علی دایی و رضا قوچان‌نژاد که گوچی هم به زودی به جمع باشگاه صدتایی‌ها در این بین اضافه خواهد شد.

 

1- مهدی مهدوی‌کیا

مهدوی‌کیا بین سال‌های 98 تا 2010 با سه تیم بوخوم، هامبورگ و اینتراخت فرانکفورت 11 فصل مستمر در بوندس‌لیگا به میدان رفت و با 18٬460 دقیقه حضور در 255 بازی این رقابت‌ها چه از نظر تعداد و چه از نظر دقایق بازی در لیگ‌های اروپایی رکوردی بی‌نظیر را از خود برجای گذاشت. مهدی مجموعاً در بوندس‌لیگا 29 گل هم به ثمر رسانده است. بیشترین دقایق بازی مهدی برای هامبورگ بوده است.

 

2- وحید هاشمیان

وحید هم همچون مهدوی‌کیا در سطح نخست فوتبال اروپا فقط بازی در بوندس‌لیگا را تجربه کرد و البته او با 4 تیم هامبورگ، بوخوم، بایرن‌مونیخ و هانوفر طی 208 دیدار 10٬552 دقیقه به میدان رفت و با 38 گل زده تا همین اواخر رکورددار بیش‌ترین گل زده در تاریخ لژیونر‌های اروپایی فوتبال ایران بود؛ رکوردی که در فصل اخیر توسط جهانبخش و قوچان‌نژاد شکسته شد. بیش‌ترین دقایق بازی وحید برای بوخوم بوده است.

 

3- اشکان دژاگه

اشکان سومین لژیونر حاضر در باشگاه 200 تایی‌ها محسوب می‌شود. او برای هرتا و ولفسبورگ در بوندس‌لیگا و فولام در لیگ برتر جزیره مجموعاً در 200 بازی 10٬952 دقیقه به میدان رفته و مجموعاً 24 گل هم زده است. اشکان از نظر دقایق بازی هم مانند تعداد بازی سومین بازیکن در بین لژیونر‌های اروپایی محسوب می‌شود. بیشترین دقایق بازی اشکان برای ولفسبورگ بوده است.

 

4- مسعود شجاعی

مسعود با اوساسونا در لالیگا و سپس با پانیونیوس و آاک در لیگ برتر یونان مجموعاً در 154 بازی به میدان رفت و 9387 دقیقه بازی کرد و 15 گل هم به ثمر رساند. مسعود از نظر دقایق بازی در سطح اول اروپا در بین ایرانی‌ها ششم است. بیشترین دقایق بازی مسعود در لالیگا و برای اوساسونا بوده است.

 

5- جواد نکونام

تنها بازیکن حاضر در این فهرست که تمام 149 بازی و 12٬298 دقیقه آن را برای یک تیم (اوساسونا) بازی کرده است. جواد طی این دیدار‌ها 24 گل هم به ثمر رساند. نکونام اگرچه از نظر تعداد بازی در این رده‌بندی پنجم است، اما از نظر دقایق بازی در اروپا پس از مهدوی‌کیا دوم است.

 

6- رحمان رضایی

رحمان با سه تیم پروجا، مسینا و لیوورنو مجموعاً طی 128 دیدار 10٬696 دقیقه در سری A ایتالیا به میدان رفته است و به عنوان یک مدافع 6 گل نیز در این رقابت‌ها زده است. بیشترین دقایق بازی رحمان برای مسینا بوده است. او از نظر دقایق بازی در اروپا چهارم است.

 

7- سردار آزمون

بین بازیکنانی که هم‌اکنون در فوتبال اروپا حضور دارند، سردار از نظر تعداد بازی رکورددار است. سردار تاکنون برای تیم‌های روستوف و روبین‌کازان طی 117 دیدار در لیگ برتر روسیه مجموعاً 6٬207 دقیقه به میدان رفته و موفق به زدن 31 گل هم شده است. بیشترین دقایق بازی سردار برای تیم روستوف بوده است.

 

8- علیرضا جهانبخش

علیرضا تاکنون برای تیم‌های NEC و AZ مجموعاً در 112 دیدار در لیگ برتر هلند 9٬021 دقیقه بازی کرده و از این پس هم با برایتون در لیگ برتر جزیره بازی خواهد کرد. اگرچه جهانبخش در این جدول از نظر تعداد بازی هشتم است، اما در بین بازیکنان فعلی شاغل در اروپا از نظر دقایق بازی رکورددار است. علیرضا از نظر گل زده در اروپا هم با 39 گل زده در کنار گوچی رکورددار است. جهانبخش بیشترین بازی‌های خود تاکنون را برای AZ انجام داده است.

 

9- علی دایی

دایی به عنوان یکی از موفق‌ترین چهره‌های نقش‌بسته در اذهان ما به عنوان لژیونر اروپایی برای تیم‌های آرمینیا، بایرن و هرتا مجموعاً طی 107 بازی 5٬551 دقیقه در بوندس‌لیگا به میدان رفته و 19 گل هم به ثمر رسانده است. بیشترین دقایق بازی دایی برای هرتابرلین بوده است.

 

10- رضا قوچان‌نژاد

گوچی با اولین بازی خود برای آپوئل نیکوزیا در لیگ برتر قبرس به جمع صدتایی‌ها خواهد پیوست. او تاکنون برای هیرنوین در هلند و سنت‌ترویدن و استاندارد لیژ بلژیک در سطح نخست طی 99 بازی مجموعاً 7٬454 دقیقه به میدان رفته و با زدن 39 گل کنار جهانبخش رکورددار گلزنی در بین لژیونر‌های اروپایی محسوب می‌شود. لیگ برتر قبرس سومین لیگ برتر اروپایی او محسوب می‌شود.

 

رکوردداران تعداد بازی در سطح اول اروپا

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.