دلار 4200 تومانی 4400 تومان شد

دلار 4200 تومانی که دولت از آن به عنوان دلار تک نرخی نام برده و حتی گفته می‌شد قرار است تا شش ماه تغییر قیمتی نداشته باشد، در فاصله دو ماه 200 تومان گران شده است.

عصر بانک؛ بانک مرکزی امروز(شنبه) نرخ مرجع دلار را 4403 تومان اعلام کرده است که برای معامله به متقاضی 4425 تومان فروخته شده و از فروشنده 4381 تومان خریداری می‌شود. تغییر قیمت دلار رسمی در حالی اتفاق می‌افتد که در 21 فروردین ماه سال جاری با شدت گرفتن نوسان بازار ارز دولت تصمیم به تغییر رویه در مدیریت ارزی گرفت و بر این اساس با اعلام اینکه هیچ نرخی غیر از 4200 تومان را برای دلار به رسمیت نمی‌شناسد و هر گونه معامله‌ای با نرخی  دیگر قاچاق محسوب خواهد شد، در نهایت معاملات ارزی را برای صادرکننده و واردکننده و متقاضیان بر پایه این نرخ قرار داد.

 
در حالی بحث‌هایی از سوی برخی مسئولین در رابطه با ثابت ماندن نرخ 4200 تومان برای شش ماه وجود داشت که البته در همان زمان رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرده بود نوسان این نرخ بر اساس شرایط کاملا طبیعی است. بنابراین از آخر اردیبهشت ماه و در فاصله 40 روز از اجرایی شدن سیاست جدید ارزی قیمت 4200 تومانی شروع به نوسان کرد و اکنون در فاصله حدود دو ماه تا 200 تومان افزایش قیمت داشته است.
 
 
این در حالی است که در سیاست جدید ارزی که معاملات بین صادرکننده و واردکننده برای ارز در سامانه نظام یکپارچه ارزی(نیما) انجام می‌شود، ارز در سه اولویت اختصاص پیدا می‌کند. گروه اول که کالاهای اساسی و دارو هستند و با نرخ 3800 تومان برای آنها محاسبه و البته فاصله نرخ تا قیمت رسمی که اکنون 4400 تومان است را دولت به عنوان یارانه پرداخت می‌کند. گروه دوم که کالاها و مواد اولیه تولید و کارخانه‌ها هستند نیز با همین نرخ رسمی ارز خود را تامین می‌کنند. ارز هر دو گروه از محل درآمدهای نفتی و 80 درصد صادرات غیر نفتی که پتروشیمی‌ها در آنها قرار دارند، تامین می‌شود. اما گروه سوم که کالاهای غیرضروری هستند، در بازار ثانویه و بر اساس نرخ توافقی که اکنون بیش از 7000 تومان است تامین ارز می‌شود.
 
 
در حال حاضر معاملات در بازار آزاد به طور غیرشفاف انجام می‌شود و دلار تا حدود 9500 تومان و یورو بیش از 11 هزار تومان قیمت خورده است.
 
 
/ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.