آرژانتین در مسیر ونزوئلایی شدن

دفتر آمار آرژانتین اعلام کرد اقتصاد این کشور در دوازده ماه منتهی به ماه می، 5.8 درصد کوچک‌تر شده است که بدترین عملکرد این کشور در دهه اخیر محسوب می‌شود.

عصر بانک؛ به نقل از رویترز، این برای دومین ماه متوالی در سال 2018 است که رشد اقتصادی آرژانتین منفی است و این ممکن است منجر به ثبت رشد منفی برای کل سال 2018 شود. بدترین عملکرد اقتصادی آرژانتین از سال 2009 عمدتا ناشی از کاهش تولیدات سویا و ذرت بوده است که یکی از مهمترین اقلام صادراتی این کشور به شمار می رود. خشکسالی شدید در این کشور باعث شده است فعالیتهای کشاورزی در طول یک سال 35 درصد کمتر شود. تولیدات صنعتی نیز 1.4 درصد و حمل و نقل و ارتباطات رشد منفی 4.9 درصدی داشته اند.

 

خشکسالی همچنین باعث سقوط آزاد ارزش پزو و نوسان در بازارهای مالی این کشور شده است که این کشور را وادار به دریافت بزرگترین وام تاریخ جهان به ارزش 50 میلیارد دلار از صندوق بین المللی پول کرد. 

 

دولت امیدوار بود امسال به رشد 3 درصدی دست یابد که با امارها فعلی کاملا بعید به نظیر می رسد. بسیاری از تحلیلگران گفته اند انتظار وقوع یک رکود در اقتصاد این کشور را دارند چرا که اتخاذ سیاست های انقباضی مدنظر صندوق احتمالا در کوتاه مدت اقتصاد را بی تحرک خواهد کرد.

 

صندوق بین المللی پول گفته است کماکان انتظار رشدی خفیف در حد 0.4 درصد را برای اقتصاد آرژانتین دارد در حالی که دولت معتقد است این رشد بیشتر خواهد بود. آلبرتو راموس، مدیر بخش امریکای لاتین بانک "گلدمن ساکس" گفته ریسک بالایی وجود دارد که اقتصاد امسال وارد رکود شود و تولید ناخالص داخلی واقعی وارد محدوده منفی شود.

 

رشد فعالیت های ساختمانی از 10.2 درصد در ماه اوریل به 4.4 درصد و رشد بخش خرده فروشی از 5.5 درصد به 0.5 درصد کاهش یافته است. همچنین رشد فعالیت های اقتصادی نیز به منفی  1.4 درصد رسیده است.

 

/ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.