یک سوم ایران مبتلا به بیماری قاتل خاموش هستند

نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر از راه‌اندازی کلینیک‌های دیابت در سطح کشور خبر داد و گفت: یک سوم جمعیت کشور فشار خون بالا دارند.

عصر بانک؛به گزارش تسنیم، دکتر باقر لاریجانی در نشست مجازی اعضای این کمیته با روسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور که روز گذشته  با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: بحث بیماریهای غیرواگیر هم به لحاظ اینکه مشکل اصلی سلامت در همه دنیا است بسیار مهم است، هم باتوجه به اینکه برنامه مدونی برای کنترل این بیماریها داریم و چنانچه در زمینه این برنامه ها تلاش کنیم کشورمان می‌تواند در سطح جهان در این حوزه پیشگام باشد.

لاریجانی به اهمیت همکاریهای بین بخشی در کنترل بیماریهای غیرواگیر اشاره کرد و گفت: با تفاهم‌هایی که در این حوزه با سازمانهای مختلف شده در گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت ایران به عنوان یکی از کشورهایی که در این حوزه اقداماتی انجام داده مثال زده شد.

وی با بیان اینکه اهداف اسناد کنترل و پیشگیری بیماریهای غیرواگیر در دنیا شباهت‌هایی زیادی باهم دارد گفت: در شورای عالی سلامت مصوبات لازم برای پیشگیری از عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر تصویب شده و در نهادهای مرتبط در حال پیگیری است.

نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با تاکید بر اینکه این سند مورد حمایت مسئولین کشور است و این اهمیت زیادی برای پیشبرد این برنامه دارد عنوان کرد: ما اهداف سازمان جهانی بهداشت را در زمینه کنترل بیماریهای غیرواگیر دنبال می کنیم. ولی متناسب با شرایط خاص کشور خودمان یک سری اهداف را به آن اضافه کرده ایم و برخی اهداف را تعدیل کردیم.

وی از فعالیتهای دبیرخانه کمیته ملی بیماری های غیرواگیر سخن گفت و افزود: در این زمینه تفکیک کار شده و هر حوزه ای در وزارت بهداشت مسئولیت بخشی از کار را برعهده گرفته و برنامه های اقدام مرتبط با این حیطه را طراحی کرده است.

لاریجانی از فعالیت های کارگروه سبک زندگی سخن گفت و اظهار داشت: این گروه در زمینه کاهش سدیم، کاهش قند و چربی تلاش می‌کنند و برای این کار چارچوبی را طراحی نموده اند. به زودی بحث آموزش های مرتبط با بیماریهای غیرواگیر در برنامه مدارس وارد می‌شود. 

وی ادامه داد: در بحث دخانیات با تلاش های وزارت بهداشت بحث مالیات بر دخانیات در مجلس تصویب شد و این اثر بسیار مفیدی در جایگاه ایران در منطقه داشت و امیدواریم در کاهش مصرف سیگار در داخل کشور هم تاثیر داشته باشد.

نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به اقداماتی که در زمینه ارتقای سلامت روان شده گفت: در مصوبه اخیر کمیسیون بیماریهای غیرواگیر سازمان جهانی بهداشت آمده که سلامت روان به اهداف بیماریهای غیرواگیر اضافه شود و خوشبختانه این کار از قبل در کشور ما انجام شده و حوزه بهداشت برای این کار برنامه های روشنی دارد.

 

وی در ادامه اظهار داشت: برنامه اقدام پیشگیری و درمان بیماری دیابت طراحی شده و با توجه به همکاری با معاونتهای بهداشت و درمان که در حال انجام است امیدواریم بتوانیم کلینیک‌های دیابت را در سطح کشور راه اندازی کنیم و شبکه منسجمی برای پیشگیری و درمان این بیماری در سطح کشور ایجاد شود. تفاهم نامه بین المللی هم برای راه اندازی سیستم ثبت بیماری دیابت منعقد شده که می‌تواند کمک شایانی در پیشبرد اهداف کنترل دیابت داشته باشد.

لاریجانی با بیان اینکه در حوزه بیماریهای قلبی و عروق برنامه ریزی شده که پیشگیری و درمان این بیماری ها در شبکه بهداشت و درمان کشور پیش برود گفت: در حوزه سرطان اولین باری است که با همکاری بین معاونتهای بهداشت، درمان و پژوهش برنامه منظمی برای این کار داریم و اکنون حدود 80 تا 90درصد از موارد ابتلا ثبت می‌شود و این در سطح بین المللی بسیار مناسب است

وی از طراحی برنامه پیشگیری از بیماری های مزمن ریوی سخن گفت و افزود: آموزش پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر را هم برای بیمارارن و هم جامعه بسیار مهم است. معاونت پرستاری در حال تهیه این بسته های آموزشی است. همزمان هم در معاونت آموزشی در حال طراحی دورهای بازآموزی در زمینه بیماری های غیرواگیر هستیم.

نایب رییس کمیته ملی بیماریهای غیرواگیر اظهار داشت: در حوزه غذا و دارو اقدامات بسیار خوبی انجام شده که مثال زدنی است. با بسیاری از کارخانه های خارجی که در ایران تولید مواد غذایی انجام می دهند صحبت شده که قند مواد تولیدی را کاهش دهند. این مسیر در حال پیشرفت است تا مواد مضر را کاهش دهیم.

وی از اقدامات صورت گرفته در زمینه حوادث ترافیکی سخن گفت و اظهار داشت: روند مرگ و میر و آسیب های ناشی از این دسته با اقداماتی که صورت گرفته در حال کاهش است و اقدامات خوبی هم در حال انجام است.

لاریجانی بر اهمیت اجتماعی شدن پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر سخن گفت و افزود: این برنامه در استان ها با همکاری معاونت اجتماعی وزارت بهداشت به خوبی در دست پیگیری است. 

وی از عقد تفاهم نامه با سایر سازمانهای مرتبط سخن گفت و افزود: در زمینه پایش، اطلاعات روشنی در مورد همه استانها داریم در مجموعه ای تمامی اطلاعات هر دانشگاه جمع آوری شده است.

نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر ادامه داد: پیمایشی برای بیماری های غیرواگیر انجام شده و برنامه ریزی شده تا دانشگاهها معاونین خود را معرفی کنند تا آموزش‌هایی در این زمینه ببینند و موارد در جلسات شورای سلامت استان مطرح شود و با مشارکت تمام مدیران استانی برنامه استانی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر تدوین شود.

به گزارش وزارت بهداشت-وی عنوان کرد: یک چهارم جمعیت کشور ما چاق هستند و 60 درصد افراد جامعه ما فعالیت فیزیکی کافی ندارند. شیوع دیابت حدود 10 درصد جامعه ما است. یک سوم جامعه ما فشار خون بالا و 25 درصد چربی خون بالا دارند. این ریسک مهمی برای سلامتی است و باید تلاش شود این عوامل خطر را کم کنیم. 

لاریجانی با بیان اینکه عمده بار بیماریها در کشور ما بیماریهای غیرواگیر است، گفت: مدرسین ملی آموزش داده شده اند تا بتوانند به متولیان بیماریهای غیرواگیر در دانشگاهها آموزش دهند. مداخلات مرتبط با کنترل بیماری های غیرواگیر باید در بین مردم انجام شود و لازم است شورا های سلامت استانی در این برنامه ها درگیر شوند.

وی در پایان اظهار داشت: ما یکی از کشورهایی هستیم که توانسته ایم جایگاه مناسبی در زمینه کنترل بیماریهای غیرواگیر در سازمان جهانی بهداشت پیدا کنیم و انتظار این است که دانشگاهها تلاش های ویژه ای در این زمینه داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.