اگر این نشانه ها را دارید یک انسان دو قطبی هستید!

شیدایی یک احساس خوشحالی، افزایش انرژی و خوش بینی بیش از اندازه است که این حالت می‌تواند آنقدر شدید باشد که فکر کردن و قضاوت شما را تحت تاثیر قرار دهد

عصر بانک؛مردی 28 سال و متاهل هستم که حس می‌کنم دارای حالات خاصی هستم مثلا زمانیکه از خواب بیدار می‌شوم خوشحالم، ولی ناگهان با یک اتفاق بد خیلی کوچک حالم بد می‌شود و احساس ناراحتی می‌کنم و همین باعث گوشه گیری من از دیگران می‌شود و از این حس لذت می‌برم در حالیکه اصلا دوست ندارم اینطور باشم. لطفا من را راهنمایی کنید.

 
این نوع حالات که با اندک بهانه‌ای تغییر پیدا می‌کند به خلق پایین و حالات افسرده گونه شما مرتبط است. اگر نوسانات خلقی شما خیلی شدید است و هم شادی و نشاطتون وهم غم و اندوهتون فوران و شدت زیادی دارد می‌توان به اختلال دوقطبی مشکوک بود؛ لذا کند و کاو بیشتری در خود داشته باشید.
 
 
 
 
1. افسردگی
 
احساس افسردگی احساسی است که همه ما در طول زندگی آنرا تجربه کرده ایم. این احساس می‌تواند به ما در شناخت و برخورد با مشکلات زندگی کمک کند. اما در افسردگی بالینی یا اختلالات دوقطبی این احساس افسردگی بسیار شدید‌تر است. در این حالت احساس افسردگی برای مدت طولانی باقی می‌ماند و حتی انجام امور عادی زندگی را سخت یا غیر ممکن می‌سازد. در صورتی که شما افسرده شده باشید متوجه این تغییرات در خود شده اید:
 
روحی
 
احساس غمگینی که از بین نمی‌رود.
 
احساس نیاز به گریستن بدون هیچ دلیلی
 
ازدست دادن تمایل و رغبت به همه چیز
 
عدم لذت بردن از چیز‌هایی که قبلا لذت می‌بردید
 
احساس بی قراری و آشفتگی
 
از دست دادن اعتماد به نفس
 
احساس بی ارزشی و ناامیدی
 
زودرنجی و تحریک پذیری
 
فکرکردن به خود کشی
 
فکری
 
از دست دادن قدرت فکر کردن مثبت و امیدوارانه
 
از دست دادن قدرت تصمیم گیری حتی در موارد ساده 
 
مشکل تمرکز کردن
 
جسمی
 
کم شدن اشتها و وزن
 
مشکل خوابیدن
 
 
بیدار شدن زودتر از موقع
 
 
احساس خستگی کامل
 
یبوست
 
رفتاری
 
مشکل در شروع و به پایان رساندن کارها- حتی کار‌های روزمره
 
گریه کردن زیاد و یا احساس نیاز به گریه و عدم توانایی گریستن
 
پرهیز از مواجهه با افراد
 
 
2. شیدایی یا هیجان
 
 
شیدایی یک احساس خوشحالی، افزایش انرژی و خوش بینی بیش از اندازه است. این حالت می‌تواند آنقدر شدید باشد که فکر کردن و قضاوت شما را تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است تفکرات عجیبی راجع به خود داشته باشید، تصمیمات بدی بگیرید و به صورت شرم آور، مضر و گاهی خطرناک رفتار کنید.
 
 
مانند حالت افسردگی، در این حالت هم زندگی فرد مختل می‌شود و می‌تواند روابط و کار فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در حالتی که این حالت خیلی شدید نباشد به آن شیدائی خفیف می‌گویند.
 
 
در صورتی که شما شیدا شوید ممکن است حالات زیر را در خود مشاهده کنید:
 
 
روحی
 
بسیار شاد و مهیج
 
عصبی و برانگیخته شدن توسط کسانی که در خوش بینی شما شریک نمی‌شوند
 
احساس برتر بودن بیش از اندازه
 
فکری
 
پر از ایده‌های جدید و مهیج
 
پریدن از یک ایده یه ایده دیگر
 
شنیدن صدا‌هایی که افراد دیگر نمی‌شنوند
 
جسمی
 
بی میل یا ناتوان از خوابیدن
 
پر انرژی
 
رفتاری
 
برنامه ریزی‌های بلندپروازانه و غیر واقعی
 
بسیار فعال و پر جنب و جوش
 
رفتار‌های نا معمول
 
حرف زدن سریع – دیگران ممکن است متوجه صحبت‌های شما نشوند
 
تصمیمات عجولانه و گاهی با نتایج مصیبت بار
 
ولخرجی
 
احساس صمیمیت زیاد
 
بروز بیش از حد احساسات
 
 
اگر شما در اواسط دوره شیدایی برای اولین بار باشید، ممکن است متوجه هیچ چیز غیر عادی نشوید. حتی دوستان و خانواده شما نیز ممکن است متوجه نشوند. حتی ممکن است اگر کسی سعی کند در این مورد نظری ابراز کند ناراحت شوید. در این حالت شما به تدریج در انجام امور روزمره و ارتباط با افراد دچار مشکل می‌شوید.
 
 
در صورتی که شدت علائم به این میزان نیست بهتر است در مورد این نوسان خلق سطحی با یک روان شناس مشورت نمایید. احتمالا شما به دلیل اندوهی که تجربه میکنید و یا گوشه گیری تون توجه زیادی را دریافت می‌کنید و یا به خود مجوز می‌دهید تا از مسئولیت‌هایی شانه خالی کنید و … به همین دلیل ناخوداگاه ترجیح می‌دهید گاهی در خود فرو روید و غصه دار باشید.
 
 
توصیه می‌کنم از حالات اندوه خود استقبال نکنید و حتی اگر موضوعی شما را دلخورو ناراحت می‌کند سعی کنید از ذهنتان خارج کنید و یا به حاشیه ببرید. هرچه بیشتر بر این مسایل زوم کنید بیشتر احساس شما را درگیر می‌کند.
 
 
در طول روز افکار مثبت را با خود حمل کنید. به مسایل مثبت اندیش باشید. نا آرامی‌ها و ناملایمات را بن بست و گرفتاری جدی تلقی نکنید. همواره در نظر داشته باشید که زندگی با مسایل مثبت و منفی زیادی در مواجهه است لذا توقعتون رو تعدیل کنید. گاه توقع و انتظار بالای ما از زندگی موجب می‌شود تا در مقابل مشکلات خود را ببازیم و به اصطلاح تو ذوقمون بخورد و انگیزه را از ما بگیرد.
 
 
نشاط زندگی را بالا ببرید تا تحمل روانی تون افزایش پیدا کند. نشاط درونی انرژی درونی را زیاد کرده و موجب می‌شود تا انگیزه بیشتری برای تحمل وقایع داشته باشید. خلق بالاتر پذیرای پستی و بلندی بیشتری است و به اندک چیزی منزوی نمی‌شود و می‌داند چگونه خود را از مسایل جدا کند و به موضوعات دیگری بپردازد.نشاط بالا می‌تواند با ورزش منظم، پرداختن به علاقمندی‌ها، و … تامین گردد.
 
 
توصیه می‌کنیم دیدگاه‌های خود را با یک روان شناس در میان بگذارید تا با کمک او به تعدیل و اصلاح دیدگاه‌های منفی بپردازید.
 
 
/تبیان
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.