سلاح چینی با دوربین خلاقانه+تصاویر

این سلاح تاکنون توسط واحد نیروهای ویژه و همچنین واحدهای مخصوص شناسایی استفاده شده است. البته هیچ گونه اطلاعات موثقی در مورد تعداد ساخته شده از این مدل در دست نیست.

عصر بانک؛به نقل از مجله تصویری سلاح؛ تفنگ تهاجمی چینی ZH-05 همواره سلاحی غیر عادی به شمار رفته است. این اسلحه متفاوت با الهام از نمونه آمریکایی XM29 OICW که تولید آن در نهایت متوقف شد و همچنین نمونه K11 متعلق به کره جنوبی که مقداری موفق تر بود، راه خود را به سوی بازارهای نظامی باز کرد. در واقع چین به دنبال طراحی و ساخت یک سلاح پیشرفته پیاده نظام برای برنامه آینده سربازان خود بود. بدین ترتیب ZH-05 توسط ارتش این کشور به تصویب رسید و چندی بعد تحت عنوان QTS-11 طراحی مجدد شد. این سلاح تاکنون توسط واحد نیروهای ویژه و همچنین واحدهای مخصوص شناسایی استفاده شده است. البته هیچ گونه اطلاعات موثقی در مورد تعداد ساخته شده از این مدل در دست نیست.

 

 

سلاح ZH-05 ظاهری کاملا متمایز دارد. در این سلاح با ترکیبی از یک تفنگ تهاجمی 5.8 میلی متری و نارنجک اندازی 20 میلی متری رو به رو هستیم. علاوه بر این، ZH-05 مجهز به دوربینی پیشرفته و سیستم کنترل آتش است. لازم به ذکر بوده که بخش تفنگ تهاجمی در این سلاح، از یک طراحی معمولی برخوردار است. این بخش بر اساس تفنگ تهاجمی استاندارد QBZ-03 ساخته شده، عملکرد وابسته به سیستم گازی دارد و مهمات استاندارد چینی 5.8×42 میلی متر را نیز شلیک میکند. بخش نارنجک انداز نیز در قسمت بالایی نصب شده است. نارنجک انداز قادر به شلیک نارنجک های هوشمند خواهد بود. از طرفی انواع متفاوت از نارنجک های معمولی نیز قابل استفاده هستند. امکان برنامهریزی سیستم نارنجک انداز به منظور انفجار نارنجک ها در محدودهای از پیش تعیین شده نیز وجود خواهد داشت. نارنجکهایی که قادر به نفوذ در پوششهای زرهی هستند هم در دسترس خواهند بود. این نارنجکها در شلیک مستقیم، قابلیت قابل توجهای به منظور نفوذ در خودروهای زرهی سبک دارند. از نارنجکهایی مانند UAV تاکتیکی برای مقابله با اهداف متحرک کوچک استفاده میشود. به طور کلی یک نارنجک استاندارد، حدودا 85 گرم وزن و شعاعی عملیاتی معادل 7 متر دارد.

 

 

این تفنگ تهاجمی از خشاب هایی با ظرفیت 30 دور تغذیه میشود. خشاب های هر دو مدل تفنگ تهاجمی QBZ-95 و QBZ-03 قابل قبول بوده و به طور گسترده توسط ارتش چین مورد استفاده قرار میگیرند. بخش نارنجک انداز تک لول است و هیچ گونه خشابی ندارد. پس از هر بار شلیک باید نارنجک انداز را به صورت دستی بارگذاری مجدد کرد. نارنجک انداز ZH-05 شباهت زیادی به K11 کره جنوبی دارد با این تفاوت که فاقد خشاب است. طراحان چینی با هدف کاهش وزن مجموعه، استفاده از سیستمهای بارگیری مجهز به خشاب را حذف کرده‌اند.

 

گفتنی است ZH-05  از حضور یک دوربین الکتریکی بزرگ بهره میبرد که عملیات هدف گیری را برای هر دو بخش تفنگ تهاجمی و نارنجک انداز انجام میدهد. این دوربین مجهز به یک بردیاب لیزری از پیش تعبیه شده، کامپیوتر بالیستیک و همچنین رابط برنامه نویسی نارنجک است. همانطور که پیش تر نیز گفته شد این مجموعه قادر به شلیک نارنجکها و هدایت آنها برای انفجار در محدودهای تعیین شده خواهد بود. برد موثر شلیک با استفاده از مهمات 5.8 میلی متری حدودا 500 متر است. حداکثر برد موثر نارنجکهای 20 میلی متری علیه اهداف ثابت نیز، معادل 800 متر گزارش شده است.

 

افزونهای روی کلاه سرباز نصب میشود که ضمن برقراری ارتباط با دوربین امکان مشاهده تصاویر دوربین روی خود(افزونه) را فراهم میکند بدین ترتیب سرباز میتواند با چرخاندن اسلحه در جهات مختلف محیط اطراف خود را کاملا مشاهده کند برای مثال براحتی می توان پشت یک دیوار سنگر گرفت و تنها اسلحه را برای اطلاع از وضعیت طرف دیگر مقداری جابجا کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.