چقدر اسکناس و سکه داریم؟

در حال حاضر حدود 53 هزار و 500 میلیارد تومان اسکناس و سکه در شبکه بانکی موجود است.

عصر بانک؛به گزارش ایسنا، تازه‌ترین آمارها از جریان اسکناس و سکه (سکه‌های رایج نیکل) در شبکه بانکی نشان می‌دهد که حجم آن در پایان آبان‌ماه به 53 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده که نسبت به 43 هزار و 600 میلیارد آبان‌ماه 1394 تا 10 هزار میلیارد تومان افزایش دارد.

 

در مجموع میزان اسکناس و سکه موجود که  شامل در دست مردم، نزد بانک‌ها و نزد بانک مرکزی می‌شود، نسبت به اسفندماه سال قبل 0.1 درصد و در مقایسه با آبان سال گذشته 7.4 درصد رشد دارد. این در حالی است که هر کدام از این درصدها در مقایسه با سال قبل با کاهش مواجه شده است به طوری‌ که میزان اسکناس و سکه در آبان سال قبل به آبان 1394، حدود 14.2 درصد و همچنین در آبان‌ماه سال قبل نسبت به اسفند 1394 حدود  2.3 درصد رشد داشته است.

 

جزئیات حجم اسکناس و سکه موجود در سیستم بانکی بیانگر آن است که در حال حاضر حدود 35 هزار میلیارد تومان در اختیار اشخاص است که نسبت به پایان سال قبل و همچنین آبان‌ماه سال گذشته بیش از 10 درصد کاهش دارد.

 

از سوی دیگر حدود 11 هزار میلیارد تومان سکه و اسکناس در بانک‌ها وجود دارند که با رشد 20 درصدی نسبت به اسفند و 13.3 درصدی به آبان سال قبل مواجه بوده است.

 

اما حدود 7400 میلیارد تومان سکه و اسکناس نزد بانک مرکزی وجود دارد که رشد 48.7 درصدی در مقایسه با پایان سال قبل دارد. این میزان از اسکناس و سکه در بانک مرکزی می‌تواند به معنای آنچه که مجوز انتشار دارد، بوده و جدا از آن است که در انبارها قرار دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.