طرحی جدید برای افزایش وام مسکن

مدیرکل برنامه‌ریزی و هماهنگی طرح‌های بنیاد مسکن گفت: برای سال آینده طرحی آمده که مبلغ وام مسکن روستایی به 20 و 25 میلیون تومان افزایش می‌یابد.

عصر بانک؛غلامرضا مجیدی اظهار کرد: ما تاکنون بیش از 3 میلیون واحد مسکونی روستایی را سنددار کرده‌ایم اگرچه در این میان برخی از واحدهای مسکونی روستایی جنبه مشاع دارند.

 

وی افزود: بزرگترین مزیت مقاوم‌سازی مسکن‌های روستایی این است که بخش عمده ای از ثروت ایران با سند شناسایی شده و وارد چرخه ثروت ملی می‌شود.

 

مدیرکل برنامه‌ریزی و هماهنگی طرح‌های بنیاد مسکن، بیان کرد: روستایی که ملکش سند مالکیت ندارد نسبت به حفظ آن بی تفاوت می‌شود در نتیجه انگیزه ای برای سرمایه گذاری نخواهد داشت.

 

وی افزود: از سوی دیگر اختلافات ملکی که صاحب سند است به راحتی حل و فصل می شود.

 

مجیدی اذعان داشت: یکی از مشکلات اصلی سکونتگاه‌های روستایی شدت آسیب پذیری آنها در مقابل بلایای طبیعی است که در زلزله اخیر کرمان و کرمانشاه این موضوع به خوبی ثابت شد.

 

وی گفت: در بازسازی و مقاوم سازی خانه های روستایی ایستایی مسکن بالا رفته در نتیجه میزان مرگ و میر ناشی از حوادثی مانند زلزله به‌طور چشمگیری کاهش یافته است. به گفته مجیدی تاکنون نزدیک به 40 درصد واحدهای روستایی مقاوم سازی شده اند که مصالح مقاوم و سازه مقاوم از جمله ویژگی این ابنیه هاست.

 

مدیرکل برنامه ریزی و هماهنگی طرح های بنیاد مسکن افزود: از 5 میلیون و 200 هزار واحد مسکونی روستایی تنها 2 میلیون واحد مقاوم سازی شده اند، ما باید براساس قانون سالی 200 هزار واحد مسکن روستایی را مقاوم سازی کنیم که در بازه یک برنامه 15 ساله می توانیم کل ابنیه روستایی در کل کشور را مقاوم سازی کنیم.

 

وی گفت: از 170 میلیارد تومانی که در لایحه بودجه 97 برای بخش مسکن و عمران در نظر گرفته شده؛ تمام آن به موضوع مقاوم سازی مسکن روستایی تعلق ندارد و تنها 73 میلیارد تومان از آن برای منازل روستایی در نظر گرفته شده که آن هم با مسکن مهر مشترک است، به این ترتیب که نمی تواند براساس قانون به مطالبات قانونی مقورم سازی 200 هزار واحد مسکونی دست یافت.

 

مجیدی افزود: سقف وام مسکن روستایی 18 میلیون تومان است که برای واحدهایی که در مناطق مرزی ساخته می شوند این سقف به 20 تومان افزایش می یابد.

 

مدیرکل برنامه ریزی و هماهنگی طرح های بنیاد مسکن گفت: بنیان مسکن یک سری ضوابط دیگر را هم دنبال می کند از جمله روستاهای هدف گردشگری که میزان وام برای یک چنین ابنیه هایی تا 15 میلیون تومان افزایش می یابد.

 

وی تأکید کرد: این وام ها فاقد سود بوده و تنها کارمزد بانک اخذ می شود.

 

به گفته مجیدی این وام های روستایی در حال حاضر در حال پرداختند اگر چه برای سال آینده طرحی آمده که این مبالغ به 20 و 25 میلیون تومان افزایش می یابد.

 

مجیدی اظهار کرد: بیشترین میزان بازپرداخت اقساط در مسکن روستایی است، مسکن روستایی کمترین میزان معوقه را دارد، این تسهیلات به سهل ترین شکل ممکن پرداخت می شود، البته این تسهیلات کافی نیست، خود متقاضی باید یک آورده ای داشته باشد که بسته به متراژ مسکن متغییر است.

 

مدیرکل برنامه ریزی و هماهنگی طرح های بنیاد مسکن گفت: اگر سقف تسهیلات بالا رود روستایی امکان بازپرداخت آن را نخواهد داشت، ما شرایطی را مهیا کرده ایم تا روستایی با متراژ مناسب و با بدهی مناسب بتواند خانه خود را بازسازی کند. به گفته مجیدی طرح هادی در بودجه 97 مورد توجه قرار نگرفته است.

 

/باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.